Start Arrow Budowa domuArrow Jaki dom jest tani w budowie? Gdzie szukać oszczędności?

Jaki dom jest tani w budowie? Gdzie szukać oszczędności?

Koszty budowy domu jednorodzinnego są zależne od technologii budowy, cen materiałów budowlanych, sposobu organizacji budowy. Niemałe znaczenie ma także wybór projektu. Można przyjąć, że im mniejszy dom, tym niższy będzie koszt budowy. Już powiększenie domu o 20 mkw daje ok. 50 tys. zł wyższe koszty. Istnieją jednak projekty domów, których optymalny układ pozwala zaoszczędzić spore pieniądze względem mniejszego domu o mniej korzystnej bryle.

Największą trudnością do pokonania przed rozpoczęciem budowy domu jest dla inwestora pozyskanie funduszy na ten cel. Nic więc dziwnego, że koszty budowy domu to jedno z głównych kryteriów, jakim kieruje się podczas wyboru projektu i technologii budowy.

Jednakże w badaniu „SILKA YTONG: Polskie Budowanie”, przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska dotyczącego charakterystyki i motywacji polskich inwestorów indywidualnych, ponad 77% badanych stwierdziło, że na ich decyzję o wyborze technologii budowlanych wpływa przede wszystkim energooszczędność i koszty eksploatacji.

Wybór odpowiedniego projektu domu nie tylko relatywnie obniży koszty budowy, ale także wpłynie korzystnie na wysokość rachunków za energię podczas późniejszego użytkowania budynku.

Domy energooszczędne, czyli takie, w których zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/m2, mogą być droższe w budowie o ok. 30 % z uwagi na konieczność zastosowania energooszczędnych rozwiązań: odpowiednich materiałów budowlanych, dobrej izolacji termicznej i energooszczędnych instalacji, takich jak np. wentylacja mechaniczna czy pompa ciepła. Jednak projekt domu, którego sama bryła niweluje straty ciepła, pozwala obniżyć tę różnicę nawet do 5-10%. Biorąc pod uwagę fakt, że dom energooszczędny to niższe koszty eksploatacji, różnica ta zwróci się wcześniej niż okres spłaty kredytu, który zaciągnęliśmy na budowę domu.

Inwestorzy budujący dom według projektu indywidualnego na bieżąco ustalają z architektem rozwiązania, które zniwelują straty ciepła. Z danych wspomnianego wyżej badania wynika jednak, że niemal dwie trzecie badanych, wznosi swoje domy według projektu gotowego. Jakie aspekty technologiczne, rodzaj ściany i materiały budowlane warto wziąć pod uwagę, przeglądając projekty domów gotowych, by znaleźć dom tani w budowie i tani w późniejszej eksploatacji?

Bryła budynku

Na koszt budowy wpływa przede wszystkim bryła i dach budynku. Optymalny względem kosztów budowy i kosztów utrzymania jest projekt o zwartej, prostej bryle budynku, przewidzianej na planie prostokąta.

Zwarta bryła ogranicza powstawanie mostków termicznych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Mostki termiczne powstają głównie w miejscach załamań konstrukcji, zatem ściany o ograniczonej liczbie styków różnych materiałów zapewnią mniejsze ryzyko strat ciepła. Są też tańsze i prostsze w budowie.

Jeżeli chodzi o wielkość domu, to straty energii są zazwyczaj wprost proporcjonalne do rozmiaru budynku. W obawie przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie, nie musimy jednak od razu rezygnować z dużego, komfortowego domu.

Zdaniem eksperta – Piotr Pawlak, Energy Design Center Manager, Rockwool Polska.:
Wystarczy, że powierzchnie pomocnicze, jak np. pomieszczenie gospodarcze, schowek na narzędzia czy kotłownia będą ogrzewane w znacznie mniejszym stopniu niż reszta domu lub wręcz nieogrzewane. Planując wraz z architektem układ pomieszczeń, starajmy się usytuować wszystkie pomieszczenia, które nie wymagają w ogóle ogrzewania lub potrzebują go w mniejszym stopniu po stronie północnej budynku. W ten sposób dobudowujemy do części ogrzewanej kolejną przestrzeń izolującą i ograniczającą straty ciepła. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, aby ocieplić ściany pomiędzy obiema częściami. Inaczej oszczędności, które zyskamy na nieogrzewanej części domu stracimy przez zwiększoną ucieczkę ciepła przez nieizolowane przegrody.

Projekt dachu

Skomplikowany dach wielopołaciowy to także niebezpieczeństwo powstawania miejsc, skąd ucieka ciepło, a także wyższe koszty budowy, z uwagi na trudność konstrukcji, konieczność zastosowania skomplikowanych obróbek i większych strat materiałów na pokrycie dachu.

Dom tani w budowie powinien mieć dach dwuspadowy o kącie nachylenia wynoszących ok. 30-45 stopni. Taki projekt dachu oszczędza zarówno materiały, jak i koszty robocizny pokrycia dachu. Potrzebuje ponadto mniej rynien i rur spustowych, mniej zużywa się się płyt karton-gipsowych do zabudowy poddasza.

Najbardziej ekonomiczne w budowie są domy parterowe z poddaszem użytkowym. Mają bardziej zwartą bryłę i mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych. Co istotne, koszt fundamentu, dachu i stropu rozkłada się w takim domu na dwie kondygnacje.

Garaż w bryle budynku

Jeśli zależy nam na garażu, to koszty budowy garażu zaplanowanego w bryle budynku będą niższe niż budowa garażu wolnostojącego.

Zdaniem eksperta – arch. Agnieszka Minta z Pracowni Projektowej MTM STYL:
Garaż odgrywa znaczącą rolę w samej architekturze budynku. Najważniejsze, aby garaż i dom tworzyły harmonijna całość. Przy usytuowaniu garażu w bryle budynku oszczędza się na kosztach jego budowy i utrzymania. Mniej wydamy na ogrzewanie, ponieważ mniejsza jest ilość przegród zewnętrznych, oszczędzamy także na materiale, między innymi dzięki wspólnej ścianie między garażem a budynkiem.

Brak podpiwniczenia

Jeśli chodzi o domy z piwnicą, to budowa piwnicy może podnieść ogólny koszt budowy domu nawet o 20%. Dlatego jeśli możemy, warto zrezygnować z takiego rozwiązania. Problem może być mała działka, na której trudno znaleźć miejsce na dodatkowy budynek gospodarczy czy magazyn. Wtedy budowa piwnicy może okazać się konieczna dla wygodnego i funkcjonalnego układu domu.

Zdaniem eksperta – architekt z Pracowni Projektowej Archeton:
Naturalne warunki do niedrogiego podpiwniczenia dają działki usytuowane na terenie o wyraźnym nachyleniu. Pamiętajmy też, że funkcje pomieszczeń piwnicznych, w zastępstwie, pełnić mogą pomieszczenia gospodarcze np. przy garażu, spiżarnia przy kuchni, schowek pod schodami czy składzik w nieużytkowej części strychu.

Kiedy warto budować?

Dobry projekt to połowa sukcesu. Specjaliści jednak alarmują, że tylko użycie dobrych i sprawdzonych materiałów, pochodzących od rzetelnych producentów zapewni trwałą i bezpieczną konstrukcję domu. Na zakupie materiałów budowlanych nie należy więc oszczędzać. Również na izolacji, która – jeśli będzie słaba lub nieodpowiednio gruba – podwyższy znacząco późniejsze koszty ogrzewania.

Jak podaje Rzeczpospolita, na materiały budowlane potrzebne do budowy 150 metrowego domu trzeba wydać dziś ok. 141 tys. zł. W porównaniu z czerwcem 2011 roku koszt spadł o 5 tys. zł, a w porównaniu ze styczniem – prawie 3,4 tys. zł.

Według komunikatu Grupy PSB Polskie Składy Budowlane, w czerwcu 2012 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny w 4 grupach: suchej zabudowy (+2,9%), silikatów (+2,4%), narzędzi i sprzętu budowlanego (+2,2%) i chemii (+0,6%). Spadły ceny w 5 grupach, najbardziej gazobetonów (-3,4%) i izolacji termicznych (-1,6%), a minimalnie ceramiki ściennej, pokryć i folii dachowych, rynien oraz drewna i materiałów drewnopochodnych. Ceny w 2 grupach nie zmieniły się. W kategorii „inne” wzrosły ceny farb, lakierów, tapet (+5,2%), a spadły instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (-1,4%). Ceny w 5 podgrupach w tej kategorii nie zmieniły się bądź zmieniły minimalnie (Grupa PSB „Trendy zmian cen materiałów budowlanych w czerwcu 2012”).

Jeśli dodamy do tego raport GUS-u, z którego wynika, że według firm budowlanych spadek cen robót budowlano-montażowych w najbliższych trzech miesiącach może się nieznacznie zwiększyć w stosunku do zapowiadanego w czerwcu 2012, może okazać się, że sama budowa domu może być teraz bardziej opłacalna.

Poczytaj więcej aktualnych informacji nt  projektów tanich w budowie na naszym serwisie.

 

 

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dom na wąską działkę może być wygodny i estetyczny | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-19 15:00:25

[...] z planu bądź uzyskałeś decyzję o warunkach zabudowy –... więcej    Jaki dom jest tani w budowie? Gdzie szukać oszczędności? Kosztorys inwestorski – poznaj dokładne koszty budowy Projekt budowlany a gotowa [...]

JBZ Odpowiedz 2012-08-19 22:03:58

Technika posuwa się stale na przód, a autor artykułu stanął w miejscu i powtarza te same frazesy, jaki się czyta w różnych muratorach od lat. Tak właśnie wpędza się inwestorów w nie małe problemy i zawyżone wydatki. Jedno zdnaie jest prawdziwe: "dobry projekt, to połowa sukcesu" - tyle, że nie połowa a 80%. Pozostałe 20% to wykonawca znający się na swoim fachu i ściśle trzymający się tego dobrego projektu! Niestety, nadal dobrych projektów jak na lekarstwo. Owszem, są różne a różniste: kolorowe i ładne. Jednakże, dobry projekt, to zawierający analizy energetyczno-ekonomiczne i obowiązkowo charakterystykę energetyczną - o czym większość inwestorów marzących o własnym domu, nie wie! Wymagać od projektantów tych analiz!!! I koniecznie projekt poddać sprawdzeniu specjaliście fizyki budowli, by wyeliminował błędym a tych co nie miara w każdym niemal projekcie! Pozdrawiam, Jerzy Zembrowski BDB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Plafon ISLA

  • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

  • Lampa wisząca Luna Biała