Start Arrow Bez kategoriiArrow Jaki dom wybudować na wąskiej działce?

Jaki dom wybudować na wąskiej działce?

Jaki dom wybudować na wąskiej działce?

Działki budowlane mają najczęściej około od 20 do 30 metrów szerokości. Niestety w niektórych lokalizacjach działki są węższe. W miastach, gdzie działki są drogie często dochodzi do podziałów na bardzo małe, wąskie działki. Tam powstają domy w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.  Często też inwestorzy indywidualni decydują się na zakup takiej działki, ponieważ pomimo ograniczeń działka jest w atrakcyjnej lokalizacji wynikającej z bliskości do pracy, szkoły. Najczęściej są to działki na terenach miejskich lub podmiejskich w pobliżu dużych miast.

jak dopasować dom na wąską działkę

jak dopasować dom na wąską działkę

Określenie wąska działka dotyczy działek o szerokości równiej lub mniejszej niż 16 metrów.

Do budowy na działkach o szerokości 16 metrów lub odrobinę węższych jest przystosowanych wiele projektów. Mogą to być projekty jednorodzinne, segmenty projektu do zabudowy bliźniaczej lub szeregowej. Inaczej sytuacja ma się z działkami o szerokości np. 8 metrów, wówczas wybór jest bardzo mały, a w praktyce trzeba skorzystać z projektu indywidualnego, który można dostawić z każdej strony do budynków już istniejących. Tym niemniej czasami działka o takiej szerokości to celowe zamierzenie jej właściciela, który poprzez podział większej działki na mniejsze parcele chce na nich wybudować wiele domów i sprzedać.

Najłatwiej skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się na stronie www.pracownia-projekty-dom.pl

i tam oznaczyć szerokość działki.

Przykładowo, dla działki o szerokości 16 metrów możemy wybrać spośród ponad 3800 projektów.

W przypadku natomiast działki o szerokości 12 metrów możemy wybrać spośród ponad 1700 projektów. W większości są to projekty do zabudowy bliźniaczej lub szeregowej.

Teraz gdy już wiemy gdzie znaleźć takie projekty, to możemy zająć się tematem: jak wybrać taki projekt , aby był wygodny i bezpieczny. I pomimo ograniczeń działki pozwalał komfortowo mieszkać 4 osobowej rodzinie.

Zajmijmy się wybraniem dobrego projektem na działkę o szerokości 16 metrów.

Istotną sprawą jest kierunek świata, z którego jest wjazd na działkę.

Na pewno dobrze jest dostawić dom z jednej strony do drugiej działki, czyli na 1,5 metra dla działki 16 metrowej. Możemy to zrobić, gdy projekt z jeden strony nie ma okien. I takiego projektu powinniśmy szukać. Najlepiej by ta strona bez okien była stroną północną naszej działki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć więcej miejsca z drugiej strony. Najlepiej by ta druga strona była stroną południową. Nie zawsze jednak wjazd do działki jest od najlepszej strony, w przypadku wjazdu od strony południowej trudno jest znaleźć dobry projekt, który zapewni komfort mieszkania.

Zobaczmy teraz jeden z projektów, który jest przystosowany do wybudowania na działce o szerokości 15 metrów. Czy w takim domu komfortowo zamieszka rodzina czteroosobowa?

Do analizy wybraliśmy projekt HP Silver Twin A- segment,  projekt ten to klasyczny bliźniak, dający możliwość wybudowania go w zabudowie bliźniaczej, ale również jeden segment można postawić na wąskiej działce z zachowaniem zasad prawa budowlanego.

Projekt zmieści się na naszej działce.

Dojazd na działkę. Garaż w projekcie jest wysunięty, dzięki temu możemy projekt przybliżyć do granicy od strony wjazdu, a tył działki od strony ogrodu wykorzystać na aranżacje jak największej strefy relaksu i odpoczynku.

Projekty zaprojektowano tak, by spełnić oczekiwania rodzin mieszkających w miastach, oczekujących wygody i komfortowego zamieszkiwania na co dzień. Dom jest stworzony dla rodziny cztero-, a nawet pięcioosobowej. Atutami tego projektu w porównaniu do podobnych domów o pow. 120 metrów powierzchni użytkowej jest: duża garderoba w wiatrołapie- praktyczne rozwiązanie ,dzięki któremu zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na ubrania wierzchnie i buty dla całej rodziny i gości; spiżarka przy kuchni, dzięki której łatwiej zapanować nad porządkiem w kuchni (przy otwartej kuchni to obowiązkowe pomieszczenie w domu)a przy okazji jest to dodatkowe  i niezbędne miejsce na przechowywanie żywności; garderoba na piętrze, którą łatwo zaadaptować na pralnie, lub można ją podzielić  na pralnie np. Łazienkę dla rodziców, oraz najważniejsze – pokój rodziców bez żadnych skosów, takie rozwiązanie jest obecnie standardem w nowoczesnych bliźniakach. Pozwala ona osobom dorosłym w pełni korzystać z dostępnego metrażu domu.  Ciekawym rozwiązaniem jest również doświetlenie korytarza na piętrze oknem połaciowym. Naturalne światło dzienne jest zdrowsze i ma dobry wpływ na nasze samopoczucie.

W poszukiwaniu minusów- warto szukać projektów z większym salonem, ale wówczas powierzchnia całego domu znacznie wzrasta. Trudno znaleźć dom z dużym salonem o powierzchni 120 mkw, który jest zarazem zaprojektowany na wąską działkę. Autor tego projektu zastosował rozwiązanie otwartej kuchni i dzięki temu salon sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

rzut__hp_silver_twin_a_-_segment_ce

W tej wersji projektu od strony tarasu nie ma zastosowanego balkonu, tylko portfenetry. Takie rozwiązanie zapewnia więcej światła w salonie. Czasami warto je zastosować, gdy działka ze względu na otoczenie lub kierunki świata wyjście z salonu na ogród nie jest od południowej strony.

Ten projekt na pewno jest zaprojektowany z myślą o komforcie mieszkańców.

Poniżej ocenimy projekt, który,ż można wybudować na działce o szerokości 13,5 metra.

Analizie poddamy projekt ALX Andrzej segment prawy CE. Projekt jest dostosowany do zabudowy szeregowej, po dostawieniu go do granicy działki można go postawić na działce o szerokości 12 metrów.  W przypadku braku możliwości postawienia w granicy, działka musiałaby mieć 13,5 m szerokości.

Program projektu jest podobny do HP Silver Twin A – segment. Posiada garaż, garderobę, kuchnie i salon na parterze. Natomiast pomieszczenie techniczne z kotłem gazowym przeniesiono na górę.

Na piętrze znajdują się 3 pokoje i łazienka. Projekt domu charakteryzuje się przestronną strefą dzienną. Ciekawe rozwiązanie kuchni i jej połączenie z salonem daje wiele możliwości aranżacyjnych. Połączenie jadalni z salonem to doskonałe rozwiązanie dla osób, lubiących organizować przyjęcia. Ciekawym elementem spełniającym funkcje ozdobną i grzewczą jest kominek. Na komfortowe użytkowanie domu ma również wpływ uwzględnione w nim pomieszczenie gospodarcze. W jego bryle widoczne są rozwiązania nawiązujące do stylu tradycyjnego, z elementami nowoczesnymi. Całość tworzy wygodny i komfortowy dom dla 4 osobowej rodziny.

Projekt ten jest również przystosowany do zabudowy szeregowej, jego wersja – segment środkowy ma szerokość 7,5 metra, jest pozbawiona otworów okiennych na dwóch ścianach, co umożliwia zbudowanie go – tak jak nazwa wskazuje jako segment środkowy szeregówki na działce o szerokości 7,5 m, lub samodzielnie na działce o szerokości 11,5 m. Wówczas, każda ściana bez okien będzie mogła być dosunięta do granicy działki na odległość 1,5 m.

Generalnie w projektach tego typu istotnym jest odpowiednie doświetlenie wnętrz, projektant starał się by w każdym pomieszczeniu było naturalne światło.  I choć dwa pomieszczenia nie mają dostępu do światła dziennego, to są to pomieszczenia w których ten dostęp nie jest konieczny.

Cały dom jest dobrze zaprojektowany i zapewnia komfort jego mieszkańcom pomimo ograniczenia szerokości.

Przy tak dużej ofercie projektów na wąską działkę problem może być wybór projektu. Ponieważ wiele projektów będzie spełniało kryterium wąskiej działki. Warto więc zastanowić się nad innymi istotnymi kryteriami, które pomogą nam wybrać. Sięgając po projekty domów jednorodzinnych z oferty dom.pl mamy pewność że będzie łatwiej wybrać odpowiedni projekt na wąską działkę.

Dodane przez: Piotr Wejman

Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 3, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty