Start Arrow Wiadomości Arrow Jaki filtr do okapu wybrać i kiedy go wymienić?

Jaki filtr do okapu wybrać i kiedy go wymienić?

Gdy kuchnia wyposażona jest w odpowiedni okap, gotowanie staje się przyjemnością. Sercem tego urządzenia jest filtr, który oczyszcza powietrze z intensywnych zapachów, nadmiaru pary wodnej oraz drobinek tłuszczu powstających podczas gotowania. Aby działał skutecznie, warto wiedzieć, jaki filtr będzie pasował do konkretnego urządzenia i kiedy należy go wymienić.

Większość dostępnych na rynku okapów może pracować w dwóch trybach – jako wyciąg lub jako pochłaniacz, w zależności od warunków montażowych w kuchni. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim urządzeniu podstawową rolę odgrywają filtry. Jakie i dlaczego warto zwrócić na to uwagę?

Okap Magnus z sensorem zapachu, Fot. Ciarko

W pochłaniaczu – najlepiej węglowy

Jeżeli okapu nie można przyłączyć do przewodu kominowego, może on pracować w trybie zamkniętym, czyli jako pochłaniacz. Takie urządzenie zasysa powietrze do środka, oczyszcza je za pomocą filtrów i oddaje do pomieszczenia. W pochłaniaczach najlepiej sprawdzają się węglowe filtry kasetonowe – Zawarty w nich aktywny węgiel neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Montuje się je bezpośrednio na filtr aluminiowy, bez użycia dodatkowych elementów i zaczepów, co ułatwia wymianę. Przy standardowym użytkowaniu okapu ich żywotność wynosi 3 miesiące. Dostępne są także węglowe filtry typu „long life”, które mogą służyć nawet do 3 lat. Zastosowanie takiego filtra w dłuższej perspektywie przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji. Jeżeli czyszczony będzie w zmywarce co najmniej raz w miesiącu i suszony w odpowiedniej temperaturze, to nawet po tym okresie może zapewnić ponad 50% skuteczności. Spośród wielu rodzajów filtrów węglowych coraz większą popularność zyskują specjalistyczne filtry montowane bezpośrednio na silniku, które stanowią jego dodatkową osłonę przed zanieczyszczeniami – mówi Kamil Machura, ekspert firmy Ciarko, lidera w produkcji okapów. Warto pamiętać, że niektóre urządzenia posiadają także wskaźnik zużycia filtrów, który powiadamia o konieczności ich wymiany.

Innowacyjny filtr plazmowy, Fot. Ciarko

Innowacje dla wyciągu

Wyciąg to okap pracujący w trybie otwartym – powietrze pochłaniane przez urządzenie przechodzi przez stały filtr i odprowadzane jest przewodem wentylacyjnym na zewnątrz budynku. W przypadku popularnych w wyciągach filtrów akrylowych i flizelinowych, trzeba uwzględnić dodatkowe koszty ich wymiany w przyszłości. Natomiast dobrej jakości filtry metalowe, także polecane do wyciągów, można myć w zmywarce – Oprócz tradycyjnych filtrów ze stali lub aluminium na rynku dostępne są również elektrostatyczne filtry plazmowe. Ich innowacyjna technologia gwarantuje skuteczność na poziomie 99,9%. Poza neutralizacją zapachów i pary wodnej, oczyszczają powietrze także z bakterii, wirusów, grzybów i alergenów. Wpływa to pozytywnie nie tylko na komfort pracy w kuchni, ale i na zdrowie domowników – dodaje ekspert firmy Ciarko. Nowoczesne okapy wyposażone są również w funkcję sensora zapachu, dzięki któremu urządzenie włącza się jedynie w razie potrzeby i dostosowuje intensywność pracy do warunków panujących w kuchni.

Okap Quadro wyposażony m.in. w filtry węglowe, Fot. Ciarko

Źródło:Ciarko Design

Ciarko Design
Wszystkie komunikaty (6577)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 14, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

duśka Odpowiedz 2017-12-07 10:42:28

Jeśli filtr aluminiowy , nie ma problemu myjemy go ręcznie lub w zmywarce, powie nam o tym wskażnik zabrudzenia filtra - taka funkcja, filtry węglowe trzeba wymieniać, plazmowe są trwalsze bo z gwarancją na 5 lat, są samoczyszczące, same się włączają.

arek Odpowiedz 2017-11-28 11:55:20

Polecam filtry aluminiowe, do pochłaniaczy i do wyciągu, największa zaletą,że można myć w zmywarce.

Radek Odpowiedz 2017-11-22 11:03:04

Filtry węglowe są tylko do pochłaniaczy, i trzeba je regularnie wymieniać, natomiast aluminiowe mają tę zaletę,że są i do wyciągu i do pochłaniaczy oraz można je myć nawet w zmywarce, plazmowe to dla alergików, do pochłaniaczy ale z gwarancją na 5 lat.

truskaweczka Odpowiedz 2017-07-11 19:44:12

Do pochłaniaczy dobrze sprawdza się też filtr plazmowy - plasma made. Dodatkowo taki filtr jest idealny dla alergików, bo pochłania wszystko, co "złe" w kuchennym powietrzu, a nawet więcej: także dym papierosowy oraz zapach zwierząt.

FRIMA GLOBALO Odpowiedz 2017-04-25 14:49:21

Najlepsze byłyby filtry aluminiowe, gdyż to najłtatiwejsze w utrzymaniu filtry - można je myć w zmywarce.

okapy kuchenne Odpowiedz 2017-03-17 14:16:04

Okapy wyspowe pracować mogą w formie wyciągu lub pochłaniacza. W przypadku pracy w trybie pochłaniacza wykorzystywane są filtry węglowe oraz opcjonalnie filtr plazmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: kuchnia