Start Arrow InstalacjeArrow Jaki grzejnik wybrać do mieszkania alergika?

Jaki grzejnik wybrać do mieszkania alergika?

Sposób, w jaki ogrzewamy dom może sprzyjać zjawisku rozprzestrzeniania się kurzu i roztoczy, ale też może je minimalizować. Wśród inwestorów planujących instalacje cieplne w domach panuje słuszne przeświadczenie, że ogrzewanie podłogowe to bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie dla alergików. Alternatywą jednak są grzejniki elektryczne, oddające ciepło, podobnie jak podłogówka, przez promieniowanie.

Najpopularniejsze urządzenia do ogrzewania elektrycznego to promienniki i konwektory. Różnią się nie tylko konstrukcją, ale przede wszystkim sposobem oddawania ciepła.

Grzejniki konwekcyjne – konwektory, ogrzewają otaczające je powietrze. W wyniku cyrkulacji powietrza – przemieszczania się mas powietrza w pomieszczeniu, ciepłe powietrze unosi się ku górze, na dole zaś napływa cięższe powietrze zimne. Niestety, wraz z ciepłym powietrzem ruchowi podlegają również kurz, pyłki i roztocza.

Zdaniem eksperta – Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska:
W domach alergików wskazana jest instalacja urządzeń grzewczych, które emitują ciepło przez promieniowanie. Kiedy ciepło oddawane jest w ten sposób, wówczas ogranicza się zjawisko wzmożonej cyrkulacji powietrza i unoszenia kurzu. W wyniku promieniowania najpierw nagrzewane są okalające powierzchnie: ściany, sufity i podłogi oraz rzeczy i sprzęty znajdujące się w domu, które po pewnym czasie zaczynają oddawać ciepło. Dzięki temu powietrze nie jest nośnikiem przekazywania ciepła, a tym samym nie powoduje unoszenia mas powietrza, w którym zawsze znajduje się kurz. W przeciwieństwie do urządzeń, w jakich metodą konwekcji następuje bezpośrednie ogrzewanie powietrza, które krążąc po pomieszczeniu, wznosi kurz i unosi ze sobą.

Jeśli w domu mieszkają alergicy, bardzo istotne jest, aby instalacja centralnego ogrzewania wyposażona była w grzejniki, których konstrukcja pozwala na łatwe czyszczenie w celu zachowania odpowiedniej higieny.

(fot. Zehnder)

Warto wiedzieć

Aby uzyskać zdrowy klimat, temperatura powietrza w mieszkaniu powinna się kształtować od 16 do 200C, zaś względna wilgotność powietrza między 40 a 60 procent.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 24, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

LeonArdo Odpowiedz 2014-12-16 11:39:59

Odpowiedni grzejnik, to taki który spełnia nasze oczekiwania. Wybierasz jego moc grzewczą, przy optymalnym czynniku ekonomicznym, a zadowolone z użytkowania pojawi się samo. Znaleziony w sieci film, w prosty sposób objaśnia, jakie czynniki będą wpływać na poziom satysfakcje z jego eksploatacji. youtube.com/watch?v=elClA3jAed4

Urządzamy mieszkanie przyjazne alergikom - jaką farbę wybrać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-07 15:54:54

[...] Jaki grzejnik elektryczny wybrać do mieszkania alergika? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black