Start Arrow OgródArrow Jaki ma być nasz ogród?

Jaki ma być nasz ogród?

Pierwszym etapem projektowania naszej działki była analiza uwarunkowań przyrodniczych. Teraz przyszedł czas na sprecyzowanie wymagań.

ogrod2

Założenia bez których nie możemy zacząć projektowania naszego wymarzonego ogrodu.

Powinniśmy zacząć od określenia jaki styl i klimat będzie miał nasz ogród. W tym celu sporządzamy listę elementów, które na pewno chcemy umieścić na projektowanym terenie. Chodzi tu między innymi o obecność altanki, letniego domku, ogrodu skalnego, oczka wodnego, fontanny lub rzeźb, charakteru nawierzchni lub rodzaju oświetlenia.

Zastanówmy się jednocześnie jaką funkcję ma spełniać ogród: wypoczynkową bierną czy czynną, oraz ile pracy będziemy w stanie włożyć w pielęgnację roślinności.

Bierzmy pod uwagę fakt posiadania dzieci, co przełoży się zapewne na wygospodarowanie miejsca pod plac zabaw i zrezygnowania z niebezpiecznych rozwiązań projektowych (np. głęboki zbiornik wodny), zamiar wyprawiania spotkań z przyjaciółmi w ogrodzie, lub po prostu spożywania posiłków. Możemy zastanowić się również nad potrzebą stworzenia miejsc do parkowania samochodów.

rodzina1

Pomyślmy, czy ogród ma mieć charakter wiejski, romantyczny, regularny, a może naturalistyczny. Inspiracji szukajmy w książkach, czasopismach lub po prostu w życiu codziennym.

Oczywiste jest, że nie sprecyzujemy naszych marzeń i oczekiwań za jednym razem. Fakt ten jednak będzie działał na naszą korzyść, ponieważ proces projektowania i tworzenia ogrodu jest złożony jak my sami i będzie zmieniał się wraz z naszymi upodobaniami.


Autor: Katarzyna Samulewicz

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty