Start Arrow Artykuły PremiumArrow Jaki mikrofon do komputera wybrać?

Jaki mikrofon do komputera wybrać?

Zastanawiasz się jaki statyw mikrofonowy wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie. W poniższym wpisie znajdziesz odpowiedź, jakie cechy i parametry mają mikrofony na statywie.

Mikrofony na statywie – najważniejsze parametry

Kupując mikrofon na statywie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest sposób mocowania mikrofonu. Dzięki dobremu montażowi można w dużym stopniu podnieść jakość dźwięku – musi być on oczywiście właściwie ustawiony, m.in. zwrócony w wymaganym kierunku. Jeżeli jest taka potrzeba można zmienić położenie mikrofonu. Mikrofon musi być bezpieczny. Co to oznacza? Nie może się on przewrócić, nie wolno go uderzyć, czy zamoczyć. Dodatkowo należy osłonić go przed niepożądanymi hałasami, tj. wibracje czy wiatr. Ważny aspekt to także kable, które należy starannie zabezpieczyć, aby nie utrudniały przejścia. Produkt dostępny jest m.in. na stronie: https://www.euro.com.pl/mikrofony,statyw!1.bhtml

Drugą kwestią jest ciężar, jaki może utrzymać statyw. Wiele osób zajmujących się dźwiękiem popełnia błąd i kupuje statyw, który może utrzymać tylko kilka kilogramów i nie nadaje się do ciężkiego sprzętu. W najgorszym przypadku konstrukcja może się zawalić i uszkodzić sprzęt.

Ostatnią kwestią jest materiał. Statywy do mikrofonu wykonuje się z różnych materiałów tj. metal, tworzywa sztuczne. Oferują głównie dobre tłumienie drgań, dają świetny stosunek wytrzymałości do wagi, mają sporą tolerancję temperatury i nie ulegają korozji. Przy dobrym użytkowaniu mogą przetrwać wiele lat  Najrozsądniejszy stosunek jakości do ceny cechują statywy, które są wykonane z aluminium. Nie są one jednak lekkie.

Statyw mikrofonowy – do czego się przydaje?

Głównym zadaniem statywu jest utrzymanie mikrofonu nieruchomo — nie powodując ruchu oraz wibracji. Dzięki niemu można nagrywać ścieżki do piosenek. Gdyby mikrofon nie miał statywu odbierałby oraz rejestrował różnego rodzaju wibracje, niepotrzebne dźwięki. Nagranie mogłoby okazać się bezużyteczne.

Stojak mikrofonowy biurkowy przy prawidłowym użytkowaniu świetnie sprawdzi się w miejscach pracy, które opierają się na ciągłym kontakcie z klientem lub kontrahentami. Z jednej strony oszczędzi miejsce na biurku, a z drugiej zwiększy komfort pracy.

Rodzaje mikrofonów na statywie

Mikrofon ze statywem może zostać podłączony do źródeł dźwięku na kilka sprawdzonych sposobów np. USB. Uniwersalny będzie np. mikrofon jack 3,5. Takie gniazdo słuchawkowe jest dostępne praktycznie w większości komputerów. Inne popularne to również mikrofony ze statywem, które mają złącza USB albo USB-C.

Oprócz tych typów wtyczek mikrofon działa na statywie, który jest przeznaczony do konkretnych typów sprzętów. Przykład to mikrofon Shure, który jest modelem wyposażonym w port Lightning. Można go zatem podłączyć do iPhone’a.

Najlepsze opinie posiadają urządzenia, które mają złącze XLR. Powód? Sygnał, który przenoszą, ma najmniejsze straty i zagłuszenia. Warto zainwestować również w inne akcesoria do mikrofonów. Pierwszym z nim nich jest kosz antywibracyjny. Dzięki jego konstrukcji możliwa jest dobra izolacja od wibracji, które mogą przekładać się na szum podczas nagrywania. Warto również zainwestować w osłonę na mikrofon.

Jaki rodzaj statywu będzie najlepszy?

Na rynku statywów można rozróżnić kilka jego rodzajów. Do najczęściej wymienianych zalicza się:

  • Statyw stołowy – to statyw, który jest przeznaczony do nagrywania podcastów czy audycji tworzonych często w domu. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu statywu stołowego można oszczędzić miejsca wymaganego do korzystania z mikrofonu. Polepsza się również komfort pracy. Część studiów nagraniowych często z nich korzysta, ponieważ są wygodne w ustawieniu na stole sprzętu do rejestracji dźwięku. Jest to świetne rozwiązanie np. do mniejszych pomieszczeń.
  • TRIPOD – to najbardziej popularne rozwiązanie przeznaczone do użytku ogólnego. Niektóre modele umożliwiają obrót o 360 stopni i szeroki kąt regulacji w pionie. Efektem jest bezproblemowe ustawienie mikrofonu w taki sposób, aby zbierał w  pełni dźwięk. Dodatkowo, bez poruszania statywu można dostosowywać go do swoich potrzeb w czasie nagrania.
  • Ramię – jest doskonałym rozwiązaniem w kierunku profesjonalizacji domowego studia nagraniowego. Ramię wykorzystuje się do modyfikacji ustawień. Czy miejsce wymagane jest do odpowiedniego dźwięku? Niezależnie od tego, czy osoba będzie blisko biurka, czy dalej, mikrofon będzie w zasięgu ust danej osoby. Produkt będzie dobrze łapał dźwięk i audio będzie właściwe. Z pewnością polepszy komfort pracy.

Czym charakteryzuje się mikrofon pojemnościowy?

Mikrofon pojemnościowy ze statywem jest niezwykle czuły na dźwięki, dzięki czemu wykorzystuje się go w studiach nagraniowych i do użytku domowego. Ten sprzęt przewodowy zostanie doceniony zwłaszcza przez osoby, które nagrywają partie instrumentalne np. na perkusji lub wokalne.

Na rynku są dostępne produkty na wysokim poziomie. Wybierając sklep warto sprawdzić dostępny towar. Duża dostępność jest np. w sklepie RTV Euro AGD.

Jaki produkt wybralibyście do swojego użytku domowego, czy profesjonalnego. Czy byłby to system przewodowy, czy bezprzewodowy?

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 28, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty