Start Arrow Projekty domówArrowWybór projektuArrow Jaki projekt domu dla pary seniorów?

Jaki projekt domu dla pary seniorów?

Osoby, które mieszkają bez dorosłych dzieci często dochodzą do wniosku, że życie w bloku jest nie dla nich, czasami też chcą się wyprowadzić z dużego domu, który był miejscem dorastania ich dzieci, a teraz świeci pustkami. Od czasu do czasu odwiedzają ich tylko dorosłe latorośle z rodziną.

para seniorów stojąca przed własnym domem

para seniorów stojąca przed własnym domem

 

Dla niektórych seniorów być może właśnie przyszedł czas by zamieszkać z dala od dużego miasta i cieszyć się otaczającą przyrodą.

I tu pojawia się dylemat: jaki dom wybrać, jaki będzie dla nich idealny?

W zależności od zasobności portfela mogą wybierać projekty domów z całej oferty. Ale jeśli jednak nie interesują ich ogromne domy, które tylko od czasu do czasu będą pełne rodziny to warto by kierowali się kryteriami, które przedstawiam poniżej.

 

  1. Odpowiednia wielkość domu,
  2. program parteru, to co musi się znaleźć w domu seniora,
  3. schody,
  4. wygodna bezobsługowa kotłownia
  5. pokój dla gości
  6. część gospodarcza. Garaż.

 

Ad 1. Tak, analizując potrzeby osób mieszkających we dwoje można zauważyć, że w bloku lub mieszkaniu odpowiednia jest dla nich kawalerka lub tzw. M2. Jednak często ich mieszkania są większe, bo mieszkały w nich dzieci. Takie projekty z minimalnym program zaczynają się od 45 mkw powierzchni użytkowej, a te dwupokojowe plus salon od około 65 mkw. Jednak problem pojawia się czy dwa pokoje plus salon to wystarczający program, dlatego też czasami warto sięgnąć po dom z 3 pokojami i salonem. Taki program powinien już być wystarczający. Ale powierzchnia takiego domu jest większa, sięga nawet 80-90 metrów kwadratowych.

Ad 2. W przypadku projektu domu rekomendujemy dla seniora projekty, które posiadają minimum jeden pokój-sypialnie, salon i kuchnie. W bardziej rozbudowanej wersji i większej warto sięgnąć po projekt z dwoma pokojami i salonem. Jednak jeśli rodzina jest duża to taki program może okazać się niewystarczający. Wówczas trzeba wybrać projekt z programem 3 pokoi plus salon. W projekcie powinno się również znaleźć pomieszczenie gospodarcze lub garaż. Do podstawowych rozwiązań funkcjonalnych warto włączyć oprócz łazienki jakiś schowek.

Ciekawą propozycją są takie domy z możliwością adaptacji poddasza, Takie poddasze może więc się stać miejscem, w którym na czas odwiedzin będzie przebywała rodzina, dzieci z wnukami.

Ad 3. Schody. Rekomenduję domy parterowe lub ewentualnie domy, które podstawową funkcje mieszkalną mają na parterze. Schody w domach dla seniora mogą być.  Ale na górze powinno się jednak znaleźć pomieszczenie dla gości. Schody powinny być szerokie i bezpieczne.

Ad.4 ogrzewanie domu dla seniora powinno być oparte na systemie, który jest bezobsługowy, polecałbym ogrzewanie gazowe, ewentualnie ogrzewanie pompą ciepła, a jako elementy grzejne proponowałbym zastosować grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

Wszystkie systemy ogrzewania na paliwo stałe wymagają większego lub mniejszego zaangażowania domownika, więc akurat takich rozwiązań nie polecam.

Ad 5. Pokój dla Gości. Jeden dodatkowy pokój gwarantuje, że będzie miejsce dla gości. Nie warto rezygnować z takiego pokoju. Na co dzień ten pokój może być wykorzystywany jako gabinet.

Ad. 6 Część gospodarcza i garaż to miejsce dla seniora, zwłaszcza płci męskiej. Ale bez stereotypów. Warto mieć miejsce, w którym można przechować kosiarkę do trawy, narzędzia ogrodnicze, miejsce na mały warsztat. Seniorzy to osoby mające więcej czasu. W krajach zachodnich i Ameryce Płn. często starsi ludzie korzystają z siłowni, sal gimnastycznych. Są aktywnymi osobami dbającymi o zdrowie i tężyznę fizyczną, warto więc zastanowić czy takie pomieszczenie w domu seniora może się znaleźć. Generalnie jednak uważam, że nie jest to konieczne, ponieważ siłownie to miejsce spotkań, na którym seniorom na pewno zależy.

Biorąc pod uwagę te kryteria na zauważyć, że oferta takich domów jest bogata.

Poniżej kilka z nich, które mogą być odpowiednie dla seniora:

Projekt domu ARX D139 CE (DOM RX4-28)

Nieduży parterowy dom zaprojektowany w technologii tradycyjnej z możliwością dobudowania garażu lub wiaty. Może też pełnić funkcję wygodnego domu letniego. Istnieje możliwość adaptacji strychu na cele mieszkalne. Idealny dla seniorów.

Mój Dom w Dolinie 1 CE (DOM BM9-72)lub

Mój Dom w Dolinie 4 CE (DOM BM9-75)

To ciekawy projekt domu do późniejszej rozbudowy. Projekt jest wstępnie przystosowany do budowy w dwóch etapach. Prosta bryła, dwu lub 4 -spadowy dach w zależności od wersji, otwarta kuchnia to atuty tego projektu. Zadaszone wejście, zadaszony taras zwiększają komfort mieszkańców. Niewielka wielkość domu gwarantuje niewielkie koszty budowy. A poddasze, które można zaadaptować w kolejnym kroku pozwoli wygospodarować w domu miejsce dla dzieci i wnuków.

Kolejna propozycja domu dla seniora to:

Mój Dom na Polanie CE (DOM BR7-40)

Projekt Mój Dom na Polanie CE, to ciekawa propozycja dla seniorów. To parterowy dom z „unikalnie” zaprojektowaną kotłownią. Kotłownia może być równocześnie małym składzikiem dla narzędzi i mebli ogrodowych. Zadaszone wejście to praktyczne rozwiązanie chroniące przed deszczem, podobnie jak zadaszony taras, który pozwala korzystać z uroków świeżego powietrza nie tylko latem, chroniąc od bezpośrednich promieni słonecznych, również podczas lekkich opadów. Dwa pokoje, salon i otwarta kuchnia, która pozwala każdemu domownikowi korzystać z funkcji mieszkalnych domu. Dwie łazienki ułatwiają „życie” domownikom. Dom podzielono na strefę nocną i dzienną, aby zwiększyć komfort mieszkańców. Kąt nachylenia dachu – 30 stopni pozwala na wygospodarowanie małych pomieszczeń w przypadku późniejszej adaptacji poddasza do celów mieszkalnych.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem dla seniorów będzie projekt

Projekt domu TP GALIA DREWNIANA CE (DOM TP1-95) w technologii drewnianej

Galia drewniana to prosty i ekonomiczny w budowie, ale zarazem funkcjonalny dom, który powstał z myślą o inwestorach poszukujących alternatywy do mieszkania w bloku. Ogromnym jego plusem jest program funkcjonalny z widocznym podziałem na część dzienną, nocną i gospodarczą, gdzie wnętrze zostało rozplanowane w sposób przemyślany, z dbałością o maksymalne wykorzystanie przestrzeni domu. Część reprezentacyjna, to przestronny salon otwarty na zadaszony taras oraz kuchnia z jadalnią. Oprócz części dziennej, przewidziano strefę intymną domu, która składa się z dwóch sypialni i łazienki. Dużą kotłownię oraz garaż zaprojektowano w części gospodarczej domu.  Projekt dostępny również w technologii murowanej.

Jest wiele projektów, które spełnią wymagania seniorów. Warto jednak sprawdzić czy na danej działce, którą dysponujemy można postawić dom parterowy, warto sprawdzić wszystkie wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wówczas łatwiej będzie wybrać z ogromnej rzeszy projektów. Seniorzy wybierają zazwyczaj domy mniejsze. Nie chcą aż tak dużo czasu spędzać na sprzątaniu. A pieniądze z emerytury lub oszczędności przeznaczać na utrzymanie domu.  Takie projekty muszą być proste w budowie, tanie w utrzymaniu i przygotowane funkcjonalnie na przyjęcie większej liczby gości na krótki okres czasu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 20, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty