Start Arrow Bez kategoriiArrow Jaki projekt domu wybrać? Dom parterowy czy piętrowy?

Jaki projekt domu wybrać? Dom parterowy czy piętrowy?

Jaki projekt domu wybrać? Dom parterowy czy piętrowy?

Stojąc przed takim wyborem musimy mieć pewność, że nic nas nie ogranicza. A ograniczać mogą nas kwestie formalne bezpośrednio lub pośrednio.

Należą do nich:

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
  • Wielkość działki
  • W przypadku braku MPZP ograniczenia mogą być w Wydanych warunkach zabudowy (WZ) danej działki.

Rozwijając temat ograniczeń, zwróćmy przede wszystkim uwagę na informacje w zakresie: dostępnej powierzchni zabudowy na działce, do jakiej wysokości można postawić budynek, czy jest dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachowych i jaki on jest?  Czy nasz działka jest wystarczająco duża, aby umieścić na niej każdy rodzaj domu.

Po przeanalizowaniu tych aspektów możemy stwierdzić, co możemy na działce zbudować.

Dom o jednej kondygnacji, czyli parterowy ma wysokość w granicach 3,5m do 5 m wysokości. Dom piętrowy o pełnych 2 kondygnacjach ma wysokość od 7 do nawet 11 m. Powierzchnia zabudowy domu parterowego zazwyczaj jest równa jego powierzchni całkowitej. Do powierzchni zabudowy trzeba doliczyć powierzchnie dojazdów, tarasów, miejsc parkingowych itd.  W warunkach zabudowy może być określona powierzchnia zabudowy na poziomie 25% lub powierzchnia biologicznie czynna na poziomie np. 75 %. Przy działce 500 metrów kwadratowych trudno będzie postawić dom parterowy przy zachowaniu powyższych kryteriów.  O wiele łatwiej natomiast będzie postawić dom piętrowy o podobnej wielkości użytkowej czy całkowitej.

 

Gdy mamy pewność, że możemy bez problemu na naszej działce postawić dom parterowy lub piętrowy to możemy stworzyć listę kryteriów obiektywnych i subiektywnych, którą pozwolą nam wybrać bardziej, lepiej dopasowany do nas projekt domu.

 

Do listy kryteriów obiektywnych należy zaliczyć budżet potrzebny do zrealizowania inwestycji oraz ilość projektów w ofercie z których możemy wybrać nasz wymarzony gotowy projekt domu.

Natomiast kryteriami subiektywnymi będą: styl, moda, funkcjonalność, poczucie bezpieczeństwa, przeznaczenie.

Romantyczna para marzy o nowym domu

Kryteria obiektywne wyboru projektu.

Koszty budowy.

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie który dom będzie tańszy? Trudno porównać do siebie dwa różne projekty.  Na pewno kilka elementów danego projektu piętrowego będzie tańsza w porównaniu do domu parterowego o podobnej wielkości. Są to na pewno – fundamenty, po prostu zwarta bryła i piętro powoduję, że powierzchnia fundamentu w piętrówce jest mniejsza i jest mniej materiałów potrzebnych do ich wykonania.

To samo dotyczy dachu. Konstrukcja domu piętrowego jest bardziej zwarta. Bryła nie jest rozłożysta. Domy parterowe są rozłożyste.

 

Wielkość oferty.

Oferta domów parterowych jest bogata, bogatsza od oferty domów piętrowych. Różnorodność stylów jest o wiele większa. W ofercie domów parterowych jest wiele domów tradycyjnych, dworków i dworkowych, o charakterze wiejskim, rustykalnym, nowoczesnym i podmiejskim, w ofercie jest wiele domów o charakterze nowoczesnym z płaskim dachem, z dachami dwuspadowymi, z dachami cztero- lub wielospadowymi.  Domy parterowe są popularne i chętnie wybierane przez inwestorów, gdyż łatwiej je wybudować metodą gospodarczą, dla oka są ładniejsze.

 

Kryteria subiektywne wyboru projektu.

Te wszystkie subiektywne kryteria są bardzo ważne. Dzięki nim uda się stworzyć dom, który będzie miał nasz indywidualny charakter. Wszystkim inwestorom i przyszłym inwestorom chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych trendów i kierunków w designie domów, obecnie mocno popularnych:

  • Styl nowoczesny, w szczególności: nowoczesne materiały elewacyjne, Duże okna i portfenetry, duże przeszklenia
  • Sypialnia rodziców ( z ang. Master Bedroom)
  • pralnia
  • asymetryczność kontra symetryczność elewacji frontowej
  • strefy dzienne i nocne-sypialnie
  • tanie budowanie
  • energooszczędność.

Styl Nowoczesny. Nowoczesność to bardzo mocny trend. Jeszcze parę lat temu wydawało się, że już wszystko w projektach domów było. Dzięki wprowadzeniu nowych elementów, wielu nowych materiałów wykończeniowych projekty zyskały drugą młodość.  Zmieniono głównie wygląd zewnętrzny poprzez wprowadzenie: dużych przeszkleń, niestandardowych dużych, wysokich okien i witryn, wprowadzono wiele elementów asymetrycznych, które tylko i wyłącznie po zrealizowaniu w pełni założeń projektanta dają odpowiedni końcowy efekt. Te rozwiązania nie znoszą półśrodków.

Master Bedroom. To już w nowych projektach standard, Sypialnia rodziców składa się z sypialni właściwej, indywidualnej łazienki i indywidualnej garderoby. Taki Master Bedroom to minimum 18 m kwadratowych w wersji kompaktowej.

Pralnia. Staję się niezbędnym pomieszczeniem w każdym nowoprojektowanym domu.

Energooszczędność. Wraz z wprowadzanymi nowymi przepisami, niejako narzuconymi przez UE nowe domy muszą spełniać coraz wyższych, bardziej wyśrubowane normy energetyczne. Generalnie celem wprowadzenia tych norm jest mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery, mniejsze zapotrzebowanie na energie poprzez konieczność zastosowania źródeł odnawialnych, bardziej efektywnych przegród cieplnych i ścian, materiałów o wyższych parametrach termoizolacyjnych. To wszystko bardzo podraża koszt budowy domu. Obniża w pewnym sensie koszty użytkowania domów. Generalnie podsumowując: nowocześniejsze kotłownie, w szczególności z zastosowanymi pompami ciepła, panele fotowoltaiczne, rekuperacja i odzysk ciepła. Na pewno kotły na paliwo stałe i opalanie węglem będzie praktycznie niedostępne w nowych projektach.

Tanie budowanie. To kategoria bardzo mocno obecna w głowach inwestorów. Okazuje się, że spełnianie marzeń jest bardzo drogie. Dlatego wielu inwestorów stara się realizować swoje marzenia w oparciu o zasoby jakie posiadają, o ograniczone zasoby. Inwestorzy już na etapie wyboru projektu poszukują domu o prostej bryle i likwidują niepotrzebne udziwnienia.  Co ciekawe, zostawiają niektóre rozwiązania poprawiające funkcjonalność, takie jak pralnie, Master Bedroom, rezygnują z wielu elementów zewnętrznych, takich jak balkony, lukarny, itd.

 

Pozostałe kryteria. Generalnie poczucia bezpieczeństwa, ale to subiektywne poczucie bezpieczeństwa jest większe w domu piętrowym.

 

Główna różnica pomiędzy tymi kategoriami domów (piętrowy a parterowy) polega na skumulowaniu funkcji dziennej domu na parterze, a funkcji nocnej, sypialnianej na piętrze (w domu piętrowym). W przypadku domów parterowych obie funkcje są skumulowane na parterze.

 

Podsumowanie. Dom parterowy czy piętrowy?

Jaki projekt wybrać? Czy projekt domu parterowego czy projekt domu piętrowego?

Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Budując projekt domu z poddaszem użytkowym może spodziewać się niższego kosztu wybudowania 1 metra kwadratowego powierzchni netto. Budynek parterowy jest bardziej rozłożysty, więc koszty budowy fundamentów i dachu są o wiele wyższe. Dom parterowy nie posiada klatki schodowej, na którą w domu piętrowym musimy przeznaczyć nawet 7 m kwadratowych.  Przy budynkach powyżej 120 metrów kwadratowych dom piętrowy będzie tańszy niż dom parterowy. Pomijając aspekt kosztów, warto zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo. Brak schodów to duży plus, zwłaszcza dla osób starszych. Natomiast poczucie bezpieczeństwa w domu piętrowym jest większe.

Innych aspektem mającym wpływ na wybór jednego z projektów jest wielkość działki. Na małych działkach buduje się domy piętrowe, gdyż mają mniejszą powierzchnię zabudowy. A dopuszczalna powierzchnia zabudowy jest określona praktycznie w każdym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Domy piętrowe to kategoria popularna, choć bardzo często nie można ich wybudować, ponieważ plany zagospodarowania są niechętne takim domom. Chyba ma to podłoże historyczne, sięgające lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, gdzie w architekturze dominowały słynne kostki, piętrówki w kształcie sześcianu z dostawionym gankiem.  Dzisiejsza oferta domów piętrowych jest imponująca i ciekawa. Są projektowana z rozmachem, o wielorakiej funkcjonalności dla rodzin mniejszych, większych lub wielopokoleniowych. Jednak nie można jej porównać do oferty domów parterowych. Projektów domów parterowych jest więcej, oferta jest zdecydowania większa i lepiej dopasowana do różnych typów klientów: zamożnych, małych rodzin, dużych rodzin, domy podmiejskie, domy nowoczesny, itd.  Można więc stwierdzić, że projekty domów parterowych obecnie wygrywają z domami piętrowymi i są chętniej wybierane przez inwestorów. Nie można tylko stwierdzić, czy wynika to z obiektywnych uwarunkowań czy też z kryteriów subiektywnych.

Ofertę projektów domów parterowych znajdziesz tutaj, a oferty domów piętrowych znajdziesz tu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 31, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty