Start Arrow Projekty domówArrowWybór projektuArrow Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać?

W Internecie jest wiele różnych porad na temat: jaki projekt wybrać i jaki ten wybór jest najlepszy. Co jest modne, co jest stylowe, jakie są trendy?

External view of a modern house with pool at dusk

nowoczesny projekt domu z basenem

Jednak najważniejszą sprawą jest sprawdzenie jaki projekt może być wybudowany naszej działce. Ot co, takie ograniczenie. Mam nadzieję, że nie jest dla Was to dużym zaskoczeniem, że nie każdy dom można wybudować na własnej działce.

Odkładamy więc na chwile marzenia i sprawdzamy, czy na naszej działce jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) a jeśli go nie ma, to wtedy musimy wystarać się o WZ, czyli Warunki Zabudowy dla naszej działki. Dane te sprawdzamy w Urzędzie Gminy w wydziale Zagospodarowania Przestrzennego.

Zdobyta tam wiedza pozwoli nam uzyskać pierwsze kryteria, które nas ograniczają w wyborze gotowego projektu domu. Najczęściej jest to: linia zabudowy , powierzchnia zabudowy, wysokość budynku, kąt nachylenia połaci dachowych, odległości budynku od granic działek sąsiednich. Czasami nawet są ograniczenia w postaci ilości kondygnacji, ułożenia kalenicy względem wjazdu lub inne bardziej zaskakujące.

W przypadku WZ warto zobaczyć co się buduje w sąsiedztwie i zapytać na jakie budynki będzie zgoda, zwłaszcza pod kątem kryteriów które wymieniłem wcześniej.  W tym wypadku można zacząć wybierać wymarzony projekt domu, ale jego realizacja może być wstrzymana przez niekorzystną decyzje WZ.

Warto wykorzystać te porady przed zakupem działki budowlanej, pozwoli nam to na pełne spełnienie marzeń i brak zaskakujących czasami ograniczeń.

Posiadając tą wiedzę możemy już spokojnie przystąpić do kolejnego etapu działań, jakim będzie wybór gotowego projektu domu.

Generalnie warto sobie wyobrazić jaki dom chcielibyśmy wybudować. Do tego najlepsze jest wejście na naszą stronę pracownia-projekty.dom.pl . Tam można zobaczyć najciekawsze projekty gotowe na rynku. Wybór z ponad 22 tysięcy modeli, możliwość sortowania pod wieloma kryteriami, np. pod względem stylu, funkcji, wielkości, ilości pokojów, garaży, rodzaju ogrzewania i wielu innych…

Posiadając kryteria wpisane w MPZP lub WZ warto je wpisać w wyszukiwarkę i dodatkowo zawęzić o kolejne , nasze własne kryteria związane ze stylem, wielkością domu, funkcją itp.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników powstała Wyszukiwarka Zaawansowana z kilkudziesięcioma kryteriami wyboru.

Całość wydaje się prosta, ale szukający tych rozwiązań często poświęcają na wybór wymarzonego domu nawet kilka miesięcy. Dzieje się tak ponieważ wybór jest ogromny a podejmowane decyzje są racjonalne podejmowane przez kilka osób z rodziny.

Podczas wyszukiwania poznajemy słownictwo fachowe, technologie, koszty, warto również skorzystać z podpowiedzi Biura Obsługi Klienta Dom.pl , bo nie wszystkie informacje są podane. A przecież możemy mieć jakieś szczególne kryteria, których nie uwzględnia wyszukiwarka  prosta lub zaawansowana. Ponieważ czasami nasze marzenia są bardziej wyjątkowe niż myślimy.

Podsumowując wracamy do odpowiedzi na podstawowe pytanie „jaki projekt domu wybrać?”.

  • Wybieramy projekt, który możemy wybudować na naszej działce
  • wybieramy projekt zgodny z naszymi potrzebami obecnymi i przyszłymi, które możemy z pewną dozą prawdopodobieństwa przewidzieć
  • wybieramy projekt, na który nas stać, czyli taki ,który będziemy w stanie wybudować ze względu na posiadane środki lub planowany kredyt
  • wybieramy projekt, który nam się podoba, tzn. taki, który po wybudowaniu będzie nas cieszył, moim zdaniem nie warto budować projektu, który od razu nam się nie podoba.
  • Staramy się wybrać projekt gotowy bez zmian, a jeśli musimy je wprowadzić, to wybieramy takie zmiany które nie zmienią jego proporcji, stylu albo charakteru. Dotyczy to zwłaszcza sfery wizualnej.
  • należy skorzystać z szerokiej oferty projektów domów umieszczonej na naszym serwisie.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 2, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty