Start Arrow Budowa domuArrow Jaki rodzaj drzwi wybrać?

Jaki rodzaj drzwi wybrać?

Wymieniając drzwi można nie tylko całkowicie zmienić charakter wnętrza, ale i zniwelować jego niedostatki – odzyskać nieco przestrzeni czy doświetlić. Oferta rynku, jeśli chodzi o drzwi jest imponująca. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych, wymyślniejszych wzorów, z przeszkleniami lub pełnych, z naturalnego drewna lub materiałów drewnopochodnych, w okleinach w niemal wszystkich możliwych kolorach. Kwestie estetyczne, choć niewątpliwie ważne nie powinny jednak przysłonić funkcjonalności. Aby drzwi nie przeszkadzały trzeba choćby w przybliżeniu znać sposób zagospodarowania pomieszczenia, w którym mają być zamontowane.

drzwi4

Najpopularniejsze, stosowane standardowo są jednoskrzydłowe drzwi rozwieralne. Są stosunkowo niedrogie a ich wybór jest szeroki. Decydując się na nie trzeba wiedzieć przede wszystkim czy mają się otwierać w lewo czy w prawo. Prosta zasada pozwala to ustalić. Należy stanąć tak, aby drzwi otwierały się w naszą stronę. Jeżeli zawiasy znajdują się po lewej stronie, to są to drzwi lewe, jeżeli po prawej – drzwi prawe. Należy również określić czy drzwi otwierają się na zewnątrz pomieszczenia, czy do jego wnętrza.

Drzwi jednoskrzydłowe, fot. Fila

Drzwi jednoskrzydłowe, fot. Fila

Gdy chodzi o drzwi prowadzące do niewielkiego pokoju – sensownym rozwiązaniem są otwierające się na zewnątrz. Wtedy jednak nieuchronnie zajmują miejsce na ścianie korytarza. Ważne też, żeby zwrócić uwagę czy nie kolidują z innymi. W niewielkich mieszkaniach całkiem często zdarza się niestety, że jednoczesne otwarcie dwojga drzwi jest prawie niemożliwe. Uciążliwość takiego rozwiązania, choć wydaje się niewielka, potrafi skutecznie zatruć życie.

Znacznie mniej miejsca do otwarcia potrzebują drzwi łamane. Ich skrzydło podzielone jest na dwa, niekiedy trzy elementy. Zamknięte wyglądają jak drzwi rozwieralne lub przesuwne, nie wymagają pozostawienia do ich otwarcia wolnej powierzchni ściany.

Drzwi łamane, fot. Gratunik

Drzwi łamane, fot. Gratunik

Najmniej miejsca w pomieszczeniu zajmują drzwi przesuwne. Mogą przesuwać się równolegle do ściany – wtedy konieczne jest pozostawienie na niej wolnego miejsca równego ich szerokości. Inna możliwość to ukrycie drzwi w specjalnej kasecie montowanej wewnątrz ściany. To rozwiązanie jednak jest realne tylko wtedy, gdy zaplanuje się je w momencie budowy ściany działowej.

Drzwi przesuwane, fot. Invado

Drzwi przesuwane, fot. Invado

Równie mało miejsca zajmują drzwi harmonijkowe. To bliscy krewni drzwi łamanych. Różnica polega na tym, że składają się z wielu drobnych elementów, z których każdy jest szerokości zbliżonej do szerokości ościeżnicy. Jednak, gdy drzwi są otwarte ta harmonijka stoi w świetle drzwi. Tym samym przejście, jakie pozostaje do dyspozycji jest odpowiednio węższe. W przypadku standardowego, 80-centymetrowego otworu to rozwiązanie niezbyt wygodne. Jednak, gdy otwór jest szerszy – może się sprawdzić doskonale.

Drzwi harmonijkowe, fot. Marley

Drzwi harmonijkowe, fot. Marley

Można również zastosować drzwi wahadłowe. Obrót w nich jest możliwy w obie strony. Sprawdzają się najczęściej jako drzwi kuchenne, ale można się na nie zdecydować jedynie kiedy nie ogranicza nas brak miejsca. Montuje się je na specjalnych zawiasach wahadłowych.

Drzwi wahadłowe, fot. Mazowiecka Fabryka Okien i Drzwi

Drzwi wahadłowe, fot. Mazowiecka Fabryka Okien i Drzwi

Pełne drzwi zapewniają maksimum intymności. To w wielu przypadkach istotna zaleta. Jeśli jednak drzwi odgradzają pomieszczenie ciemne (np. korytarz) od dobrze oświetlonych warto pokusić się o zastosowanie drzwi z przeszkleniam. W ten sposób będzie można „obdzielić” światłem dziennym większą powierzchnię mieszkania. Wybór rodzajów szklanych „wstawek” jest ogromny – od szyb zupełnie przezroczystych, przez mleczne, po wielobarwne witraże. Trzeba jednak pamiętać, że im szyba grubsza, z wyraźniejszą fakturą i ciemniejsza tym skuteczniej zatrzymuje światło. Jeśli więc o nie właśnie chodzi lepiej zdecydować się na przezroczystą bądź mleczną, możliwie gładką szybę niż ciemnozieloną z wyraźnym wzorem.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu