Start Arrow WnętrzaArrow Jaki silikon wybrać do łazienki?

Jaki silikon wybrać do łazienki?

Duża wilgotność powietrza w nieodpowiednio wentylowanej łazience często prowadzi do szybkiego rozwoju grzybów i pleśni, szczególnie na styku kafelków i ceramiki sanitarnej. Aby uniknąć nieestetycznych, szarawych nalotów w tych miejscach należy zaopatrzyć się w odpowiedni uszczelniacz silikonowy.

– Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje podwyższona wilgotność powietrza, dlatego też przed rozpoczęciem wykonywania spoin wokół wanny czy umywalki należy zaopatrzyć się w specjalne silikony sanitarne np. firmy Soudal. Bardzo dobrze nadają się do wypełniania połączeń między wanną i ścianą, uszczelniania złączenia umywalki z powierzchnią płytek ceramicznych, czy też kabiny prysznicowej z brodzikiem. Silikony sanitarne zwierają bowiem składniki grzybobójcze, które chronią fugi przed działaniem wilgoci. Uszczelnienia wykonane tymi silikonami przez długi czas wyglądają estetycznie, nawet, gdy narażone są na bezpośrednie działanie wody w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia czy kuchnia. – radzi Piotr Wereski, szef działu technicznego firmy Soudal.

lazienka_higiena

Jaki silikon wybrać?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni silikon do uszczelnienia przestrzeni między płytkami, umywalką czy wanną. Musi to być silikon sanitarny, czyli przeznaczony do miejsc o dużej wilgotności. Silikony sanitarne firmy Soudal są wzbogacone środkami grzybobójczymi, które zabezpieczają przed powstawaniem ciemnych wykwitów na gotowej fudze. Wybór silikonu uzależniony jest także od materiałów, które ma spajać. Silikon sanitarny Soudal o utwardzaniu kwaśnym, charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do szkła, glazury i emalii. Trwale łączy elementy wykonane z materiałów porowatych i nieporowatych. Można go wykorzystać np. przy fugowaniu ceramicznej umywalki, emaliowanej wanny, zlewu typu INOX.

Neutralny silikon sanitarny

Neutralny silikon sanitarny Soudal może być stosowany do każdego rodzaju materiału. Przeznaczony jest przede wszystkim do spoinowania tworzyw sztucznych. Szczególnie polecany przy uszczelnieniach wanien i brodzików akrylowych, kabin prysznicowych ze szkła, PCV lub plexi, zlewów i blatów z konglomeratu. Jest odporny na działanie pleśni i grzybów. W przeciwieństwie do silikonu o utwardzaniu kwaśnym nie wydziela przykrego zapachu i nie powoduje korozji metali. Jest zatem bardziej uniwersalny i jeśli mamy w łazience elementy wykonane z różnorodnych materiałów, do ich uszczelniania lepiej wybrać Neutralny silikon sanitarny Soudal.

W zależności od podłoża należy także dobrać odpowiedni kolor masy uszczelniającej. Z elementami szklanymi, srebrnymi chromowanymi, dobrze komponuje się silikon przeźroczysty. Można także wybierać spośród silikonów kolorowych, które bez problemu dostosujemy do odcienia glazury. Wokół wanny czy brodzika najlepiej wygląda biała fuga.

Sposób użycia

Przy uszczelnianiu przestrzeni między kafelkami, wanną czy umywalką musimy zwrócić uwagę na prawidłowy sposób użycia silikonu. Przede wszystkim podłoże musi być suche oraz wolne od tłuszczu i wszelkich zanieczyszczeń. W celu uniknięcia zabrudzenia brzegów, a także żeby uzyskać prostą linię spoiny należy okolice fugi osłonić taśmą maskującą, którą usuwa się natychmiast po obróbce fugi. Następnie silikon nakładamy ręcznym pistoletem do uszczelniaczy. Ostatni etap to wygładzenie fugi palcem lub szpatułką. Aby silikon nie przyklejał się do palców, należy zamoczyć je w detergencie, np. płynie do mycia naczyń lub roztworze mydła.

Autor: Soudal

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

wacoj Odpowiedz 2017-02-27 19:01:44

Też polecałbym silikon firmy Soudal. W ostateczności jeszcze Tytan (Selena). Nie polecam silikonów noname zwłaszcza takich produkowanych tylko dla konkretnej sieci. Silikonowi takiemu daje rok może dwa i zapleśnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza