Start Arrow Budowa domuArrow Jaki VAT na okna?

Jaki VAT na okna?

Od nowego roku stawki podatku VAT na materiały budowlane wzrosły z 7 i 22% do odpowiednio 8 i 23%. Czy w myśl zmienionych regulacji prawnych, przy zakupie nowych okien wraz z usługą montażu, będziemy mogli w dalszym ciągu korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku?

Jaki VAT na okna– 8 czy 23%?

Nowe, podniesione o jeden punkt procentowy stawki VAT mają obowiązywać, przez najbliższe 3 lata, czyli do końca grudnia 2013 roku. Kolejna podwyżka może nas czekać, jeśli dług publiczny przekroczy pułap 55% PKB. Jednak to co z początkiem stycznia najbardziej zelektryzowało branżę budowlaną i klientów to nie tyle wyższe stawki podatku, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale niezbyt precyzyjne zapisy dot. wysokości stawki podatku w przypadku, jeśli klient decyduje się nie tylko na zakup produktu, ale także na jego montaż.

W ubiegłych latach, w myśl dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra finansów (z 24 grudnia 2009 roku w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) producenci, którzy oferowali klientom własne produkty wraz z montażem, mogli stosować stawkę obniżoną do 7%. Dotyczyło to co prawda tylko określonych typów budynków (zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym), ale ich lista była bardzo szeroka i obejmowała m.in. domy jednorodzinne, budynki wielomieszkaniowe, domy opieki społecznej, internaty oraz domy studenckie, a także obiekty niemieszkalne: hotele, biura, obiekty usługowo-handlowe czy szpitale.

W skrócie sytuacja przedstawiała się następująco: inwestor, który podejmował decyzję dotyczącą np. wymiany okien, miał dwie możliwości: mógł kupić tyko produkt i zapłacić 22% podatek, a montażem zająć się we własnym zakresie, albo od razu zamówić montaż u producenta, dzięki czemu całe zamówienie objęte było znacznie niższą i bardziej opłacalną 7-procentową stawką podatku.

Podobny zapis nie znalazł się już jednak w najnowszym rozporządzeniu ministra finansów (z 22 grudnia 2010 roku). Czy to zatem koniec możliwości stosowania przez producentów niższej stawki podatku?

Według naszej analizy, mimo zmian w zapisach rozporządzenia i wynikających stąd niejasności, Klienci w dalszym ciągu będą mogli korzystać z preferencyjnej, 8-procentowej stawki VAT. Taką możliwość daje bowiem ustawa – mówi Piotr Nadolny, dyrektor handlowy w MS więcej niż OKNA, producenta stolarki – Dostarczenie i montaż okien należy traktować na podstawie artykułu 41 ustawy jako remont, modernizację, termomodernizację czy też przebudowę budynku lub jego części. Pewne pole manewru może dawać także zaklasyfikowanie usługi jako prac konserwatorskich.

Warto pamiętać, że tak jak i w latach ubiegłych, obniżona stawka ma zastosowanie tylko w przypadku dostawy i remontu lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa jest nie większa niż 150 m kw. oraz budynków jednorodzinnych do 300 m kw. Jeśli zatem nasz dom jest większy, to w stosunku do nadwyżki metrażu stosujemy już stawkę podstawową.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu