Start Arrow Projekty domówArrowWybór projektuArrow Jaki wybrać najtańszy w budowie projekt?

Jaki wybrać najtańszy w budowie projekt?

Jaki wybrać najtańszy w budowie projekt?

Przyszedł czas decyzji o budowie domu, ale okazuje się, że sytuacja finansowa jest na tyle trudna, iż musimy wybudować jak najtaniej. Czasami takie decyzje są trudne, ale konieczne.

Co zrobić, żeby zamieszkać w wymarzonym domu i nie przepłacić. Kiedy wybudujemy dom najtaniej jak się da?

małe domki,przykłady

Budowa domu składa się z kilku etapów, każdy ma wpływ na koszty budowy:

  1. Etap wyboru projektu
  2. Etap budowy
  3. Etap wykańczania

Zacznijmy się etapem pierwszym, czyli wyborem odpowiedniego projektu. Ten etap jest najważniejszy, gdyż to będzie determinował wysokość kosztów jakie będziemy musieli ponieść

Musimy kierować się poniższymi zasadami. Jeśli chcemy wybudować najtaniej jak się da, to nie możemy iść na wiele kompromisów

  1. Wybieramy projekt o małej powierzchni użytkowej i netto. Nie wybieramy na wyrost, wybieramy projekt, który nam pasuje funkcjonalnie. Na początku określamy niezbędny program funkcjonalny i szukamy najmniejszych domów, które spełniają nasze wymagania. Każdy metr kwadratowy powierzchni to wydatek nawet 3,5 tys. złotych. Szukając odpowiedniego projektu kierujemy się nie tylko powierzchnią użytkową, ale również powierzchnią netto. Kosztem jest każdy metr powierzchni netto i za każdy metr tej powierzchni musimy zapłacić. Niektóre domy mają małą powierzchnia użytkowa, ale za to dużą powierzchnię netto. Poniewież do powierzchni użytkowej nie wlicza się pomieszczeń gospodarczych, garaży strychów, czy nawet często powierzchni do późniejszej adaptacji. Często jest to powierzchnia kilkudziesięciu i metrów.
  1. Wybieramy projekt o rzucie na planie prostokąta lub kwadratu. Projekt takie są łatwe w budowie. Takie projekty są popularne i jest duży wybór takich projektów. Ilość pracy przy nieskomplikowanych bryłach jest mała. Projekty takie łatwo jest wycenić ekipom.
  1. Wybieramy projekt bez wykuszy, balkonów, ryzalitów, jaskółek oraz bez garażu. Koszty 1 balkonu to na pewno kilkanaście tysięcy złotych. Wykonanie garażu w bryle lub poza bryłą budynku – dostawionego to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  2. Wybieramy projekt z dachem dwuspadowym. Dach dwuspadowy jest tańszy i łatwiejszy do ułożenia niż dach czterospadowy. Kierując się kosztami lepiej wybrać pokrycie z blacho-dachówki.
  3. Wybieramy projekt z poddaszem użytkowym. Porównując koszty budowy domu o podobnej wielkości powierzchni netto zawsze tańszy będzie dom z użytkowym poddaszem. Jest wiele różnych zagadnień związanych z tematem porównania kosztów, można zaoszczędzić kilka- kilkanaście % w porównaniu do domu parterowego.
  4. Wybieramy projekt, w którym zastosowano tradycyjne materiały i standardowe wielkości okien i drzwi. Tak wszelkie standardowe rozmiary są tańsze. Jeśli mamy okna i drzwi standardowe to kupujemy je w lepszych cenach niż niestandardowy wymiar, ponieważ za specjalne ustawianie maszyn trzeba dopłacić. Tak samo, standardowe kolory są tańsze.

Skorzystanie z tych zasad gwarantuje nam, że wybraliśmy projekt tani w budowie, ale to nie wszystko. Teraz podczas samej budowy domu musimy kierować się zasadami, które obniżą nam koszty budowy.

 

Wybór właściwego projektu bardzo pomoże nam w obniżeniu kosztów budowy.

Poniżej kilka projektów, które można określić jako projekty domów tanich w budowie.

Proszę się im przyjrzeć i zobaczyć jaki charakter mają.

Pierwsza propozycja:

Projekt ARX D138 wersja murowana CE. To typowy tani w budowie projekt małego domu. Dom parterowy z możliwością adaptacji poddasza. Dom jest skierowany do klientów, szukających niewielkiego, nowoczesnego domu parterowego z możliwością adaptacji poddasza. Prosta, czysta bryła oraz harmonijny podział w elewacjach czynią ten dom klasycznie eleganckim. Podstawowym założeniem przyjętym przy projekcie budynku było stworzenie funkcjonalnego i ciekawego wnętrza na niewielkim metrażu. Jest to budynek parterowy kryty dwuspadowym dachem z możliwością adaptacji poddasza. W elewacji budynku poprzez materiał zaakcentowano wyraźnie, strefę wejściową. W bryle budynku oddzielono także funkcję mieszkalną dzienną od nocnej, jak również strefę mieszkalną i strefy gospodarczej. Dom ma prostą bryłę, nie posiada zbędnych z punktu widzenia ekonomiki budowy wykuszów, jest zaprojektowany na rzucie prostokąta.

Kolejna propozycja taniego w budowie domu.

ZA Dom w Kansas CE. To ekonomiczny dom z użytkowym poddaszem. Dbając o środowisko i kieszeń każdego inwestora zarówno podczas budowy i do późniejszego tańszego użytkowania podwyższyliśmy parametry cieplne całego budynku. Budynek umieściliśmy w nowoczesnej i funkcjonalnej bryle. Jest zaprojektowany na planie prostokąta.  Duże frontowe okna dodają całej bryle piękna, tworząc jeden z ładniejszych domów w kategorii domów o powierzchni około 110 metrów powierzchni użytkowej. Dom jest przeznaczony dla 3-6 osobowej rodziny. Na uwagę zasługuję nowocześnie rozwiązana sypialnia rodziców z garderobą i łazienką. Druga garderoba na poddaszu, to wygoda dla pozostałych mieszkańców. Dom jest prosty i tani w budowie. Do konstrukcji zastosowaliśmy tanie i sprawdzone technologie min.: ściany z ceramiki, dachówkę ceramiczną. Zamiast droższej dachówki ceramicznej można zastosować blacho-dachówkę, co obniży koszty budowy. W oparciu o obowiązujące przepisy dla kotłowni na paliwo stałe piec umieściliśmy w oddzielnym pomieszczeniu, tak by uniemożliwić przedostawanie się pyłów i zapachów emitowanych z kotłowni podczas pracy pieca do części mieszkalnej budynku. Budujący, może spodziewać się niskich kosztów budowy, ponieważ powierzchnia netto wynosi tylko 130 mkw.

Kolejnym projektem specjalnie zaprojektowanym by obniżyć koszty budowy jest projekt  Dom przy Alabastrowej 28 CE.

Dom przy Alabastrowej 28 CE to idealne projekt dla 4 lub 5-osobowej rodziny. Dom z zewnątrz wydaje się mały, natomiast wnętrze zachwyca swoją przestronnością i funkcjonalnością. Strefa dzienna projektu jest umieszczona na parterze. Strefa nocna zaprojektowana została na poddaszu. Strefa nocna składa się z trzech sypialni oraz dużej łazienki, w której znajdzie się miejsce zarówno na wannę jak i prysznic. W dwóch sypialniach na ścianie szczytowej umiejscowione są duże okna balkonowe, które na pewno dodatkowo doświetlą nam pokój. Ponieważ za oknami nie znajduje sę typowy balkon w fachowej literaturze określamy je jako portfenetry. Trzecia sypialnia oprócz dużego okna balkonowego posiada również wydzieloną garderobę. Dom przy Alabastrowej 28 CE dzięki swojej prostej bryle okazuje się domem tanim w budowie. Projekt wykonany jest w technologii murowanej z ogrzewaniem gazowym.

Ostatnim przykładem domu taniego w budowie jest projekt AN BERTA CE .

Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, niepodpiwniczony AN Berta CE spełnia wszelkie kryteria ekonomicznego projektu do taniej budowy domu. Jej niewielka bryła, zaprojektowana na rzucie prostokąta, jest zdyscyplinowana, zwarta i energooszczędna. Przykrywa ją łatwy w konstrukcji i tani pod względem zużycia materiałów, dwuspadowy dach. Elewacje rozwiązano minimalistycznie – bez balkonów. Mimo to, budynek ma elegancką sylwetkę. Efekt ten osiągnięto kształtując szerokie obramowania okien i drzwi z tynku dekoracyjnego. Graficzna kompozycja jest prosta i szykowna. Można ją uzyskać także w oparciu o inne kolory i materiały np. okładziny kamienne, płytki elewacyjne różnego rodzaju czy drewno. Wielką zaletą AN Berty CE jest duża kotłownia, która może być dostosowana do każdego rodzaju paliwa.

Mam nadzieję, że kryteria wyboru taniego w budowie projektu i przykładowe domy pozwolą wybrać tani projekt i później łatwo i tanio go wybudować. Poznaj całą ofertę projektów domów naszej firmy.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 24, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty