Start Arrow InstalacjeArrow Jakich warunków wymaga instalacja gazu płynnego na działce?

Jakich warunków wymaga instalacja gazu płynnego na działce?

Ogrzewanie gazem płynnym to korzystne rozwiązanie, gdy nasza nieruchomość nie ma dostępu do miejskiej sieci gazowej. Prosta obsługa i niskie koszty eksploatacji, a także brak konieczności kupowania specjalnych urządzeń (wystarczą kotły i kuchenki gazowe) to zalety, dzięki którym instalacja gazu płynnego zdobywa coraz większą popularność.

Jakich formalności wymaga instalacja gazu płynnego na działce?

Zbiorniki na gaz płynny

Do ogrzewania domu lub wody gazem płynnym konieczna jest instalacja zbiorników, w których paliwo będzie przechowywane i z których dostarczane będzie do naszego domu. Mamy do wyboru zbiorniki naziemne i zbiorniki podziemne, oba o różnych pojemnościach.

Dla gospodarstw domowych zwykle wystarczająca jest pojemność najmniejsza czyli 2700 litrów. Jednak i w tym przypadku zbiornik musi być tak usytuowany na działce, by zachowywał wymagane przepisami odległości.

(Zbiornik naziemny to najtańsza i najprostsza możliwość. Jedyne, czego potrzebujemy to płyta fundamentowa o grubości 12-20 cm. Powinna ona wystawać ponad powierzchnię gruntu. Oczywiście ta możliwość jest niepozbawiona wad. Zbiornik ten szpeci niestety nasz ogród, trudno go bowiem zamaskować. Dlatego też, jeśli zależy nam na ciekawej aranżacji przydomowego ogródka, postawmy raczej na zbiorniki podziemne - widoczna jest tu jedynie pokrywa zbiornika, od góry pokrywa go bowiem warstwa gruntu o grubości około 60 cm. Jest to jednak dużo droższe rozwiązanie.)

W jakich odległościach można instalować zbiorniki na gaz płynny?

Od budynków, granicy działki i dróg, zbiornik 2700 litrowy należy umieścić w odległości:

 • 3 metrów – zbiornik naziemnych
 • 1 metr – zbiornik podziemny

Jeśli użyjemy tzw. ściany oddzielenia ogniowego i odizolujemy w ten sposób zbiornik naziemny, wówczas odległość może zostać zmniejszona do 1,5 m. W przypadku większych pojemności zbiorników (4850 lub 6400 litrów), odległości się zwiększają.

Bez względu na pojemność zbiornika, trzeba pamiętać także o zachowaniu odległości:

 • 3 metrów od elektrycznej linii napowietrznej 1kV
 • 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych i innych zagłębień
 • 12 metrów od elektrycznej linii napowietrznej powyżej 1kV

Czy instalacja gazu płynnego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Jeżeli chodzi o instalację ze zbiornikiem do 7 m3 to nie jest konieczne pozwolenie na budowę, wystarczy zamiar zgłosić do Starostwa. Zgłoszenie budowy powinno zawierać:

 • wniosek zgłoszenia
 • projekt techniczny wykonany przez uprawnionego projektanta, uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż
 • kopię uprawnień projektanta i kopię aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta do Izby Inżynierów Budownictwa
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością

Jeżeli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpoczynać prace instalacyjne.

Co zawiera projekt instalacji gazu płynnego?

Przed zgłoszeniem budowy musimy zlecić wykonanie projektu instalacji, który jest najważniejszym załącznikiem do zgłoszenia.

Na mapie do celów projektowych uprawniony projektant zaznacza lokalizację zbiornika na gaz i trasę przyłącza gazowego. Do jego obowiązków należy również uzyskanie wszelkich wymaganych przez Prawo budowlane uzgodnień, m.in. zatwierdzenie zbiornika przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

O czym warto pamiętać?

Planując rozmieszczenie instalacji na gaz płynny, warto pamiętać o zapewnieniu wygodnego dojazdu do posesji, tak aby cysterna z gazem, która będzie tankować zbiornik, mogła do niej dotrzeć bez problemu. Jeśli zbiornik ustawimy w odległości nie większej niż 35 – 50 m od granicy posesji, wówczas cysterna nie będzie musiała wjeżdżać na jej teren. Tyle bowiem zazwyczaj wynosi długość węża, którym dostarczane jest paliwo.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Podłączenie do sieci gazowej krok po kroku | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-06-04 09:06:49

[...] Jakich warunków wymaga instalacja gazu płynnego na działce? Ogrzewanie gazem płynnym to korzystne rozwiązanie, gdy nasza nieruchomość nie ma dostępu do miejskie...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Lampa wisząca Galaxy 1649

 • Kinkiet Maja Gray

 • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

 • Lampa Biurkowa Vaio White

 • Lampa podłogowa Maja Black