Start Arrow Artykuły PremiumArrow Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania kredytu hipotecznego?

Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny jest najpopularniejszym rozwiązaniem zaciąganym na zakup domu lub mieszkania. Polacy coraz chętniej korzystają z tego typu zobowiązania, czego powodem są zbyt niskie zarobki. Mała liczba osób posiada możliwość odłożenia tak wysokich kwot, jakie potrzebne są do zrealizowania transakcji z deweloperem, czy też spełnienia formalności związanych z budową.

kredyt hipoteczny

kredyt hipoteczny

Okazuje się, że jedynym ratunkiem, gdy chcemy spełnić swoje marzenia o własny m4, jest kredyt hipoteczny, którego oferty porównasz na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne. Planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zastanawiamy się, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu na mieszkanie.

Content Article

Kredyt hipoteczny — warunki

Zanim dowiemy się, które dokumenty musimy przygotować, aby dopełnić wszelkie formalności w banku, warto sprawdzić, jakie warunki musimy spełnić, aby bank rozpatrzył nasz wniosek. Zostały wyróżnione tu kluczowe zasady, bez których dopełnienia instytucja bankowa nie udzieli nam kredytu. Przede wszystkim, aby zostać kredytobiorcą, musimy być osobami pełnoletnimi, posiadającymi obywatelstwo polskie i mieszkającymi na terenie kraju, a także z ważnym dowodem osobistym i kontem w banku. Tego typu warunki narzucone są przez wszystkie instytucje bankowe, niezależnie od tego, czy staramy się o kredyt hipoteczny, gotówkowy, czy o pożyczkę.

 

Kredyt hipoteczny — zdolność kredytowa

Kolejną kwestią, o której musimy pamiętać, jest nasza zdolność kredytowa. Czynnik ten zostaje obliczony na podstawie kilku elementów. Jak mylnie przyjmują konsumenci, nie liczy się tutaj jedynie wysokość naszych dochodów, choć jest ona ważna. Ważne jest także źródło, z którego te dochody pochodzą. Przykładowo osoba zatrudniona na umowę o pracę będzie większe szanse na kredyt hipoteczny niż ktoś, kto prowadzi działalność krócej niż pół roku. Nie możemy także zapomnieć o kwestiach, takich ja:

— Liczba osób w gospodarstwie domowym

— Miesięczne wydatki

— Stabilność dochodów

— Inne zobowiązania.

Nie bez znaczenie pozostaje także dalszy proces weryfikacyjny kredytobiorcy, który przeprowadzają wszystkie banki. Sprawdzane są bowiem najważniejsze bazy, dzięki którym instytucje bankowe zyskują pewność (lub nie), że konsument będzie w stanie spłacać kredyt lub istnieje potencjalne zagrożenie dla terminowych spłat. Co jeszcze sprawdzają banki?

 

Kredyt hipoteczny — BIK

Najważniejszą bazą, która jest weryfikowana przez wszystkie polskie banki, jest Biuro Informacji Kredytowej. Zawarte są w nim wszelkie informacje o zaciągniętych przez nas zobowiązaniach, a także o terminowości w ich spłacie lub o zadłużeniach. Raport BIK może pobrać każda osoba fizyczna zupełnie za darmo. Warto jednak pamiętać, że bezpłatnie możemy skorzystać z tej możliwości tylko raz na pół roku. Aby tego dokonać, musimy założyć konto na stronie BIK-u oraz zgłosić prośbę za pomocą dostępnego w zakładce wniosku. Wpisujemy w nich swoje dane osobowe oraz wysyłamy go do instytucji, która ma 30 dni na przygotowanie naszego raportu. Oczywiście w przypadku banków BIK udostępnia informacje znacznie szybciej.

KRD a kredyt hipoteczny

Istotną bazą, która służy bankom do podstawowej weryfikacji konsumentów, jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników. Zostają wpisanego do niego wszystkie osoby zadłużone, które nie spłaciły zaciągniętych zobowiązań. Długi mogą wynikać nie tylko z umowy kredytowej, czy umowy o pożyczkę. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że możemy widnieć w KRD nawet gdy mamy zadłużenia z tytułu nieopłaconych rachunków czy faktur za zakup produktów lub usług.

 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Jeszcze kilka lat temu posiadaliśmy możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Tego typu usługę oferowały różne banki w Polsce. Jednak obecnie nie możemy skorzystać z takiego rozwiązania, gdyż obowiązujące prawo zakazuje instytucjom udzielania kredytu bez wkładu. Możemy jednak skorzystać z niższego progu.

 

Wkład własny w kredycie hipotecznym

Jak wskazują przepisy prawne, aby wziąć kredyt hipoteczny, musimy mieć zgromadzone minimum 20% wartości zobowiązania. Istnieje jednak możliwość, aby kwota wkładu własnego została pomniejszona. Aby skorzystać z niższego wkładu, który wynosi 10%, konieczne jest jednak wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Warto jednak dokładnie przekalkulować takie rozwiązanie, gdyż w wielu przypadkach może okazać się mniej korzystne niż zaciągnięcie kredytu z 20% wkładem własnym. Jest to jednak skuteczny sposób dla osób, które nie mają możliwości zgromadzenia odpowiednio wysokich środków.

 

Jakie dokumenty są potrzebne aby wziąć kredyt hipoteczny?

W przypadku osób pracujących na umowę o pracę będą to:

— Dokument tożsamości — ważny dowód osobisty

— Wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego

— Oświadczenie o dochodach

— Zaświadczenie o źródle dochodów (jest niezbędne, gdy nie mamy konta w banku)

— Pełny wyciąg z konta bankowego, na który otrzymujemy dochody

— Umowa o pracę

— PIT 37 (z ostatnich 2 lat)

— Zaświadczenia z ZUS-u (gdy pobieramy zasiłki)

— Aktualna umowa o pracę oraz świadectwo pracy wydane przez byłego pracodawcy (gdy zmieniliśmy miejsce pracy w ciągu ostatnich 3-6 miesięcy)

 

Osoby pracujące na umowę zlecenie lub umowę o dzieło muszą dostarczyć:

— Rachunki za wykonywane umowy o dzieło/zlecenie

— Zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zaświadczenie o dochodach (wypełniamy samodzielnie)

— Wyciągi z konta bankowego, na który otrzymujemy wynagrodzenie

— PIT 37 (za ostatnie 2 lata).

 

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, należy przygotować:

— Dokument poświadczający nadanie numerów NIP i REGON

— Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z CEIDG

— Zaświadczenie z US o niezaleganiu w opłatach z tytułu zobowiązań podatkowych

— Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z tytułu składek

— PIT-y za ubiegły rok

— Księga Przychodów i Rozchodów za obecny oraz ubiegły rok obrachunkowy (w przypadku osób prowadzących działalność z KPIR

— Zaświadczenie o wysokości przychodów ewidencjonowanych z ostatnich 24 miesięcy (jeśli prowadzimy działalność z ryczałtem ewidencjonowanym).

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 16, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty