Start Arrow Budowa domuArrow Jakie domy najczęściej wybierają Polacy?

Jakie domy najczęściej wybierają Polacy?

Jakie domy cieszą się największą popularnością? Co sprawia, że inwestorzy interesują się konkretnym typem budynku? Jakie są aktualne trendy w architekturze?

Przytulna wygoda

Polacy przede wszystkim decydują się na domy jednorodzinne wolnostojące. Rzadko bierzemy pod uwagę możliwość wybudowania bliźniaka, domu szeregowego lub dwulokalowego. Sporadycznie zdarzają się przypadki dobudowywania budynku do istniejącej już konstrukcji. Skąd taka motywacja? Współcześni inwestorzy często podkreślają, że budowa domu wynika z chęci stworzenia intymnej i wyciszonej przestrzeni, którą nie trzeba będzie się z nikim dzielić.

Projekt AC Liv 3 G1

Projekt AC Liv 3 G1

Z poddaszem

Domy z poddaszem użytkowym od lat znajdują się na podium najchętniej wybieranych projektów. Niesłabnąca popularność tego typu budynków wynika z szeregu zalet, jakie mają do zaoferowania. Przede wszystkim wyróżniają się prostą konstrukcją, która zapewnia szybką i łatwą budowę, a przy tym są tańsze w realizacji niż domy piętrowe i parterowe o takiej samej powierzchni. W domach z poddaszem najłatwiej można uzyskać dobre parametry energooszczędne. Wielu inwestorów bardzo ceni przytulny urok pomieszczeń zlokalizowanych pod skosami. W ostatnich latach uznanie zdobywają także domy z poddaszem do późniejszej adaptacji – na ten wariant decydują się głównie młodzi inwestorzy planujący stopniowe powiększanie rodziny.

Projekt AC Patryk g1

Projekt AC Patryk g1

Optymalna powierzchnia

Skończyła się era dużych, wielopokoleniowych budynków. Obecnie, najczęściej buduje się domy o niewielkiej, ale perfekcyjnie zorganizowanej przestrzeni, które pozwalają na ograniczenie kosztów budowy i eksploatacji, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego komfortu codziennego użytkowania. Niewielkie projekty domów zyskują popularność także ze względu na dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych – w tym wypadku wytyczne programu ograniczają wielkość domu do maksymalnie 110 m2.

Projekt AC Astrid (mała) G2 CE

Projekt AC Astrid (mała) G2 CE

Nowoczesne

Coraz więcej osób chce mieszkać modnie, komfortowo i w zgodzie z aktualnymi trendami, dlatego wielu inwestorów wybiera budynki zaprojektowane w duchu nowoczesności – domy o prostych geometrycznych kształtach, z wielkoformatowymi przeszkleniami, ubrane w ciekawe elewacje łączące urodę drewna, kamienia, klinkieru lub blachy. Nowoczesny wygląd budynku najczęściej idzie w parze z energooszczędnym charakterem całej inwestycji.

Projekt AC Ex 14 CE

Projekt AC Ex 14 CE

Energooszczędne

Inwestorzy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania pozwalające na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją budynku. Polacy myślą energooszczędnie – szukają domu taniego w użytkowaniu i ekologicznego – wytwarzającego mniej CO2 i w mniejszym zakresie wykorzystującego surowce nieodnawialne. Mieszkańcy domów o obniżonym zużyciu energii podkreślają również, że ich dom to znakomita przestrzeń do życia, optymalnie wykorzystująca możliwości słońca i zapewniająca doskonałą jakość powietrza, jego odpowiednią wymianę, temperaturę i wilgotność.

Projekt AC Marisa III G1 ENERGO CE

Projekt AC Marisa III G1 ENERGO CE

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 4, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Patryk Odpowiedz 2017-04-03 11:08:46

Nie wiem czy warto sugerowac sie trendami, ktore co kilka lat sie zmieniaja. Lepiej wybierac ponadczasowe rozwiazania tak jak elewacja imitujaca drewno, czyli deska Tabulo z Kosbud. Zastosowalem ja w swoim domu i wielu nie dowierza, ze to nie jest prawdziwe drewno i nie trzeba konserwowac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty