Start Arrow Budowa domuArrow Jakie drewno na dom szkieletowy?

Jakie drewno na dom szkieletowy?

Mój mąż zamówił na początku września drewno na dom szkieletowy. Pod koniec września drewno było gotowe do odbioru. Ze względu na trudną sytuację finansową, do dnia dzisiejszego mój mąż nie odebrał jeszcze tego drewna. Twierdzi jednak, że jeśli w obecnych warunkach atmosferycznych przygotuje szkielet z tego drewna, to drewno to będzie w 100 % wartościowe. Ja jednak obawiam się, że leżąc tyle czasu pod gołym niebem uległo zawilgoceniu, a wybudowanie szkieletu w tych warunkach atmosferycznych też korzystnie nie wpłynie na jakość tego drewna (opady, przymrozki)zastanawia się na forum nasza czytelniczka – . Z tego co wiem, drewno jest czterostronnie strugane i ma mieć jakąś tam wilgotność (chyba 16% ale nie jestem pewna). Moja wiedza na ten temat jest zerowa, ale boję się do końca uwierzyć mężowi że jest OK i stąd te obawy, że dom wybudowany na takim drewnie będzie do niczego….

Na pytanie odpowiada nasz ekspert, Agnieszka Lipka z firmy Inez Co:

Drewno musi być suszone komorowo, gdyż po pierwsze: jeśli jest wysuszone komorowo i wystrugane, to już się nie odkształca tak bardzo jak świeże, czy przesuszone na powietrzu – a to oznacza, ze płyty GK, którymi się je pokrywa od wewnątrz nie będą tak łatwo pękać.

Po drugie: jeśli drewno jest wysuszone komorowo, to zabite są w nim wszystkie zarodniki grzybów i pleśni, czyli jest bezpieczne, jeśli tylko go później nie zawilgocimy (dotyczy każdego rodzaju budynku – wentylacja, dbałość o instalacje itd).

Po trzecie: jeśli drewno jest przestrugane, to ew. ogień, który dostałby się do konstrukcji nie rozprzestrzeni się tak łatwo – między slupami jest niepalna wełna (kamień lub szkło), zabierająca tlen, ale tez języki ognia „ślizgają się” po jego gładkiej powierzchni i moment zapalenia jest dłuższy niż w wypadku drewna niestruganego. A o to przecież chodzi – każde drewno się spali – chodzi tylko o to, żebyśmy my – mieszkańcy tego domu – mieli jak najwięcej czasu na ucieczke.

Zadaj pytanie ekspertowi

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...