Start Arrow OgródArrow Jakie drewno na ogrodzenie?

Jakie drewno na ogrodzenie?

Projekty ogrodzeń powinny być funkcjonalne, ale i estetyczne, gdyż często są wizytówką naszego domu.

Ogrodzenie domu pełni kilka funkcji. Po pierwsze ma zapewnić bezpieczeństwo i intymność mieszkańcom domu, po drugie oddzielić od brudu i hałasu dochodzącego z ulicy, po trzecie zaś powinno stanowić atrakcyjną wizytówkę naszego domu, reprezentować jego styl i charakter.

Mimo iż drewno nie jest tak wytrzymałe, jak metal, ogrodzenia drewniane są bardzo popularne wśród polskich posesji. Duże znaczenie ma styl, jaki mają domy jednorodzinne, a w naszym kraju nadal największym powodzeniem cieszą się domy z poddaszem, nawiązujące do szlacheckich dworków. Budowane na podmiejskich terenach, doskonale komponują się z krajobrazem łąk i lasów. Tam też najlepiej prezentuje się nieinwazyjne ogrodzenie drewniane.

(Drewniane ogrodzenia)

Najczęściej buduje się ogrodzenia drewniane ze słupków, do których mocuje się poziome rygle z przybitymi pionowo sztachetami. Jeżeli zdecydujemy się na wszystkie elementy drewniane, najważniejszy jest wybór odpowiedniego materiału. Sztachety i rygle najczęściej wykonuje się z łatwo dostępnego drewna sosnowego lub świerkowego, rzadziej z jodły czy modrzewiu. Słupki, które powinny być trwałe – z odpornego drewna dębowego.

Drewno narażone jest na wpływ czynników atmosferycznych, dlatego do budowy ogrodzeń wybieramy materiał zabezpieczony przed wilgocią, temperaturą, a także przed grzybami i owadami. Ważne, by zwrócić uwagę na to, że drewno do budowy poziomy rygli nie może posiadać sęków. Odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane, a później poddawane regularnej konserwacji drewno, wytrzyma przez lata.

Drewniane słupki mogą być wkopane bezpośrednio w ziemię. Wtedy konieczne jest zabezpieczenie ich przed korozją biologiczną, butwieniem. W tym celu materiał na wysokość ok. 30 cm ponad gruntem pokrywa się lepikiem asfaltowym. Bardziej trwałą metodą jest jednak osadzenie słupków w specjalnie wmurowanych w ziemię profilach metalowych, z zastosowaniem tzw. podmurówki.

Rygle i sztachety przybija się gwoździami ocynkowanymi, by zabezpieczyć je przed korozją. Bardzo istotne jest również zabezpieczenie górnej części sztachety przed gromadzeniem wilgoci. Powinna więc być ona jednostronnie lub dwustronnie ścięta, a sam czubek ścięty na prosto lub zaokrąglony z jednej lub kilku stron.

Do budowy ogrodzeń drewnianych warto wykorzystać gotowe elementy, które odpowiednio przygotowane – wysuszone i zaimpregnowane, kupimy w marketach budowlanych lub bezpośrednio w tartaku. Jeżeli jednak ogrodzenie budujemy z drewna surowego, koniecznie zapoznajmy się z metodami jego impregnacji.

Przeczytaj, jak zabezpieczyć drewno?

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród