Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jakie kołki do płyt gk? Bezpieczny montaż na płytach gipsowo-kartonowych

Jakie kołki do płyt gk? Bezpieczny montaż na płytach gipsowo-kartonowych

Płyty karton-gipsowe to popularny sposób wykańczania ścian w domach i mieszkaniach. Są proste i szybkie w montażu, uniwersalne, łatwo dostępne i niedrogie. Nieprawidłowo przymocowane do nich meble czy akcesoria wyposażenia wnętrz łatwo mogą jednak je uszkodzić. Bardzo istotny jest zatem dobór odpowiedniego mocowania do rodzaju płyty gk. Jakich kołków powinniśmy użyć?

Jakich kołków użyć do płyt gk, żeby mocowanie przebiegło bez niespodzianek? fot. mat. pras. DOM.pl

Jakich kołków użyć do płyt gk, żeby mocowanie przebiegło bez niespodzianek? fot. mat. pras. DOM.pl

Płyty G-K doskonale sprawdzają się przy stawianiu ścian działowych, projektowaniu i wykańczaniu sufitów podwieszanych, tworzeniu niestandardowych aranżacji wnętrz czy zabudowie łazienki. Decydując się na konkretny rodzaj płyty, powinniśmy zwrócić uwagę na miejsce zastosowania oraz pamiętać o tym, że gipskarton jest delikatnym tworzywem, które łatwo ulega uszkodzeniom. Bezpieczeństwo mocowania i uniknięcie naruszenia struktury jest możliwe dzięki użyciu odpowiednich rodzajów kołków. Sprawdzamy, które kołki przeznaczone do płyt G-K warto wybrać do poszczególnych montaży.

Kołki do płyt gk: lekkie akcesoria

Do lekkich montaży, które zwykle czekają na nas w domu, wystarczą nam kołki uniwersalne, uchylne i tzw. ślimaki.

 • Motylkowe – kołki, których budowa i działanie są oparte na charakterystycznych skrzydełkach. W trakcie montażu wkręt łapie się elastycznej końcówki, a ściągając ją rozszerza się i zapiera o płytę. Do mocowań należy używać śrub o średnicy zasugerowanej przez producenta – większe mogą skręcać kołek. Nośność kołka zbliżona jest do ślimaka – nadaje się do lekkich zamocowań.
 • Uniwersalne – zaletą dobrze zaprojektowanych kołków uniwersalnych jest możliwość montażu w większości materiałów budowlanych i w podłożu mieszanym – część może być wykonana z płyty G-K, a reszta z pełnej cegły. Zastosowana technologia wpływa na praktyczność użycia kołka i jego prawidłowe osadzenie w każdym podłożu – w materiałach pełnych będą się rozpierać, a w pustych przestrzeniach odkształcać. Wydłużone wersje kołków radzą sobie z utrzymaniem takich obciążeń jak konsole TV, umywalki czy szafki.
Kołek uniwersalny UX w płycie gk, fot.fischer

Kołek uniwersalny UX w płycie gk, fot.fischer

 • Ślimakito charakterystycznie wyglądające kołki z metalu lub tworzywa sztucznego, np. nylonu. Dzięki spiralnej budowie łatwo dają się wkręcić w podłoże. Aby zamontować przedmiot za ich pomocą nie potrzebujemy żadnych specjalnych narzędzi – wystarczy ręcznie wkręcić kołek w płytę. Przy większej ilości możemy posłużyć się wkrętakiem lub wkrętarką akumulatorową. Kołki-ślimaki posłużą nam do zamontowania lekkich przedmiotów jak obrazy, dekoracje czy wieszaki na ubrania.

Kołki do płyt gk: ciężkie przedmioty

Jeśli chcemy zamontować na ścianie z płyt g-k cięższe przedmioty, warto postawić na mocowania specjalistyczne, takie jak parasolki, motylki i śruby typu molly.

Mocowanie uchylne do płyt gk, fot.fischer

Mocowanie uchylne do płyt gk, fot.fischer

 • Parasolki – ich funkcjonowanie podobne jest do kołków motylkowych. Po umieszczeniu w otworze ramiona kołka otwierają się, zapierając o płytę. Aby mocowanie było stabilne, należy ścisnąć je za pomocą nakrętki z nakładką. Tak zamontowany kołek będzie trzymał bardzo mocno i nada się do zawieszenia sporych obciążeń, na przykład konsoli TV lub armatury łazienkowej.
 • Uchylne – mogą być wykonane z metalu lub nylonu, a ich charakterystyczna budowa z krótkim elementem uchylnym nadaje się do stosowania w wąskich przestrzeniach wypełnionych tworzywem. Do montażu możemy użyć śrub zwykłych lub gwintowanych, a instalacja kołka polega na wsunięciu koszulki w otwór, która zapiera się o płytę, a następnie umieszczeniu w nim kołnierza. Kołki zaciskowe mogą posłużyć do montażu cięższych przedmiotów.
 • Molly – to typ kołków, które nadają się do użytku profesjonalnego. Zazwyczaj do ich zamocowania potrzebne są specjalistyczne kleszcze, które rozpierają ramiona kołka, lecz na rynku pojawiają się rozwiązania, w których śrubę można wkręcić za pomocą śrubokręta. Do rozpierania dochodzi za płytą. Im większy rozmiar kołka, czyli większa rozpiętość ramion, tym większe obciążenia będą w stanie utrzymać.

Aby mieć pewność, że montaż przebiega prawidłowo, należy w pierwszej kolejności za pomocą osadzaka umieścić kołek w otworze, a następnie wkręcić go z użyciem wkrętaka. Wybór kołków do mocowań w płytach g-k powinien być przemyślany. Nieodpowiednio dopasowane narzędzia mogą doprowadzić do punktowego uszkodzenia płyty, a w najgorszym wypadku konieczna będzie całkowita jej wymiana.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 5, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Promocja

  Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie