Start Arrow Budowa domuArrow Jakie kołki do styropianu?

Jakie kołki do styropianu?

Nie mogę ustalić jakich powinienem użyć kołków mocujących do styropianu o grubości 12 cm. Ma on się znaleźć na ścianach o wysokości 10 m. Proszę o pomoc.

Czytelnikowi odpowiedzi udziela Ekspert firmy Bolix:

Prosty sposób doboru długości łącznika mechanicznego do mocowania styropianu prowadzi do ustalenia sumy następujących wielkości:

 • co najmniej minimalna głębokość kotwienia łącznika w podłożu dobrze nośnym (najczęściej 5-6 cm)
 • grubość ewentualnych warstw tynkarskich ściany i innych (nie nośnych), jeżeli są + grubość warstwy kleju do styropianu
 • grubość styropianu.

mocowanie styropianuGłębokość kotwienia, czyli efektywna strefa rozporu łącznika mechanicznego (,”kołek”, „dybel”) głównie zależy od rodzaju materiału z jakiego jest zbudowana ściana, do której mocujemy materiał termoizolacyjny. W przypadku mocowania styropianu na ogół stosuje się łączniki z tworzyw sztucznych o strefie kotwienia 5-6 cm co jest wskazane w przypadku podłóż (ściany) z cegły pełnej, betonu itp. materiałom pełnym i „mocnym”.

W przypadku podłoża z bloczków gazobetonowych lub porotyzowanych, ceramicznych z wewnętrzną strukturą komorową lub kanałową (pustaki typu Porotherm, MAX itp.) stosuje się łączniki o strefach rozporowych od 9-10 cm z tym, że są one produkowane z wersjach wyłącznie z trzepieniami stalowymi.

Powstaje pytanie jaką funkcję pełnią łączniki mechaniczne w Pana przypadku? Czy stanowią tylko dodatkowe mocowanie styropianu a klej przenosi obciążenia na konstrukcję, czy z uwagi na inne względy techniczne, ich działanie jest bardziej odpowiedzialne? O rodzaju łączników, ilości, długości oraz rozmieszczeniu powinien decydować projektant ocieplenia.

W przypadku występowania na docieplanych ścianach warstw tynkarskich, należy ich grubość bezwzględnie sprawdzić (może być różna w różnych miejscach) i doliczyć do długości łącznika.

Tynków nie traktuje się jako podłoże do kotwienia łączników. Należy również sprawdzić czy takie tynki są wystarczająco mocne i czy są odpowiednio związane ze ścianą.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Plafon Harmony Black

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

 • Promocja

  Lampa podłogowa Faro Black

 • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

 • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu