Start Arrow Budowa domuArrow Jakie mapy potrzebne będą do budowy domu jednorodzinnego?

Jakie mapy potrzebne będą do budowy domu jednorodzinnego?

Jakie mapy będą potrzebne nam w czasie przeprowadzania formalności związanych z budową domu? Gdzie i za ile możemy je zdobyć?

Zanim kupimy projekt domu i złożymy go z wnioskiem o pozwolenie na budowę, powinniśmy uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z dokumentów tych dowiemy się m.in. jakie jest przeznaczenie działki i jakie są lokalne warunki zabudowy oraz zagospodarowania terenu.  Wypis i wyrys z miejscowego planu możemy uzyskać w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Wypis z wydawany jest za opłatą 30–50 zł, a wyrys z miejscowego planu – 20 zł za jedną stronę.

Jeżeli jednak – co się często zdarza – gmina nie ma uchwalonego planu zagospodarowania, konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Decyzja pozwoli podjąć nam decyzję, jaki dom budować, jakie mają być jego wymiary i jak powinien zostać usytuowany na działce.

Do wniosku o wydanie warunków zabudowy potrzebna nam będzie jednak mapa zasadnicza.

Jakie mapy potrzebne będą potrzebne do budowy domu jednorodzinnego?

Mapa zasadnicza

Mapa zasadnicza określa granice i media, znajdujące się na danym terenie. Są dostępne w urzędach w wydziałach kartografii i geodezji, po uiszczeni opłaty ok. 50 zł za arkusz A4.

Mapa zasadnicza najczęściej wydawana jest w skali 1:000, jednak dane w niej zawarte nie zawsze są aktualne. Jeżeli jednak dopiero występujemy z wnioskiem o warunki zabudowy, możemy posłużyć się jeszcze nieuaktualnioną mapą lub mapą z rejestru gruntu.

Mapę zasadniczą uaktualni zatrudniony przez nas geodeta, wykonując mapę do celów projektowych.

Mapa do celów projektowych

Po uzyskaniu warunków zabudowy, pierwszą osobą, do której powinniśmy dotrzeć po zakupie projektu domu jest geodeta. Zlecimy mu wykonanie mapy sytuacyjno-wysokościowej czyli mapy do celów projektowych. Koszt usługi geodety zależy od wielkości działki i aktualności mapy zasadniczej – za mapę możemy zapłacić nawet ok. 1000 zł. Potrzebne nam będą trzy egzemplarze mapy sytuacyjno-wysokościowej (warto wykonać cztery, a nawet pięć).

Geodeta zaznacza na mapie granice działki, otoczenie działki w odległości trzykrotnej jej szerokości od frontu (drogi dojazdowej) odmierzonej we wszystkich kierunkach od jej granic (nie mniej niż po 50 m w każdą stronę). Jeśli nasza lub sąsiednie działki są zabudowana, na mapie powinna znaleźć się również informacja o położeniu budynków, a także o tym, jakie jest ich przeznaczenie.

Kiedy wykonane i zaznaczone na mapie pomiary terenu zostaną przyjęte przez wydział geodezyjny, mapa opatrzona zostaje klauzulą informującą o tym, że może ona służyć celom projektowych.

Zaakceptowaną mapę przekazujemy architektowi dokonującemu adaptacji naszego projektu. Nanosi on na aktualną mapę projekt zagospodarowania działki lub terenu. Projekt powinien uwzględniać granice tejże działki (lub terenu), wszelkie już istniejące lub planowane obiekty budowlane (ich rzuty i wzajemne układy), systemy komunikacji, pasy zieleni, systemy odprowadzania ścieków, uzbrojenie terenu i inne charakterystyczne elementy. Konieczne jest umieszczenie wzajemnych odległości oraz wymiarów wszystkich naniesionych elementów.

Kolejny egzemplarz mapy będzie nam wcześniej potrzebne do uzyskania warunków technicznych przyłączy, gdyż geodeta nanosi na nią nieruchomość względem sieci, które już istnieją.

Mapa inwentaryzacyjna

Jeżeli po zakończeniu budowy urząd nałoży na nas obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie, do składanych wraz z wnioskiem dokumentów będziemy musieli dołączyć mapę inwentaryzacyjną.

Na mapie inwentaryzacyjnej geodeta określa faktyczne położenie obiektów. Map inwentaryzacyjnych potrzebnych będzie kilka. Osobno oddajemy tę, dotyczącą domu i ogrodzenia, osobno przyłączy gazowych, elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych (koszt wykonania mapy dla domu jednorodzinnego wynosi ok. 400-500 zł).

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 14, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty