Start Arrow Budowa domuArrow Jakie okna montować, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy?

Jakie okna montować, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy?

Klaksony, warkot silników, głośne rozmowy przechodniów, a także częste roboty budowlane to nie są odgłosy, których chcemy słuchać podczas rodzinnego obiadu czy odpoczynku w sypialni. Jeżeli nasze okna wychodzą na ruchliwą ulicę czy inne miejsce, gdzie panuje hałas, stolarka powinna być tak dobrana, by ograniczać jego docieranie do naszych uszu.

O czym musimy wiedzieć, wybierając okna chroniące przed hałasem?

( Najbardziej narażeni na hałas są mieszkańcy dużych miast – ponad 40% z nich boryka się z tym problemem.)

 

Wskaźnik Rw w teorii

Dźwiękoszczelność okien wyraża współczynnik tłumienia hałasu Rw, którego wartość podaje się w decybelach (dB). Im wyższą wartość ma ten parametr, tym ciszej będzie w pomieszczeniu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że ważniejsze jest jednak tłumienie dla określonego rodzaju hałasu. Informują o tym tzw. wskaźniki korekcyjne oznaczone symbolami C oraz Ctr:

 • C – jest tzw. widmowym wskaźnikiem adaptacyjnym widma płaskiego i stosuje się go dla ruchu lotniczego, szybko poruszających się pociągów czy tras szybkiego ruchu.
 • Ctr – jest widmowym wskaźnikiem adaptacyjnym hałasu niskoczęstotliwościowego, stosowanym np. w przypadku hałasu ulicznego lub z dyskotek czy boisk itp.

Wskaźniki te mają wartość ujemną i są podawane łącznie z Rw np. Rw (C; Ctr) = 35 dB (-1; -5). Oznacza to, że okno będzie tłumić dźwięki określane przez wskaźnik C o 34 dB a dla Ctr o 30 dB.

Niekiedy możemy spotkać się z oznaczeniami izolacyjności akustycznej stolarki oznaczanej symbolami RA1 lub RA2, pamiętajmy, że:

 • RA1=Rw + C
 • RA2=Rw + Ctr.

Standardowa izolacyjność akustyczną, o wskaźniku RA2 wynosi ok. 25-32 dB, podczas gdy w przypadku Rw wynosi okna 30-35 dB.

Wskaźnik Rw w praktyce

Polskie normy dopuszczają poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w przedziale od 25 do 35 dB w nocy oraz 30 do 40 dB w dzień.

Szept to 20 dB, płynąca woda około 30dB, a samochód 50 dB. Tymczasem ruch uliczny, który nie rzadko mamy za oknem, potrafi osiągnąć hałas na poziomie 90 dB. Ciche dźwięki (do 35 dB) nie szkodzą naszemu zdrowiu, ale ciągły kontakt z nimi potrafi wprowadzić w stan zaniepokojenia i rozdrażnienia.

Hałas o natężeniu między 35 dB a 70 dB już potrafi negatywnie oddziaływać na nasz układ nerwowy – objawiając się zmęczeniem i obniżeniem efektywności. Głośne dźwięki  (ponad 80/90 dB) trwale obecne w naszym życiu, mogą  skutkować uszkodzeniem słuchu czy nawet zaburzeniami układu krążenia.

Dostępne na rynku profile standardowo posiadają współczynnik Rw na poziomie około 30 dB. Zredukowanie głośności dźwięku o 10 dB nasze ucho odbiera jako stłumienie hałasu o połowę. I tak, jeśli okno ma współczynnik Rw=32 dB, to hałas na poziomie 60 dB zostanie zmniejszony przez nie do poziomu 28 dB (60dB-32dB=28dB).

„Ciche okna” mogą mieć współczynnik 36, 39, 40, a nawet 47 dB, dzięki którym parametry tłumienia hałasu okna są znacznie wyższe.

Wskaźnik izolacyjności akustycznej należy dostosować do otoczenia, w jakim mieszkamy. Okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej są droższe, więc jeżeli mieszkamy w spokojnej okolicy nie ma powodu, by inwestować w dźwiękoszczelne okna.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Sprawdź, jakie okna ograniczą straty ciepła w mieszkaniu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-31 15:21:56

[...] wewnętrzne powinny komponować się ze stylem aranżacji całego... więcej    Jakie okna montować, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy? Kupujesz okna? Sprawdź parametry, które musisz znać Zaparowane szyby – jest na [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu