Start Arrow Budowa domuArrow Jakie okna poleca autor projektu? Czy inwestor może zmienić układ i wielkość okien w gotowym projekcie?

Jakie okna poleca autor projektu? Czy inwestor może zmienić układ i wielkość okien w gotowym projekcie?

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką powinien podjąć inwestor na etapie budowy domu, jest wybór okien. Biorąc pod uwagę energooszczędność, izolację akustyczną i właściwości zabezpieczające przed włamaniem, możemy wybrać stolarkę dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości.

Nie tylko więc rodzaj okna: czy będą to okna drewniane, czy okna PVC, decyduje o naszym wyborze. Oprócz wspomnianych wyżej właściwości, powinniśmy uwzględnić założenia, które przewidziane są przez projekty domów.

Jakie okna poleca autor projektu? Czy inwestor może zmienić układ i wielkość okien?

Jakie okna poleca autor projektu? Czy inwestor może zmienić układ i wielkość okien?

Projekty domów jednorodzinnych składają się z części opisowej, architektonicznej i instalacyjnej. W opisie znajdziemy informacje o tym, jakie okna są najlepsze do naszego domu według architekta, który go zaprojektował. Bardzo często podana jest informacja o kolorze i rodzaju okien. Okna mają bowiem duży wpływ na wygląd elewacji. Architekt informuje nas na przykład, że warto wybrać okna w kolorze naturalnego drewna (niekoniecznie okna drewniane, możemy zdecydować się na okleinę drewnopodobną), ponieważ ten kolor najlepiej komponować się będzie z zastosowanym tynkiem na elewacji czy inną okładziną, którą zaproponował projektant.

Na kolejnych stronach projekty domów zawierają zestawienie stolarki okiennej. Oznacza to, że architekt podaje informacje o tym, jakie okna przewidział w projekcie, jaka jest konkretna liczba danego modelu. Przede wszystkim zaznacza także sposób otwierania okien, który zależny jest od wielu czynników, m.in. wielkości i formatu skrzydła, wagi skrzydła, późniejszej łatwości w konserwacji i pielęgnacji, możliwości wietrzenia i powierzchni, jaka przewidziana jest na otwarcie skrzydła. Tu również nie mały wpływ ma wygląd elewacji.

Podane w zestawieniu okna przedstawione są w formie graficznej. Znajdziemy tam również informacje o rozmiarach wybranej stolarki. Okna mogą mieć typowy i nietypowy rozmiar, który zwykle kupuje się na indywidualne zamówienie, przez co koszt jest oczywiście wyższy.

Przedstawiona grafika pokazuje okna według widoku od wnętrza pomieszczenia! To bardzo ważna informacja, którą warto powtórzyć sprzedawcy.

Symbole graficznego przedstawiania otworów okiennych

Symbole graficznego przedstawiania otworów okiennych

Oznaczenia przedstawiania otworów okiennych

 • okno nieotwieralne – oznaczane symbolem „X” lub „FIX”
 • okno uchylne – oznaczane symbolem „U”
 • okno rozwierne – oznaczane symbolem „R”
 • okno uchylno-rozwierne – oznaczane symbolem „UR”
 • okno przesuwne – oznaczane symbolem „HKS”, „HS” lub „HST”

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na zmianę okien w projekcie domu?

Na etapie adaptacji projektu możliwe jest wprowadzenie zmian nie tylko dostosowujących projekt do warunków zabudowy, ale również takich, które przystosują dom do naszych indywidualnych potrzeb. Jedną z najczęściej wprowadzanych zmian do projektu jest modyfikacja rozmiaru, rozmieszczenia czy liczby okien.

Na decyzję o zmianie rozmieszczenia czy wielkości okien wpływ mają zarówno warunki techniczne, wymagające od budynku zachowania odpowiednich odległości od granicy działki ściany z oknem, jak i potrzeby inwestora, planującego rozkład pomieszczeń w nowym domu. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zmiany dotyczące stolarki są łatwe (i co za tym idzie, tanie) do przeprowadzenia i korzystne dla prawidłowego doświetlenia wnętrza.

Usunięcie okna, na przykład ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej odległości od granicy działki, nie jest modyfikacją trudną. Należy jednak pamiętać, że wnętrza przeznaczone na stały pobyt mieszkańców muszą mieć powierzchnię okien minimum taką samą jak 1/8 powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu. Likwidacja czy zmniejszenie okna może wymagać doprojektowanie go w innym miejscu, tak by warunki doświetlenia były spełnione. A powiększenie czy zaprojektowanie nowego okna na ścianie, na której go nie było, może wymagać zmian konstrukcyjnych w budynku, np. zmiany liczby czy rodzaju nadproża.

Zmianę wielkości czy decyzję o likwidacji okna architekt może podjąć sam, dbając jednak o wygląd budynku i zachowanie jego stylu. Jednak zmiana szerokości okien wymaga już konsultacji z konstruktorem.

Decydując o rozmieszczeniu  i wielkości okien w budynku należy wziąć pod uwagę również usytuowanie domu względem stron świata i to nie tylko w przypadku, gdy budujemy domy energooszczędne. Duże przeszklenia na południowej stronie pozwolą pozyskać maksimum energii słonecznej, wypełnią wnętrza światłem i docieplą. Z uwagi na to, na południu najczęściej planuje się pokoje dzienne, salon, gabinet czy pokój dziecka na piętrze.

Na elewacji północnej warto w ogóle zrezygnować z okien bądź wybrać te o małej powierzchni. Przez okna można tracić nawet do 30% ciepła, chłodna i ciemna elewacja północna powinna więc maksymalnie redukować te straty.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 14, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 3pł.

 • Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • OTTENBY lampa wisząca kryształ

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników