Start Arrow Budowa domuArrow Jakie okna zabezpieczą dom przed hałasem?

Jakie okna zabezpieczą dom przed hałasem?

Trwały kontakt z hałasem może prowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. Zależnie od organizmu, natężenia i długości trwania dźwięku może skutkować rozdrażnieniem, bólem głowy, ale nawet uszkodzeniem słuchu czy chorobami układu krążenia. Co możemy zrobić, by się chronić?

Poziom natężenia dźwięku wyrażamy w decybelach (dB). Przykładowo szept to 20 dB, płynąca woda około 30dB, a samochód 50 dB. Tymczasem ruch uliczny, który nie rzadko mamy za oknem, potrafi osiągnąć hałas na poziomie 90 dB. Ciche dźwięki (do 35 dB) nie szkodzą naszemu zdrowiu, ale ciągły kontakt z nimi potrafi wprowadzić w stan zaniepokojenia i rozdrażnienia.

Hałas o natężeniu między 35 dB a 70 dB już potrafi negatywnie oddziaływać na nasz układ nerwowy – objawiając się zmęczeniem i obniżeniem efektywności. Głośne dźwięki  (ponad 80/90 dB) trwale obecne w naszym życiu, mogą  skutkować uszkodzeniem słuchu czy nawet zaburzeniami układu krążenia. Ponadto, ciągły kontakt z hałasem powoduje bezsenność, zdenerwowanie, a nawet agresję czy zaburzenia psychiczne. Nawet jeśli nie objawi się on aż tak negatywnymi skutkami, znacznie wpłynie na komfort naszego życia.

(Jak mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą się chronić przed hałasem?)

Jak się chronić?

Według danych Ministerstwa Środowiska najbardziej narażeni na hałas są mieszkańcy dużych miast – ponad 40% z nich boryka się z tym problemem. W mniejszych miastach może to być około 25-35% osób. Centra handlowe, ruchliwa ulica, przerwa w szkole – hałas dotyka nas wszędzie. W miejscach publicznych nie mamy żadnego wpływu na jego poziom, jednak w domu mamy możliwości zmniejszenia jego uciążliwości.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych walkę z hałasem mogą rozpocząć od ogrodzenia działki – murem (wyższym od standardowego płotu) z dźwiękoszczelnych materiałów lub gęstym żywopłotem. Drzewa czy krzewy posadzone wzdłuż ogrodzenia mogą zatrzymać znaczną część dźwięków.

Fale dźwiękowe przedostają się do wnętrza przez wszystkie otwory, które nie są dobrze uszczelnione. Musimy zwrócić więc uwagę na szczelność drzwi i okien.

Dźwiękoszczelne okna

Poziom hałasu we wnętrzu w dużym stopniu uzależniony jest od  okien.

Zdaniem eksperta – Marcin Szymanowski, Kierownik Działu Marketingu, Sokółka Okna i Drzwi S.A.:
Podstawową wartością określającą zdolność do obniżania poziomu hałasu jest wskaźnik izolacji akustycznej Rw wyrażany w decybelach. Wskaźnik ten oznacza różnicę poziomu hałasu mierzonego w dB, między tym, który słyszymy wewnątrz pomieszczenia, a tym dobiegającym z otoczenia zewnętrznego. Przykładowo, jeśli kupione okno charakteryzuje się izolacyjnością akustyczną Rw = 34 dB, to hałas na poziomie 65 dB na zewnątrz zostanie wytłumiony przez okno do poziomu 31 dB [65 dB – 34 dB = 31 dB]. Należy podkreślić, że spadek natężenia dźwięku o 10 dB odczuwany jest przez ucho ludzkie jako redukcja hałasu o połowę.

Izolacja akustyczna okna warunkowana jest przez współczynnik infiltracji powietrza, kombinację grubości szyb, odległość między szybami, rodzaj szkła z jakiego wykonano szyby, a także obecność gazu w zestawie szybowym.

Co ciekawe, na poziom hałasu w mieszkaniu wpływa też aranżacja przestrzeni. Dźwięk lepiej rozchodzi się w pustych pomieszczeniach. Firanki, zasłony, dywany, wykładziny, a nawet obrazy mogą  wpłynąć na stłumienie dźwięków.

Często lekceważymy hałas. Jego niebezpieczny wpływ nie wydaje nam się realny, zwłaszcza, że skutki oddziaływania głosnych dźwięków są często odłożone w czasie. Zważając jednak na możliwe efekty, warto zatroszczyć się o ciszę zawczasu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu