Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jakie podłogi są najmodniejsze? Zobacz modne aranżacje salonu i zainspiruj się

Jakie podłogi są najmodniejsze? Zobacz modne aranżacje salonu i zainspiruj się

Odpowiednio dobrana podłoga podkreśla bądź wręcz definiuje stylistykę wnętrza. Jej wybór powinien być jednak dobrze przemyślany, nie zawsze warto kierować się obowiązującą modą – na remont podłogi nie decydujemy się przecież zbyt często. Są jednak ponadczasowe i uniwersalne materiały, takie jak drewno czy kamień, które mimo zmieniających się trendów, nigdy nie wychodzą z mody.

O najmodniejszych obecnie podłogach do salonu, ich wadach i zaletach oraz o tym, czy przy wyborze warto kierować się aktualnymi trendami mówi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Podłoga drewniana

Królujące do niedawna gatunki egzotyczne zostały zdetronizowane (zwolennicy ciemnych podłóg mogą jednak spać spokojnie, bo wiele wskazuje na to, że niebawem powrócą!). Ich miejsce zajął rodzimy dąb, naturalny albo sztucznie postarzony różnymi metodami, między innymi bielony czy szczotkowany. Przygotowane tymi sposobami drewno od początku wygląda na lekko zużyte, więc nowe rysy czy inne ślady uszkodzenia nie rzucają się już w oczy, co jest ważne, gdy mamy psa albo mieszkamy w domu z ogrodem, z którego wnosi się niszczący podłogę piach.

Parkiet z bielonego dębu, wyglądający na starszy niż jest w rzeczywistości, wnosi do pachnącego jeszcze nowością mieszkania atmosferę zasiedzenia. Wzmacnia tym samym stylizowany charakter aranżacji.Projekt: Pracownia Architektoniczna MGN

Parkiet z bielonego dębu, wyglądający na starszy niż jest w rzeczywistości, wnosi do pachnącego jeszcze nowością mieszkania atmosferę zasiedzenia. Wzmacnia tym samym stylizowany charakter aranżacji.
Projekt apartamentu: Pracownia Architektoniczna MGN

Inaczej teraz układa się też klepki. Rzadziej niż to było w ostatnich latach stosuje się wzór cegiełki – najprostszy i najbardziej ekonomiczny (niewiele drewna się marnuje przy dopasowywaniu klepek). Częściej natomiast sięga się po tradycyjne wzory jodełki i jodełki francuskiej, nie tak ekonomiczne, ale za to wyglądające bardzo efektownie.

Parkiet ułożony w tradycyjną jodełkę jest wielką ozdobą tego mieszkania, urządzonego w stylu retro. Właściciele wybrali klepkę z drewna akacji ze względu na jego piękne usłojenie i bogactwo odcieni ciepłego beżu – od jasnych po wpadających w brąz. Projekt: Pracownia Architektoniczna MGN

Parkiet ułożony w tradycyjną jodełkę jest wielką ozdobą tego mieszkania, urządzonego w stylu retro. Właściciele wybrali klepkę z drewna akacji ze względu na jego piękne usłojenie i bogactwo odcieni ciepłego beżu – od jasnych po wpadających w brąz.
Projekt apartamentu: Pracownia Architektoniczna MGN

Bez względu na to, jakie drewno wybierzemy, parkiet musimy zabezpieczyć lakierem lub olejem. Każdy z tych preparatów ma swoje wady i zalety. Olej np. jest trudniejszy w codziennej pielęgnacji (potrzebne jest specjalne mydło do mycia) i trzeba go nanosić co najmniej raz na rok. Lakier nie przysparza takich problemów, ale gdy się zetrze, konieczny jest poważny remont, czyli cyklinowanie i ponowne lakierowanie, co wiąże się z opróżnieniem pomieszczenia z mebli, a nawet opuszczeniem mieszkania na kilka dni.

Deski są zwykle grubsze od klepek, a więc i trwalsze. Tutaj wybrano deski dębowe. Takiemu parkietowi nie zaszkodzą nawet najbardziej szalone zabawy dzieci! Projekt: Pracownia Architektoniczna MGN

Deski są zwykle grubsze od klepek, a więc i trwalsze. Tutaj wybrano deski dębowe. Takiemu parkietowi nie zaszkodzą nawet najbardziej szalone zabawy dzieci!
Projekt apartamentu: Pracownia Architektoniczna MGN

Podłoga z kamienia

To obecnie prawdziwy hit. Decydując się na ten najbardziej trwały materiał, zyskujemy pewność, że podłoga przetrwa w dobrym stanie tyle co budynek, w którym znajduje się mieszkanie. Na posadzki nadają się wszystkie rodzaje granitu, łupka, a także marmuru, który stosuje się najczęściej ze względu na piękne żyłkowanie i najszlachetniejszy wygląd. Mogą to być slaby, czyli płyty o dużych wymiarach wycinane z bloku albo płytki – mniejsze, cieńsze i znacznie tańsze. Chociaż trwały i niewymagający szczególnej pielęgnacji, kamień ma jednak poważną wadę – jest zimny, co w naszym klimacie może go dyskwalifikować. Chyba że zainstalujemy ogrzewanie podłogowe. Wtedy doskonale odegra swą rolę.

Nowoczesność w wytwornej wersji. Na taki odbiór wnętrza niebagatelny wpływ ma posadzka z płyt marmuru z pięknie żyłkowanego marmuru. Jest podgrzewana, więc właścicielom nie marzną stopy. Projekt: Pracownia Architektoniczna MGN

Nowoczesność w wytwornej wersji. Na taki odbiór wnętrza niebagatelny wpływ ma posadzka z płyt marmuru z pięknie żyłkowanego marmuru. Jest podgrzewana, więc właścicielom nie marzną stopy.
Projekt apartamentu: Pracownia Architektoniczna MGN

Alternatywą dla naturalnego kamienia jest gres do złudzenia przypominający różne rodzaje marmuru, granitu czy trawertynu (i tak samo zimny; trzeba więc pamiętać o ogrzewaniu podłogowym). Nie kosztuje tyle co one i położy je każda ekipa remontowa.

Posadzka betonowa

Ponieważ moda na styl loftowy nie mija, to i betonowe posadzki wciąż są na topie. Mogą być matowe albo polerowane. I właśnie takie z połyskiem wyglądają najładniej, wręcz szlachetnie. Aby podłoga była idealnie gładka i pozbawiona spoin, beton powinno się wylać na miejscu. Niestety, wykonawcy na ogół nie są zainteresowani pracą na małych powierzchniach. Dlatego producenci proponują do mieszkań gotowe płyty betonowe w kilku wymiarach oraz wielkoformatowe płytki gresu, idealnie imitujące ten materiał, co ze względu na łatwość utrzymania w czystości i trwałość może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

We wnętrzu, zaaranżowanym w stylu minimalistycznym z elementami loftowymi, panuje surowy klimat, który podkreśla betonowa posadzka. Projekt: Pracownia Architektoniczna MGN

We wnętrzu, zaaranżowanym w stylu minimalistycznym z elementami loftowymi, panuje surowy klimat, który podkreśla betonowa posadzka.
Projekt apartamentu: Pracownia Architektoniczna MGN

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 23, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty