Start Arrow Budowa domuArrow Jakie powinny być wymiary okien?

Jakie powinny być wymiary okien?

Budowa domu niesie ze sobą konieczność dopilnowania wielu szczegółów. Czasami bowiem z pozoru drobne niedopatrzenia niosą za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dobrym tego przykładem są niewłaściwe wymiary okien czy drzwi w stosunku do przygotowanych na nie otworów.

Jakie powinny być te wymiary, a także z czego mogą wynikać ewentualne rozbieżności oraz problemy z dopasowaniem stolarki?

(Budowa domu niesie ze sobą konieczność dopilnowania wielu szczegółów.)

(Budowa domu niesie ze sobą konieczność dopilnowania wielu szczegółów.)

Przyjmuje się, że okna czy drzwi balkonowe powinny być węższe i niższe o 3-4 cm w stosunku do wymiarów przeznaczonych na nie otworów, czyli od 1,5 do 2 cm z każdej strony. Powstały w ten sposób luz montażowy umożliwia prawidłowe osadzenie drzwi czy okien, zapewnia stabilność konstrukcji oraz wymagane uszczelnienie.

Zdarzają się niestety przypadki, kiedy luz montażowy wynosi nawet 8 cm z każdej strony! Taka jego wielkość jest niedopuszczalna i świadczy o złych wymiarach okna. Przyczyn popełnienia tego błędu jest kilka i warto się z nimi zapoznać, gdyż pozwoli nam to uniknąć tego typu sytuacji we własnym domu

Najczęściej zbyt duży luz montażowy wynika z tzw. błędu pomiarowego lub też błędnie ustalonego poziomu „0”. Na etapie zamawiania stolarki i pomiaru należy wskazać, o ile zmieni się ostateczna wysokość otworu w wyniku kolejnych wylewek, ociepleń, okładzin, dzięki czemu fachowcy będą mogli idealnie obliczyć wielkość luzu montażowego dla okien i drzwi.

Inną przyczyną niedopasowania stolarki do przygotowanego otworu jest wybór przez nas okna tzw. „typowego”. Jeśli producent okien oferuje takie okna po niższej cenie, to handlowcy i mierzący otwory często mają tendencję do proponowania ich inwestorom. Powodem takiej sytuacji jest obawa, że Klient nie zaakceptuje wyższej ceny okna o idealnych dla niego wymiarach, a sama oferta będzie „niekonkurencyjna”. Handlowcowi zdarza się zapomnieć o konsekwencjach błędnego montażu i ewentualnych kosztach dodatkowych związanych z rozkuwaniem ścian lub dodatkowym „docieplaniem” budynku. Skutkuje to zakupem za dużych bądź za małych okien.

(Najczęściej zbyt duży luz montażowy wynika z tzw. błędu pomiarowego lub też błędnie ustalonego poziomu „0”.)

(Najczęściej zbyt duży luz montażowy wynika z tzw. błędu pomiarowego lub też błędnie ustalonego poziomu „0”.)

Specjaliści z firmy OknoPlus są wyczuleni na tego typu sytuacje, dlatego też przy wyborze okien i drzwi do swojego wymarzonego domu warto zasięgnąć ich porady. Zyska się wówczas pewność, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku.

Prawidłowy montaż stolarki gwarantuje, że okna i drzwi będą szczelne i stabilne. Warto zatem tej kwestii poświęcić wiele uwagi i wziąć sobie do serce cenne rady fachowców. Dzięki temu nasz dom będzie dopracowany w każdym szczególe, a my będziemy mogli  pełni się nim cieszyć.


Autor: Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645