Start Arrow Budowa domuArrow Jakie projekty domów będą modne w 2018 roku? Prognoza DOM.pl

Jakie projekty domów będą modne w 2018 roku? Prognoza DOM.pl

Choć nowoczesne budownictwo pozwala wskazać wyraźnie nowoczesne trendy architektoniczne, to Polacy wierni pozostają swoim wyobrażeniom o tradycyjnym domu jednorodzinnym. Pracownia DOM.pl zauważa jednak, że i klasyczna wizja rodzinnego dworku ewoluuje, dostosowując go do wymagań i oczekiwań współczesności. Największe biuro projektów gotowych prognozuje, jakie domy jednorodzinne będą cieszyć się dużą popularnością w 2018 roku.

Jakie domy najczęściej budują Polacy?

Według statystyk DOM.pl wciąż najpopularniejsze projekty domów to domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym. Mnogość zalet tego typu zabudowy doceniają zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast. Są to bardzo uniwersalne domy, których wnętrza dostosować można do stylu życia każdej rodziny. 

Na uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo przejrzysty układ pomieszczeń, który pozwala podzielić dom na strefę dzienną, nocną i gospodarczą. Domownicy mają dzięki temu zapewniony komfort i prywatność podczas wypoczynku, wspólną strefę do celebrowania rodzinnych chwil, a także miejsce gospodarcze, bez którego dom jednorodzinny traci na funkcjonalności. 

Popularność domów z poddaszem użytkowym daje się zauważyć również wśród grona osób, które chcą prowadzić działalność gospodarczą czy usługową. Projekty domów z osobnym wejściem, które prowadzi do sklepu, biura księgowego czy gabinetu lekarskiego, zapewnią inwestorom funkcjonalną przestrzeń dla firmy, bez utraty prywatności w części mieszkalnej.

Dużą popularnością cieszą się także projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji w późniejszym terminie. To doskonałe rozwiązanie dla młodych rodziny, które nie potrafią jeszcze przewidzieć, jak duży dom będzie im potrzebny w przyszłości. Adaptację poddasza można przeprowadzić dopiero, gdy w rodzinie pojawią się dzieci. Dzięki temu, że jest ona przewidziana już na etapie opracowania projektu, prace adaptacyjne nie są trudne ani kosztowne.

W największej ofercie projektów gotowych DOM.pl znaleźć można tysiące projektów z poddaszem, zróżnicowane pod względem powierzchni, funkcji pomieszczeń czy stylistyki. Dostępne są zarówno domy bez garażu, jak i z garażem w bryle budynku, także dwu czy nawet trzystanowiskowym. Także właściciele wąskich czy małych działek mają do dyspozycji wiele projektów, zaplanowanych tak, by udało się stworzyć wygodny dom dla kilkuosobowej rodziny na najtrudniejszym nawet terenie.

Jak wygląda nowoczesny projekt domu z poddaszem? Czy spełnia on wyobrażenia Polaków o domu jednorodzinnym?

Przeglądając nowoczesne projekty domów można zauważyć, w jakim kierunku zmierza współczesna architektura. Najnowsze projekty charakteryzuje komfortowy minimalizm, zarówno pod względem konstrukcji, jak i materiałów wykończeniowych.

Najnowszy trend architektoniczny określany jest mianem „nowoczesnej stodoły”. To również projekty domów z poddaszem użytkowym, ale o innej stylistyce niż nasz tradycyjny dworek. Takie projekty nawiązują bardziej do budownictwa skandynawskiego, sprzyjającego energooszczędności i troszczącego się o środowisko naturalne.

Projekt domu DZW Z POMYSŁEM 1 CE (DOM DW2-01)

Projekt domu DZW Z POMYSŁEM 1 CE (DOM DW2-01)

Projekt domu DZW ATRAKCYJNY 3 CE (DOM DW1-20)

Projekt domu DZW ATRAKCYJNY 3 CE (DOM DW1-20)

Skandynawowie nie mogą narzekać na nadmiar słońca, dlatego też nowoczesne projekty domów w stylu skandynawskim charakteryzują się najczęściej dużymi przeszkleniami, wypełniającymi dom światłem. Ważne jednak, by były one usytuowane wyłącznie na południowej stronie, skąd dochodzi najwięcej światła i energia słoneczna jest najefektywniej wykorzystywana. 

Efektywność energetyczną wspomagają także oparte na odnawialnych źródłach energii urządzenia, a także prostota konstrukcji budynku, niwelująca ryzyko powstawania nieszczelności.

Nowoczesne projekty domów mają bardzo prostą, oszczędną i zwartą bryłę, zaplanowaną w kształcie regularnego prostokąta. Pokrywa ją najczęściej dwuspadowy równie oszczędny dach. Najnowsze projekty domów pozbawione są okapu dachowego – dach równa się tu ze ścianą zewnętrzną, optycznie tworząc z nią jedną całość.

Choć „nowoczesna stodoła” przyjęła się na dobre w określaniu tego typu budynków, to wśród polskich inwestorów nadal ma ona pejoratywny wydźwięk, rzeczywiście całkowicie kojarzony z budynkiem gospodarczym. Poza typem zabudowy, w niczym nie przypomina ona stylowych dworków, w których na nowo zakochali się nasi rodacy na początku wieku. 

Nie oznacza to jednak, że na polskich działkach nadal powstawać będzie gęsta, dworkowa zabudowa, pełna dekoracyjnych kolumienek, jaskółek na dachach czy efektownych ryzalitów i wykuszy.

Nowoczesna tradycja, czyli najpopularniejsze projekty domów

Badając trendy architektoniczne wśród klientów największego biura projektowego, zauważyć można, że Polacy coraz chętniej łączą umiłowaną tradycję z ekonomiczną nowoczesnością. DOM.pl prognozuje, że w 2018 roku bardzo dużą popularnością cieszyć się będą nadal projekty domów z poddaszem użytkowym, ale w dużo bardziej współczesnej odsłonie.

Prezentowane na zdjęciach projekty domów to kwintesencja udanego mariażu współczesnej architektury z klasycznym wyobrażeniem rodzinnego domu. To piękne i eleganckie domy z poddaszem, z funkcjonalnym garażem na jeden bądź dwa samochody, o przejrzystym układzie wnętrza. Są one ponadto nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale także proste i tanie w budowie, a koszty budowy wciąż są głównym kryterium w wyborze domu.

Projekt domu SD Batumi A CE (DOM SD1-92)

Projekt domu SD Batumi A CE (DOM SD1-92)

Projekt domu SD TRENTINO B CE (DOM SD2-02)

Projekt domu SD TRENTINO B CE (DOM SD2-02)

Projekt domu DZW PRAKTYCZNY 2A CE (DOM DW1-26)

Projekt domu DZW PRAKTYCZNY 2A CE (DOM DW1-26)

Projekt domu DZW PROSTY 1A CE (DOM DW1-35)

Projekt domu DZW PROSTY 1A CE (DOM DW1-35)

Projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60)

Projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60)

Projekt domu MÓJ DOM W OGRODZIE 1 CE (DOM BR1-03)

Projekt domu MÓJ DOM W OGRODZIE 1 CE (DOM BR1-03)

Prosta bryła budynku ułatwia nie tylko prace budowlane, ale również optymalne usytuowanie budynku na działce. Dom można zaplanować na działce, zarówno z wjazdem od północy, jak i od południa, wschodu czy zachodu. Dwuspadowy dach o kącie nachylenia wynoszącym 30-40 stopni chętnie widziany jest przez wydające decyzję o Warunkach Zabudowy gminy, gdyż w naszej strefie klimatycznej ułatwia swobodne odprowadzanie wody z dachu, a dzięki prostej konstrukcji, która nie posiada załamań połaci, zimą na dachu nie zalega śnieg. 

Otwarta przestrzeń strefy dziennej, łącząca salon z jadalnią i kuchnią, wypełniona światłem dzięki dużym przeszkleniom i docieplona poprzez przytulny kominek, zapewnia komfortowe miejsce dla całej rodziny. Sypialnie na poddaszu, oddalone od gwaru na parterze, gwarantują domownikom ciszę i prywatność. Duże pomieszczenie gospodarcze z przeznaczeniem na kotłownię, pomieszczenia pomocnicze, jak spiżarnia, garderoba czy schowek oraz nieużytkowy strych, który zaadaptować można w dowolny sposób poprawiają funkcjonalność tego projektu i poprawiają wygodę domowników. Rozległy taras łączący dom z ogrodem i balkony to dodatkowe atuty tych pięknych domów. 

Zwracając uwagę na estetykę, nie można przejść obojętnie obok efektownej elewacji, poprawiającej proporcje budynków i wspaniale eksponującej je na tle sąsiedniej zabudowy.

Tanie w budowie i w późniejszym użytkowaniu, wygodne i funkcjonalne projekty domów użytkowych o współczesnej stylistyce, ale tradycyjnym podziale wnętrza to hit największej pracowni projektów. Tego typu projekty domów dostępne są w wielu opcjach, zróżnicowanych pod względem powierzchni, liczby czy funkcji pomieszczeń, miejsca w garażu czy dodatkowych elementów, dostosowanych do potrzeb konkretnej rodziny. 

Następna »

Autor: Marta Hawrylak

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 9, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników