Start Arrow OgródArrow Jakie rośliny dwuletnie wysiewamy w czerwcu?

Jakie rośliny dwuletnie wysiewamy w czerwcu?

Początek lata to czas, kiedy rozpoczynamy siew nasion wieloletnich roślin zielnych. Zaliczamy do nich rośliny dwuletnie. Jakie gatunki najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek.

Rośliny dwuletnie to te, które w pierwszym roku po zasianiu wypuszczają jedynie liście. Kwiaty i nasiona pojawiają się dopiero po zimie. Wtedy to liście zamierają. Aby zatem co roku cieszyć się widokiem kwiatów, siew trzeba powtarzać właśnie w rocznych odstępach czasu.

(Malwy mogą przetrwać dłużej niż dwa lata uprawy)

Od tej zasady są jednak wyjątki. Niektóre z roślin utrzymują się przy życiu bowiem także później niż w drugim roku uprawy. Przykładami są stokrotki, maki syberyjskie, goździki brodate oraz malwy. Pamiętajmy jednak, że po drugim roku uprawy tracą one swój atrakcyjny wygląd i łatwiej przemarzają – dlatego być może nie warto kontynuować ich uprawy. Roślinami, które zawsze kończą cykl w drugim roku uprawy są dzwonki ogrodowe, miesiącznice, laki i naparstnice.

Oto kilka wskazówek co do wysiewy najbardziej znanych roślin dwuletnich:

  • Malwy – wysiewamy do rozsadnika, zimnego inspektu, albo do doniczek. Mogą być przeniesione na miejsca stałe, gdy wytworzą 2-3 liście. Pamiętajmy o zachowaniu odległości 30-60 cm pomiędzy poszczególnymi okazami, oraz o dobrym nasłonecznieniu ich stanowiska.
  • Niezapominajki – to jedna z roślin, które w zasadzie „wysiewają się same”. Jeśli jednak zależy nam na ich obecności, nie liczmy na łut szczęścia i wysiejmy je do rozsadnika. Gdy zauważymy, ze siewki zaczynają formować kępki, oznacza to, że możemy przenieść je na miejsce stałe. Stanowisko pod ich uprawę powinno być zacienione.

(Niezapominajki należą do tych roślin które "sieją się same")

  • Bratki – jako jedne z nielicznych roślin dwuletnich kwitną już jesienią tego samego roku, w którym zostały wysiane. Jeśli chcemy, by kwiaty pojawiły się dopiero na wiosnę, z wysiewem warto poczekać do początku sierpnia. Mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, bardzo istotne jest ich regularne nawożenie – przeprowadzamy je co dwa tygodnie.
  • Goździki brodate – wysiewamy w czerwcu do rozsadnika. Mogą być przeniesione na miejsca stałe we wrześniu, lub w kwietniu następnego roku. Bardzo ważne jest, by wysadzić j z możliwie duża bryłą ziemi. Stanowisko może być słoneczne, lub częściowo zacienione.
  • Naparstnice purpurowe – jeśli jeszcze nie zrobiliśmy tego pod koniec maja, wysiewamy je na rozsadnik w pierwszej połowie czerwca, a następnie przenosimy na miejsce stałe we wrześniu. Najlepiej czują się na zacienionym stanowisku.
  • Stokrotki – podobnie, jak większość roślin dwuletnich wysiewamy je w czerwcu, a na stałe stanowisko przenosimy we wrześniu. Najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, ale tolerują także półcień.

(Stokrotki tolerują zarówno stanowisko słoneczne, jak i półcień)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 4, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty