Start Arrow Budowa domuArrow Jakie są okna XXI wieku – producenci mówią o nowatorskich rozwiązaniach

Jakie są okna XXI wieku – producenci mówią o nowatorskich rozwiązaniach

Wiadomości z rynku

Coraz szybsze procesory, nowoczesne telefony komórkowe, oszczędne silniki samochodów – innowacje są obecne w każdej dziedzinie naszego życia. Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, które zwiększają funkcjonalność okien i drzwi oraz poprawiają ich bezpieczeństwo i niezawodność, z powodzeniem stosowane są także w stolarce otworowej.

Nowa generacja rozwiązań

Wprowadzane przez producentów stolarki otworowejnowoczesne rozwiązania w zakresie wykorzystywanych do produkcji materiałów, poszczególnych elementów okien i drzwi czy też dodatkowych akcesoriów, powodują, że współczesna stolarka otworowa, w porównaniu z tąsprzed kilkunastu lat, to zupełnie inne konstrukcje.

Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji integrującej podmioty działające na polskim rynku stolarki otworowej:
Dowodem na dynamiczny rozwój innowacji w branży stolarki okienno-drzwiowej może być stolarka z PVC. Jeszcze kilkanaście lat temu nie sposób było porównać jakościowo okien drewnianych z oknami PVC. Okna drewniane znacznie przewyższały technologicznie te wykonane z PVC. Jednakże, dynamiczny rozwój technologii produkcji stolarki PVC doprowadził do podniesienia jej jakości, jak również pozytywnie wpłynął na stolarkę drewnianą. Skutkiem tego jest znaczna poprawa walorów użytkowych okien, ale przede wszystkim szerokie możliwości wyboru dla odbiorców indywidualnych. Mogą oni wybierać preferowaną stolarkę o najwyższej jakości, niezależnie od materiału, z jakiego została wytworzona.

Innowacyjność rozwiązań stosowanych w stolarce okiennej i drzwiowej, często związana jest z energooszczędnością, a tym samym – z poprawą parametrów termicznych konstrukcji. Panująca obecnie w budownictwie tendencja zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienia efektywności energetycznej wykorzystywanych materiałów, znajduje swoje odzwierciedlenie w gotowych produktach.

Krzysztof Horała, Prezes Hörmann Polska, producenta bram, drzwi i napędów, firmy zrzeszonej w Związku POiD:
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych wypełnień i przegród termicznych, możliwe jest uzyskanie konstrukcji drzwi wejściowych, spełniających wysokie wymagania współczesnego budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Już niedługo pojawią się w naszej ofercie drzwi wejściowe, które charakteryzować będzie bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, na poziomie nawet do U=0,45 W/m² K. Uzyskanie takich parametrów było możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej płyty drzwiowej o grubości 100 mm, aluminiowej ościeżnicy o grubości 111 mm oraz profilu ramy skrzydła z karbonu i kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym. To najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne.

(fot. Hörmann)

Bezpiecznie i funkcjonalnie

Poza wysokimi parametrami termicznymi, dla odbiorców istotna jest również funkcjonalność i bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania stolarki otworowej. Nowoczesne rozwiązania, zapewniające optymalny dopływ światła naturalnego do wnętrz i jednocześnie zwiększające walory użytkowe stolarki okiennej, można znaleźć w ofercie firmy Fakro, czołowego producenta okien dachowych. Za przykład mogą tu posłużyć okno o podwyższonej osi obrotu oraz okno posiadające dwie, niezależne od siebie funkcje otwierania skrzydła – uchylną i obrotową.

Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu Fakro, członka POiD:
Jesteśmy jednym z najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw i autorem ponad stu zgłoszeń patentowych. Rozwiązania nowej generacji stosowane w naszych wyrobach, gwarantują wysoką użyteczność i stabilność konstrukcji, wyznaczając nowe standardy w branży okien dachowych. Dla przykładu, dzięki nowatorskiemu systemowi okuć, uchylno-obrotowe okno dachowe ma zwiększoną trwałość i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Oddzielne sposoby otwierania gwarantują bezproblemową obsługę okna i zwiększają jego funkcjonalność.

Nowatorskie produkty, charakteryzujące się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz komfortem obsługi, dostępne są także na rynku zdalnie otwieranych zamków drzwiowych, które mogą być montowane w drzwiach zewnętrznych domu. Takim wyrobemjest np. zamek oferowany przez firmę Winkhaus, producenta okuć i systemów do okien i drzwi.

Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego Winkhaus:
Nasze rozwiązanie w postaci innowacyjnego zamka, skierowane jest dla osób poszukujących zabezpieczeń wysokiej klasy. Zamek może być otwierany tradycyjnie – poprzez przekręcenie klucza we wkładce lub poprzez użycie specjalnego pilota, chipa czy też przycisku zamontowanego obok drzwi. Zupełnie nowatorska jest możliwość otwierania drzwi przy wykorzystaniu czytnika linii papilarnych, czytnika tęczówki oraz poprzez wysłanie sms-a. Jest to wygodne nie tylko dla osób ceniących innowacje, ale także dla niepełnosprawnych i osób starszych, którym tradycyjny sposób otwierania drzwi sprawia wiele trudności.

(fot. Winkhaus)

Nowoczesna technologia wkracza do naszych domów, przynosząc coraz bardziej zaawansowane konstrukcje okien i drzwi. Innowacje stosowane przez producentów stolarki otworowej przekładają się na podniesienie funkcjonalności, wytrzymałości i bezpieczeństwa wyrobów. Oprócz wymienionych wyżej rozwiązań, do okien i drzwi możemy też dobrać szereg akcesoriów, takich jak np. automatyczne nawiewniki czy bezpieczne klamki, które pozwolą dopasować konstrukcję do naszych indywidualnych wymagań.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645