Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Jakie schody wybrać?

Jakie schody wybrać?

Schody wewnętrzne to nie tylko niezbędny element konstrukcji budynku, ale również istotny element dekoracyjny. Właściwy wybór schodów będzie kluczowy tak dla funkcjonalności, jak i dla estetyki naszego wnętrza.

Już na etapie planowania architektonicznego naszego domu musimy się zdecydować, gdzie schody wewnętrzne będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. Najczęściej umieszcza się schody w holu lub salonie. Ich kształt, typ zastosowanej konstrukcji oraz rodzaj wykończenia zaważy na wyglądzie pomieszczenia oraz wpłynie na jego wystrój.

Jednym z obecnie stosowanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych są schody betonowe. Są jednak ciężkie, mało efektowne oraz wymagają wykończenia, polegającego najczęściej na wyłożeniu drewnem.

Jeśli już zdecydujemy się na schody betonowe, możemy skorzystać z gotowych elementów konstrukcyjnych. Dostępne na rynku są w postaci prefabrykatów wykonanych z mieszaniny cementu i piasku o odpowiedniej grubości.

Jeśli planujemy bardzo nowoczesny wystrój domu, możemy wykorzystać konstrukcję wykonaną z metalu. Najbardziej efektownym i zarazem najczęściej spotykanym rozwiązaniem będzie zastosowanie schodów drewnianych.

schody21

Schody drewniane wykonuje się z drewna drzew liściastych. Stosuje się brzozę, buk, dąb, klon, jesion, wiśnię, orzech. Możliwe jest także zastosowanie drewna egzotycznego, będzie się to jednak wiązało z wyższymi kosztami. Rzadziej stosowane są gatunki drzew iglastych. Przed drewnem liściastym przeznaczonym do konstrukcji schodów stawia się wysokie wymagania dotyczące jakości. Elementy nośne powinny być wykonane z drewna zaliczonego do I klasy jakości, same stopnie mogą zostać wykonane z drewna II klasy. Ponadto materiał powinien być bez sęków z gęsto rozmieszczonymi słojami, pozbawiony wad oraz posiadać wilgotność nie przekraczającą 8 %. W praktyce jednak spotkamy się z wilgotnością na poziomie 12%. Stopnie są wykonywane z drewna litego bądź klejonego warstwowo.

W przypadku, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią, możliwe jest zastosowanie schodów kręconych. Konstrukcje takie mają zazwyczaj średnicę od 130 do 200 centymetrów. W przypadku, gdy dysponujemy jeszcze mniejsza przestrzenią, rozwiązaniem mogą być schody kwadratowe. Stopnie w schodach kręconych mają kształt okręgu, osadza się je na słupie montowanym pośrodku otworu w stropie.

Niezależnie od sposobu wykonania, drewniane powierzchnie schodów należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Można użyć bejcy bądź pozostawić naturalny kolor drewna. Konieczne będzie jednak zastosowanie twardego lakieru do drewna. Stopnie należy pokryć potrójną warstwą odpornego na ścieranie lakieru.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

  • Lampa Wisząca Pobo Ecru

  • Lampa podłogowa Ekelund

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie