Start Arrow Budowa domuArrow Jakie wybrać okna plastikowe do nowego domu

Jakie wybrać okna plastikowe do nowego domu

Okna plastikowe są bardzo rozpowszechnione ze względu na dość niską cenę i łatwość pielęgnacji. Są dostępne w wielu kształtach i kolorach, przez co doskonale dopasowują się do różnych stylów elewacji.

Okna PVC mają istotne zalety, które doceniło wielu inwestorów:

 • doskonała trwałość
 • precyzja wykonania
 • zachowanie geometrii wymiarów
 • łatwość konserwacji
 • różnorodność kolorów
 • niska cena
 • atrakcyjne formaty skrzydeł

Większość tych walorów spełniają oczywiście okna wykonane w wysokiej jakości. Kupując okna plastikowe warto więc uzyskać od producenta certyfikat zgodności ze świadectwem dopuszczenia do stosowania lub aprobatą techniczną, wydanymi przez Instytut Techniki Budowlanej.

O czym należy pamiętać kupując nowe okna plastikowe?

1. Ile komór ma profil?

Profile okienne mają budowę komorową, gdzie każda z komór spełnia swoje zadanie. Liczba komór ma wpływ na izolacyjność cieplną okien i ograniczenie występowania kondensacji pary wodnej na szybach od wewnątrz domu czy mieszkania.

Uznaje się, że im więcej komór ma profil okna, tym okno ma lepsze właściwości izolacyjne. Popularnie niegdyś trójkomorowe profile są już rzadkością na rynku. Teraz spotkać można okna pięciokomorowe, a nawet ośmiokomorowe.

Czy rzeczywiście zawsze większa liczba komór oznacza lepsze parametry produktu? Przeczytaj, kiedy warto kupować okna wielokomorowe?

2. Budowa okien plastikowych

Tworzywo PVC powinno być wysokoudarowe. Profile wykonywane są metodą wytłaczania (ekstrudowania). Warto wiedzieć, że tworzywa sztuczne mają duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co przy niewłaściwym montażu może spowodować odkształcenie się profili, uniemożliwiające prawidłowe otwarcie czy zamknięcie okna.

(Wybierając duże okna należy zwrócić szczególną uwagę na wysokiej jakości profile. fot.OKNOPLAST)

Stolarka otworowa z PVC powstaje na bazie profili, które mogą być wykonane w różnych klasach, np. A, B, C itd. Najwyższa z nich – klasa A – charakteryzuje się tym, że ścianki zewnętrzne okien mają 3 mm grubości, a szerokość komór wewnętrznych wynosi min. 5 mm. Dzięki temu okna zapewnione mają stabilność i trwałość, a także większą ochronę przed hałasem i zmianami temperatur.

Sprawdź grubość widocznych i niewidocznych ścianek profilu, czyli klasy profilu!

3. Jak poznać czy okna są ciepłe?

Najważniejszą informacją jest dla nas współczynnik przenikania ciepła U. Oznacza on, jaka ilość ciepła, spowodowane są różnicą między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą na zewnątrz, przenika w ciągu 1 sekundy przez 1m2 okna. Im wartość współczynnika jest mniejsza, tym straty ciepła są niższe i okno ma lepsze parametry izolacyjne.

Pamiętajmy, żeby sprawdzić współczynnik U dla całego okna, oznaczony symbolem Uw! Sprzedawcy mogą nas wprowadzać w błąd podając jedynie współczynnik Ug szyby lub Uf ramy okiennej, które zawsze będą miały niższą wartość od współczynnika Uw.

Współczynnik Ug szyby będzie dla nas istotny, jeżeli wybieramy duże okna, gdzie szyba stanowi większość konstrukcji; współczynnik Uf jest ważny dla małych okien, w których głównych elementem jest rama okienna.

Tutaj sprawdzisz, co oznacza współczynnik U i współczynnik G okien?

4. Kolory i kształty okien plastikowych

Okna PVC nie muszą być białe! Istnieje cała gama kolorów i zdobień okien plastikowych. Ramy okienne mogą być malowane, oklejane, używa się również specjalnych nakładek aluminiowych, montowanych na specjalne zatrzaski.

(Stolarka okienna może być również wesoła i kolorowa. fot. OKNOPLAST)

Ponadto plastikowe okna mogą mieć inny kolor od wewnątrz, a inny od zewnątrz, dzięki czemu zarówno aranżacja wnętrza, jak i elewacja domu może być stylistycznie skomponowana.

Warto wiedzieć!

Często możemy spotkać się z nazwą “okna PCV“.  Skrót PCV, powszechnie używany w Polsce, jest niepoprawny logicznie i językowo. W nazewnictwie międzynarodowym używa się wyłącznie skrótu PVC – od poly(vinyl chloride). W języku polskim poprawny jest skrót PCW – od polskiego poli(chlorek winylu). PCV nie jest poprawnym skrótem ani od nazwy międzynarodowej, ani polskiej.

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu