Start Arrow Budowa domuArrow Jakie wymagania musi spełnić dom, by otrzymać dopłatę do kredytu?

Jakie wymagania musi spełnić dom, by otrzymać dopłatę do kredytu?

„Dopłaty do domów energooszczędnych” to nowy program NFOŚiGW, który ruszył od 2013 roku i ma potrwać do roku 2018. Budżet programu wynosi 300 mln zł. Środki pozwolą na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Jakie warunki musi spełniać budynek, by został uznany za dom energooszczędny, a jego właściciel otrzymał dopłatę do zaciągniętego kredytu?

Kto może ubiegać się o dopłatę do kredytu?

O dopłatę do kredytu może ubiegać się osoba, która planuje budowę domu (także systemem gospodarczym) lub która dom czy mieszkanie kupuje od dewelopera (także od spółdzielni mieszkaniowych). Oczywiście musi już posiadać pozwolenie na budowę lub uprawnienie do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz prawa własności nieruchomości.

Ale uwaga! Jeśli część domu lub mieszkania będzie przeznaczona na działalność gospodarczą, późniejsza dopłata do kredytu będzie proporcjonalnie mniejsza (np. jeśli 20% powierzchni przeznaczamy na działalność, ustalona kwota dopłaty będzie mniejsza o 20%). Jeżeli powierzchnia działalności przekroczy 50% – osoba budująca lub kupująca nie zakwalifikuje się do programu.

Jakie warunki musi spełnić budynek i jaka będzie wysokość dopłat?

Dopłaty do kredytów dotyczą dwóch kategorii energetycznych: w standardzie NF15 i NF40. Od standardu zależy m.in. wysokość dopłaty – może być to od 11 tysięcy do 50 tysięcy złotych. I tak:

dla budynków jednorodzinnych:
NF40 – EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok) – dopłata 30,000 zł brutto
NF15 – EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok) – dopłata 50,000 zł brutto

dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych:
NF40 – EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok) – dopłata 11,000 zł brutto
NF15 – EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok) – dopłata 16,000 zł brutto

EUco to wskaźnik rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji. Właśnie oszczędność energii i ograniczenie emisji CO2 jest celem programu.

Szczegółowe wymagania poszczególnych elementów: konstrukcji budynku, instalacji grzewczej, wentylacyjnej i podgrzewania wody użytkowej, określa NFOŚiGW.

Wniosek jak i późniejszy zrealizowany budynek poddany zostanie weryfikacji. Listę weryfikatorów ogłosi NFOŚiGW – będą to osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w dziedzinie budownictwa energooszczędnego.

Weryfikacja zarówno wcześniej projektu budowlanego, jak i później gotowego budynku to koszt, który ponosi inwestor. Jednak kwota dotacji została tak skalkulowana, że pokrywa koszty pracy weryfikatora.

Kiedy i w jakiej formie wypłacona inwestor otrzyma dofinansowanie?

Zaciągnięcie kredytu na budowę lub zakup domu czy mieszkania jest jednym z wymogów wzięcia udziału w programie, bowiem dopłata realizowana będzie w postaci dopłat do kredytów bankowych.

Dopłata będzie realizowana na konto kredytowe inwestora po zakończeniu budowy czy zakupu i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek i będzie to częściowa spłata kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę czy zakup domu lub mieszkania.

Projekty domów energooszczędnych

Budowa domu energooszczędnego jest droższa o ok. 15% od budowy domu standardowego. Wpływ na to ma: wykonanie solidnej izolacji ścian (podłóg, fundamentów i dachu), wyposażenie budynku w wentylację z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz montaż specjalnych okien. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca, bo im większe nakłady zostaną zainwestowane w izolacje cieplne i wydajne źródła ciepła, tym niższe koszty ogrzewania ponoszone będą w przyszłości.

Budując domy energooszczędne już dziś, inwestujemy w przyszłość, podnosząc wartość nieruchomości, którą kiedyś zdecydujemy się wystawić na sprzedaż. W przyszłości, aby spełnić rosnące wymagania dotyczące zużycia energii, nasze domy nie będą musiały być poddawane kosztownym termomodernizacjom.

(Projekty domów energooszczędnych w DOM.pl)

Oferta projektów domów energooszczędnych jest coraz większa – zmianom poddawane są także dotychczasowe, starsze projekty, by i one mogły spełniać energooszczędne wymagania.

Warto także pamiętać, biorąc pod uwagę chęć uzyskania dopłaty do kredytu na budowę domu, że wszystkie projekty domów, także i energooszczędne dostępne w bazie DOM.pl mają opracowaną charakterystykę energetyczną. Podana jest w niej wielkość energii w kW/h/m2/rok, która będzie niezbędna do zaspokojenia potrzeb użytkowych budynku: ogrzewanie domu, zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, wentylacja domu czy chłodzenie. Charakterystyka dla zakupionego projektu dołączana jest bezpłatnie.

Zobacz także:

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
7
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

mat Odpowiedz 2018-11-10 13:51:25

Ważnym elementem domu energooszczędnego jest skuteczne izolacja cieplna. Najlepszy do tego jet styropian, ale powinien być dobrej jakości, potwierdzonej certyfikatem Instytutu Budowlanego, wtedy mamy gwarancję skuteczności izolacji

JBZ Odpowiedz 2014-10-12 21:12:38

"Budowa domu energooszczędnego jest droższa o ok. 15% od budowy domu standardowego" - proszę nie wprowadzać w błąd! Każdy przypadek jest inny i wymaga obliczeń optymalizacyjnych. Są takie że dom wg nowych standardów jest droższy grubo ponad 40%. Ponadto, dlaczego program przewiduje zwrot do kredytu, a nie bezpośrednio dla inwestora?

Gdzie można uzyskać kredyt z dopłatą do domów energooszczędnych? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-09 10:15:03

[...] O dopłatę do kredytu może ubiegać się osoba, która planuje budowę domu (także systemem gospodarczym) lub która dom czy mieszkanie kupuje od dewelopera (także od spółdzielni mieszkaniowych). Więcej informacji o dopłatach do kredytu na budowę domu energooszczędnego znaleźć można tutaj. [...]

Energooszczędne usytuowanie domu na działce | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-09 10:14:20

[...] powinny być usytuowane na osi północ-południe. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o projekty energooszczędne, ale również właścicielom tradycyjnych budynków pozwala to na zwiększenie komfortu [...]

Nowoczesne domy piętrowe: duży dom na małą działkę | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-29 13:40:03

[...] Sprawdź, jakie wymagania musi spełnić dom, by otrzymać dopłatę do kredytu [...]

Dom tradycyjny czy nowoczesny? Dobieramy kolory dachu i elewacji | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-04-26 09:50:03

[...] domy energooszczędne, architekci podporządkowują linie i kształty nadrzędnemu celowi, jakim jest jak najmniejsze [...]

Wypłaty dopłat do domów energooszczędnych od II kwartału | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-03-20 14:37:33

[...] Jakie wymagania musi spełnić dom? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty