Start Arrow Budowa domuArrow Jakie wymiary okna i otworu?

Jakie wymiary okna i otworu?

Zastanawiasz się, jaki wymiar powinno mieć okno w stosunku do otworu okiennego? Zachęcamy więc do przeczytania poniższego artykułu…

Przyjmuje się, iż okno i drzwi balkonowe powinny być węższe i niższe o 3-4 cm w stosunku do wymiarów otworów, czyli 1,5 do 2 cm na stronę. Powstały w ten sposób luz montażowy, umożliwia prawidłowy montaż, poprawną stabilność konstrukcji oraz wymagane uszczelnienie okna.

Wymiary otworu możemy najprościej sprawdzić, mierząc przekątne i dwa prostopadłe boki. Jeżeli długości boków się zgadzają z projektem, a przekątne są takie same to znaczy, że wymiary są w porządku. Taki pomiar nie dotyczy okien nietypowych np. łuków lub trapezów.

Nieodpowiedni otwór okienny

A co, jeśli wymiar otworu okiennego jest nieodpowiedni? Obecnie taka sytuacja nie stanowi żadnego problemu i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Większość producentów okien nie ma już w ofercie tzw. okien standardowych. Wszystkie okna są wykonywane na zamówienie, nawet przy typowych wymiarach. Zamawiając okna u takich producentów, klienci nie są narażeni na dodatkowe koszty związane z nietypowymi wymiarami. Wyceny są robione do konkretnych wymiarów. Umożliwia to dopasowanie odpowiedniego rozmiaru okien, bez potrzeby modyfikacji otworów okiennych.

Wielkość otworów okiennych ma istotne znaczenie, ponieważ źle dostosowany rozmiar okna w stosunku do otworu, sprawi że okna nie będą spełniały prawidłowo swojej funkcji.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-02-13 21:44:54

Na to pytanie odpowiedź zna tylko jeden fachowiec w tym kraju.Jest nim pan Marek P. prawdziwa gwiazda firmy Debastor z Ksawerowa.Gość potrafił wymierzyć mi okienko, że mam po 5 mm luzu dylatacyjnego, do tego jeszcze kilka innych niby błędów, których ja jako upierdliwy klient się tylko czepiam.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-02-13 21:25:31

G... prawda z tymi niby wymaganymi luzami dylatacyjnymi. Ja mam okna Schuco z HekaPlast gdzie luzy wynoszą po 5mm na stronę i też jest dobrze.Tak mnie zapewnia guru firmy Debastor z Ksawerowa, pan Marek P. wybitny fachowiec, który opanował sztukę montażu do tego stopnia, że jak sam twierdzi " okno pracuje w jedną stronę" nie potrzebne są zalecane luzy przez producenta i wytyczne ITB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645