Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Jakie wymiary powinny mieć wygodne schody wewnętrzne?

Jakie wymiary powinny mieć wygodne schody wewnętrzne?

Różnorodne kształty schodów, a także bogactwo rozwiązań wykończeniowych sprawiają, że schody wewnętrzne stały się nie tylko funkcjonalnym elementem konstrukcji, ale również istotną dekoracją wnętrza. Planując budowę schodów w domu najważniejsze jest jednak to, by były bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.

(Dobrze zaprojektowane schody powinny cieszyć oryginalną formą i jednocześnie powinny być ergonomiczne i bezpieczne.)

Wymiary schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne składają się ze stopni. Każdy stopień zaś posiada płaszczyznę pionową (zwaną też przednóżkiem lub podstopnicą) i poziomą (czyli podnóżek lub stopnicę). Aby określić wielkość stopnia konieczne jest podanie jego wymiarów, czyli wysokości i szerokości.

Grupę stopni ustawionych w szeregu określa się mianem biegu schodów. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych liczba schodów w biegu zawiera się w przedziale 3-18. Jeżeli z różnicy wysokości pomiędzy kondygnacjami uzyskujemy większa liczbę stopni należy zastosować spocznik, którego długość powinna być n–krotną długości kroku plus szerokość stopnia.

Optymalny kąt nachylenia biegu schodów uwarunkowany tak względami psychologicznymi, jak i fizycznymi wynosi 30 stopni. Aby mieszkańcy domu mogli wygodnie poruszać się po schodach konieczne jest również dostosowanie ich wielkości do przeciętnego kroku człowieka. Wysokość i szerokość poszczególnych stopni są ze sobą powiązane. Aby sprawdzić, czy schody wewnętrzne są ergonomiczne, najlepiej obliczyć wartość 2 h + s, gdzie h to wysokość stopnia, a s – jego szerokość. Jeśli wynik zawiera się w przedziale 60- 65 cm, oznacza to, że schody są wygodne do poruszania się. Wzrost wysokości poszczególnych stopni wiąże się ze zmniejszeniem ich szerokości (i odwrotnie).

Najlepsza szerokość stopni to ok. 29-30 cm, zaś wysokość – 15-17 cm. Poruszanie się po schodach węższych niż 25 cm i wyższych niż 19 cm może być znacznie utrudnione.

Najważniejsza zasada wygodnych, bezpiecznych i estetycznych schodów to jednakowa wysokość stopni. Najczęstszą wadą projektowanych schodów jest różna wysokość poszczególnych stopni (zwłaszcza skrajnych). Często są one też po prostu źle „wylane”.

(Zazwyczaj w domach jednorodzinnych liczba schodów w biegu zawiera się w przedziale 3-18. Często konstrukcja składa się z kilku biegów oddzielonych od siebie tzw. spocznikami.)

Ważną kwestią jest też odpowiednie dobranie szerokości całej konstrukcji. Aby dwie osoby idące w przeciwnych kierunkach mogły się swobodnie minąć, konieczna jest szerokość wynosząca około 110 cm. Nie powinna ona wynosić mniej niż 80 cm.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 27, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Krzysiek Odpowiedz 2015-10-09 16:24:18

Autor pisze o głębokości stopnia (czyli jak głęboko stopę możemy umieścić na stopniu od jego czołowej krawędzi), a nazywa to błędnie szerokością stopnia. Szerokość stopnia, to jego wymiar liczony od bocznych krawędzi (od prawej do lewej i vice versa); głębokość stopnia, to jego wymiar liczony od czołowej krawędzi do tylnej krawędzi stopnia (a dokładniej stopnicy). Cytat: "Najlepsza szerokość stopni to ok. 29-30 cm, zaś wysokość – 15-17 cm. Poruszanie się po schodach węższych niż 25 cm i wyższych niż 19 cm może być znacznie utrudnione."

Marcin Odpowiedz 2015-06-03 12:54:13

Posiadam wylane schody wew betonowe. Wykładam je właśnie specjalnymi płytkami dostosowanymi do schodów. I mam pytanie czy stopnice powinny być kładzione delikatnie pod kątem (pół oczka na poziomicy)? Bo w przypadku schodów zewn to się stosuje. A ekipa, która mi teraz kładzie płytki na schody wew również stosuje ten skos. Czy do dobrze?? Może tak być??

Majka Odpowiedz 2015-02-05 16:29:34

Bardzo ciekawy artykuł, dobrze wiedzieć! Akurat jesteśmy na ostatnim etapie wybierania schodów - decyzja już prawie zapadła, ale przynajmniej przeanalizujemy jeszcze raz wszystkie wymiary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie