Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jastrych – idealnie gładkie podłoże

Jastrych – idealnie gładkie podłoże

Podkłady podłogowe wykonane z jastrychów cementowych gwarantują równą i mocną powierzchnię. Właściwości te pozwalają na prowadzenie wszelkich prac posadzkarskich związanych z układaniem paneli, wykładziny czy płytek ceramicznych.

O zaletach jastrychów mówi Marek Kraska, menedżer produktu z firmy Baumit:

Co to jest jastrych?

Integralną częścią każdego pomieszczenia jest podłoga, choć tak rzadko uświadamiamy sobie jej wagę. Tworzy ona złożony układ warstw stanowiący podkład pod posadzkę. By ułożyć parkiet, terakotę, wykładzinę czy panele konieczne jest wykonanie podkładu, który fachowo nazywany jest jastrychem.

Najprościej mówiąc jest to monolityczna i cienka warstwa podkładu podłogowego w przedziale grubości od 10 do 60 mm, wykonana, jako związany z podłożem, na warstwie oddzielającej lub jako podłoga pływająca.

(Jastrych na małych powierzchniach nakłada się ręcznie, na większych - za pomocą specjalnego agregatu. fot. Baumit)

Jastrychy pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim wyrównują podłoże, ale stanowią także ochronę akustyczną, ogniową, cieplną oraz przed wilgocią. W przypadku podłogi ogrzewanej zapewniają dobre przewodzenie ciepła i zachowują elastyczność. Jastrychy mogą również pełnić funkcję gotowej posadzki.

Samopoziomujące podkłady podłogowe

Nowoczesną alternatywą dla cementowych podkładów pod posadzki, coraz częściej stosowaną na budowach, są płynne jastrychy gipsowe i anhydrytowe. Warto zauważyć, że spoiwa gipsowe posiadają doskonałe właściwości do wykonywania zapraw na podkłady podłogowe o płynnej konsystencji. Szczególnie półwodny siarczan wapnia ( CaSO4 x 1/2H2O ) w odmianie krystalicznej alpha posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie ok. 40 N/mm2, dodatkowo nie wymaga aktywatora wiązania.

Gotowe podkłady wykonane z jastrychów płynnych na bazie alpha gipsu (spoiwa alpha) mają równą, gładką powierzchnię oraz nie wykazują negatywnych reakcji na wtórne zawilgocenie. Wysoki przyrost wytrzymałości początkowej powoduje, że można po nich chodzić już po 24 godzinach, po 3 dniach obciążać, a po 7 dniach uruchamiać ogrzewanie podłogowe.

Minimalne grubości warstw wynoszą: odpowiednio 10 mm dla podkładów związanych z podłożem, 30 mm na warstwach izolacji termicznej oraz 35 mm ponad przewodami grzewczymi. Parametry te pozwalają na stosowanie tego typu wylewek w miejscach, w których chcemy zmniejszyć obciążenia stropu, a nie możemy obniżyć wysokości pomieszczeń.

Warto zaznaczyć, że płynne jastrychy wysychają szybciej od wylewek cementowych, a wilgotność końcowa wynosi od 0,3 – 1,0%. W przypadku podłóg ogrzewanych lepiej przewodzą ciepło, gdyż podłoga nagrzewa się dwukrotnie szybciej od tradycyjnej cementowej, co zdecydowanie ogranicza straty ciepła i pozwala na efektywniejsze sterowanie temperaturą.

Ważną cechą jastrychów gipsowych jest także bardzo niski skurcz w czasie wiązania – jedynie ok. 0,1 mm/mb. Cecha ta sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania wielu dylatacji. Nawet przy ogrzewaniu podłogowym, wylewana powierzchnia pomieszczenia zbliżonego kształtem do kwadratu może wynosić do 300 m2, a bez ogrzewania do 800 m2.

Warto podkreślić, że po wykonaniu wylewki z jastrychów płynnych nie występują odkształcenia powodujące uniesienie powierzchni przy ścianach tzw. „efekt miski”. Co więcej tuż po związaniu i wyschnięciu nadają się jako warstwa podkładowa pod wszelkiego rodzaju posadzki – płytki ceramiczne, wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, parkiety oraz panele podłogowe.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Czy styropian może być izolacją akustyczną ogrzewania podłogowego? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-29 13:07:37

[...] powierzchni tak ułożonego styropianu z przewodami grzewczymi możemy wykonać warstwę jastrychu (na sucho lub na mokro). (Prawidłowo wykonywane ogrzewanie podłogowe, fot. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642