Gotowe projekty domów jednorodzinnych można dostosować do swoich potrzeb na etapie adaptacji. Poza obowiązkową jej częścią, inwestorzy mogą decydować m.in. o zmianie wykończenia i zastosować inne materiały elewacyjne niż te, zaproponowane w projekcie. Alternatywne rozwiązania muszą jednak zapewnić budynkowi tą samą ochronę izolacyjną, jaką przewidział projektant z konstruktorem.
Choć głównym zadaniem elewacji jest ochrona ścian przed czynnikami zewnętrznymi, to bardzo istotna jest także jej estetyka. Piękna elewacja stanowi wizytówkę całego domu, powinna tworzyć spójną całość z kolorem dachu, stolarką okienną i drzwiową, a także odpowiadać stylowi, w jakim dom został zaprojektowany. Wygląd budynku warto dostosować także do otoczenia: inne materiały elewacyjne wkomponują dom w krajobraz wiejski, inne dostosowują go do miejskiej zabudowy.
Wizualizacje projektów domów prezentują propozycje zastosowania tych materiałów elewacyjnych, które zgodne są ze stylem budynku, trendami architektonicznymi, a także zapewniają wymaganą przepisami izolacyjność. Niemniej, na etapie adaptacji projektu inwestor ma możliwość zmienić wygląd budynku, dostosowując go do warunków konkretnej działki oraz swoich upodobań. Niekiedy np. kolor dachu narzucać mogą wręcz zapisy Warunków Zabudowy, jeśli działka znajduje się na terenie objętej ochroną konserwatorską. Dlatego też kupując gotowy projekt domu jednorodzinnego inwestor otrzymuje także pisemną zgodę na zmiany w projekcie, pod warunkiem, że modyfikacja nie wpłynie na pogorszenie ochrony izolacyjnej domu.
Popularne projekty domów parterowych
Projekt domu HG-H3A CE (DOM AL1-01) to ciekawy dom parterowy z nieużytkowym poddaszem i garażem w bryle budynku, z atrakcyjnym podziałem wnętrza dla 4 osobowej rodziny. Dom cieszy się popularnością ze względu na funkcjonalne wykorzystanie nieco ponad 100 metrowej powierzchni oraz dzięki zwartej konstrukcji, zapewniającej niskie koszty budowy. Planując wykończenie budynku, architekci postawili na styl country, doskonale komponujący się z podmiejskim krajobrazem. Ciekawe zestawienie materiałów elewacyjnych urozmaiciło prostą bryłę i nadało jej bardziej reprezentacyjny charakter.
Zrealizowane projekty domów: domy parterowe w dwóch stylach
Białe ściany i ciemna dachówka to wyznacznik współczesnych trendów wykończeniowych. Takie kontrastowe zestawienie nadaje klasycznemu budynkowi nowoczesny wygląd, jest eleganckie i stylowe.
Bardziej tradycyjnie prezentuje się dom HG-H3A CE (DOM AL1-01) w ciepłej kolorystyce ścian zestawionych z klasyczną czerwienią dachówki. W tej odsłonie dom zyskał przytulnego, rodzinnego charakteru.
Klasyczna forma projektu domu HG-H3A CE (DOM AL1-01) sprawia, że budynek jest uniwersalny i ponadczasowy. Dobrze będzie prezentował się zarówno w nowoczesnej, jak i bardziej tradycyjnej odsłonie. Dowodem na to są zdjęcia z budowy domu, które prezentujemy powyżej.
Dodaj komentarz