Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jednolita powierzchnia z ceramiki. Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jednolita powierzchnia z ceramiki. Jak układać płytki wielkoformatowe?

Polacy przekonują się do coraz większych płytek, nazywanych wielkoformatowymi. Duże płytki są szalenie modne, ale także bardziej wymagające niż te o standardowych wymiarach – trudniej je prawidłowo ułożyć. Warto jednak się trudzić, bo mają więcej walorów estetycznych niż wad montażowych. O czym warto pamiętać?

Płytki wielkoformatowe wyglądają niezwykle efektownie w dużych pomieszczeniach. fot. Ceramstic

Płytki wielkoformatowe wyglądają niezwykle efektownie w dużych pomieszczeniach. fot. Ceramstic

Wbrew pozorom, dużych płytek wcale nie układa się łatwiej i szybciej niż tych o standardowych wymiarach.

Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic:
Rozmiar XXL wymaga ogromnej precyzji już na etapie planowania ułożenia płytek, jak również podczas ich montażu. Niezbędny do tego będzie doświadczony glazurnik, który wie, jak starannie przygotować podłoże do ich układania. Takie płytki bywają też ciężkie, trudniej je przenosić i łatwiej upuścić lub uszkodzić w transporcie.

Podłoże pod płytki wielkoformatowe

Najważniejsze jest podłoże. Fachowiec w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy jest ono nośne (co da się określić przy pomocy testera twardości – jeśli na siatce zarysowań, wykonanej specjalnym rysikiem, widoczne będą wykruszenia, to bez wzmocnienia podłoża nie można rozpocząć pracy), suche (wilgotność nie powinna przekroczyć 2%, co można sprawdzić np. elektronicznym miernikiem) i czyste. Musi być również równe, wypionowane i wypoziomowane. Z tego powodu warto zastosować zaprawy wyrównawcze, a na podłodze masy samopoziomujące. Dopuszczalna różnica w równości nie powinna przekraczać 3 mm na odcinku 2 m.

Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic:
Zalecamy również zagruntowanie podłoża, aby do minimum ograniczyć wchłanianie wody z zaprawy klejowej.

Płytki w rozmiarze XXL mają więcej walorów estetycznych niż wad montażowych. fot. Ceramstic

Płytki w rozmiarze XXL mają więcej walorów estetycznych niż wad montażowych. fot. Ceramstic

Zaprawa klejowa do dużych płytek

Dla mocowania płytek dużych rozmiarów niezmiernie istotny jest również dobór właściwej zaprawy klejowej. Z wyraźnym oznaczeniem jej producenta o przeznaczeniu do mocowania płyt wielkoformatowych o danym wymiarze. Powinna ona gwarantować na tyle wysoką odkształcalność, żeby płytki mogły swobodnie „pracować”. Zbyt sztywne połączenie płytek z podłożem skutkowałoby pękaniem okładziny. Przy montażu dużych płytek zaprawę klejową rozprowadza się pacą stalową, zarówno na ich spodzie, jak i na podłożu, tworząc około centymetrowy grzebień.

Fugowanie płytek wielkoformatowych

Ważne są również fugi. Duże płytki są z reguły rektyfikowane, mogą więc mieć cieńsze spoiny, jednak ich szerokość nie może być mniejsza niż 2 mm. Jeśli jednak płytki nie są rektyfikowane – fugi powinny mieć od 7 do 10 mm.

Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic:
Glazurnik powinien mieć ze sobą krzyżyki dystansowe, które zapewnią jednakową szerokość spoiny między płytkami. Gdy klej zwiąże, należy je wyjąć i oczyścić przerwy między płytkami. Następny krok to zaprawa do spoinowania – powinna być elastyczna i dostosowana do szerokości spoiny. Ostatni element to oczywiście dokładność i cierpliwość podczas pracy, co na pewno będzie widoczne w efekcie końcowym.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642