Start Arrow OgródArrow Jesienne kwiaty na balkon: 5 pięknych roślin, które kwitną jesienią

Jesienne kwiaty na balkon: 5 pięknych roślin, które kwitną jesienią

Jesienny balkon nie musi być nudny. Piękne kwiaty balkonowe, kwitnące jesienią zapewnią nam feerię barw nawet przy niepogodzie. Jakie rośliny wybrać na jesienny balkon?

Chryzantemy

Odpowiedź na pytanie jakie kwiaty balkonowe kwitną jesienią rozpoczynamy od królowej jesiennych aranżacji. Chryzantema, bo o niej mowa, już dawno przestała się kojarzyć wyłącznie z listopadowym świętem. Bogata różnorodność odmian, od kształtów po wyjątkową kolorystykę, sprawiła, że chryzantemy coraz chętniej wykorzystywane są jako dekoracja balkonu i tarasu.

Wybierając chryzantemy na balkon warto sięgnąć po jej mniejsze odmiany, z drobnymi kwiatami i tworzyć z nich piękne kompozycje kwiatowe w doniczkach. Ale i cudowne, najbardziej popularne chryzantemy kule można sadzić w doniczce na balkonie. Ważne, by kwiatom zapewnić odpowiednie warunki.

Chryzantemy w doniczce ustawiamy na słonecznym stanowisku. Ziemia do doniczki powinna być lekka, żyzna, bogata w składniki odżywcze. Pamiętajmy o stałym podlewaniu roślin – chryzantemy nie lubią przesuszenia.

Chryzantemy

Chryzantemy

Astry

Subtelne i niezwykle dekoracyjne astry to kolejne kwiaty balkonowe, które kwitną jesienią. Zachwycają bezpretensjonalnymi kwiatkami z żółtym środkiem i płatkami w odcieniach fiolety, różu i czerwieni.

Astry w doniczce stawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna, a także wilgotna, dlatego pielęgnacja astrów wymaga regularnego i obfitego podlewania. Astry na balkonie warto nawozić wieloskładnikowymi mieszankami z potasem, by kwiaty nie gubiły płatków.

Astry

Astry

Aksamitka

Bardzo popularna aksamitka to kwiaty z charakterystycznymi żółtymi lub pomarańczowymi główkami. Tworzą dekoracyjne kępy, które pięknie prezentują się w doniczkach balkonowych. Co ciekawe, ta pełna uroku roślina balkonowa pomoże nam uporać się z uciążliwymi owadami, gdyż jej zapach odstrasza szkodniki (w ogrodzie dzięki aksamitce możemy pozbyć się kreta!)

Jak uprawiać aksamitkę w doniczce? Wdzięczna aksamitka na balkonie wymaga ekspozycji na słonce oraz żyznej i przepuszczalnej gleby. W doniczce sprawdzi się ziemia uniwersalna do kwiatów, nie może jednak zawierać azotu, który osłabia kwitnienie.

Aksamitka w doniczce musi być podlewana regularnie, ale oszczędnie. Warto także nawozić ją preparatem dla roślin kwitnących.

Aksamitka

Aksamitka

Celozja

Piękną rośliną, którą śmiało możemy uprawiać na balkonie jesienią jest celozja. Jest bardzo dekoracyjna – kwiaty skupione w postaci kłosów mają kolor czerwony, żółty, biały lub różowo-fioletowy.

Celozja w doniczce powinna mieć dostęp do słońca, sprawdzi się również jako kwiat na lekko zacieniony balkon. Miejsce, w którym ustawimy doniczkę powinno być jednak osłonięte od wiatru.

Na dnie doniczki warto zastosować drenaż, gdyż celozja nie lubi stojącej wody. Jest wręcz odporna na suszę, jednak, by zapewnić jej odpowiednie warunki, należy regularnie ją podlewać. W okresie kwitnienia celozja na balkonie powinna być nawożona raz w tygodniu płynnymi nawozami.

Celozje

Celozje

Wrzosy

Jesienna aranżacja balkonu nie może odbyć się bez fioletowych dekoracji wrzosami. Te proste a jednocześnie bardzo dekoracyjne rośliny pomogą nam stworzyć piękny wystój balkonu w stylu prowansalskim, romantycznym czy vintage.

Doniczka do wrzosów nie musi być wysoka – wrzosy mają dość płytki system korzeniowy. Osłonki możemy wsadzić do małych koszyczków czy innych dekoracyjnych pojemników, pamiętając, by osłonka posiadała otwory na dnie – wrzosy marnieją, gdy są przelane. Trzeba je jednak podlewać regularnie wodą z małą zawartością wapna. Ziemia dla wrzosów powinna być kwaśna, o o pH wynoszącym 4 – 5,5 – śmiało możemy zastosować podłoże do rododendronów.

Pamiętajmy, że wrzosy nie lubią cienia – naturalne wrzosowiska nie są przecież niczym przysłonięte, dlatego doniczka z wrzosami powinna stać na słonecznym miejscu i osłoniętym od wiatru.

Uwaga! Marząc o wrzosowisku w doniczce na balkonie, pamiętajmy, by rozróżnić wrzosy od wrzośców. Kwitną bowiem w zupełnie różnych okresach – wrzosy między lipcem a październikiem, zaś wrzośce między lutym a kwietniem. Wrzosy mają kwiaty w kształcie kielichów i liście ustawione na ukos, niczym rybie łuski. Wrzośce natomiast charakteryzują się kwiatami o dzbanuszkowatym kształcie i liśćmi sterczącymi prostopadle do łodygi.

Wrzosy

Wrzosy

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 27, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników