Start Arrow OgródArrow Jesienne wrzosy. Kolorowe wrzosowisko w ogrodzie

Jesienne wrzosy. Kolorowe wrzosowisko w ogrodzie

Wrzosy to pełne uroku krzewinki, które są wspaniałą dekoracją ogrodów jesienią, kiedy inne rośliny przekwitają. Założenie i uprawa wrzosowiska w ogrodzie jest prosta, a same rośliny niewymagające. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z tym, jak pielęgnować wrzosy.

Wrzosy są prawdziwą ozdobą jesiennych kompozycji. Dekorują nie tylko ogród, ale również balkony i tarasy, a także wnętrza naszego domu.

Wrzosy są prawdziwą ozdobą jesiennych kompozycji. Dekorują nie tylko ogród, ale również balkony i tarasy, a także wnętrza naszego domu.

Wrzosy czy wrzośce?

Podstawową kwestią jest odróżnienie wrzosów od wrzośców. Te dwie rośliny bardzo często są ze sobą mylone. Obie krzewinki należą do roślin zimozielonych i osiągają wysokość 20-40 cm. Kwitną jednak w zupełnie różnych okresach – wrzosy między lipcem a październikiem, zaś wrzośce między lutym a kwietniem. Nieco inaczej wyglądają też liście i kwiaty. Wrzosy mają kwiaty w kształcie kielichów i liście ustawione na ukos, niczym rybie łuski. Wrzośce natomiast charakteryzują się kwiatami o dzbanuszkowatym kształcie i liśćmi sterczącymi prostopadle do łodygi.

Wrzosy, w zależności od gatunku, mają kwiaty koloru jasnofioletowego, białego lub w różnych odcieniach różu.

Wrzosy, w zależności od gatunku, mają kwiaty koloru jasnofioletowego, białego lub w różnych odcieniach różu.

Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie?

Na wrzosowisko najlepiej nadaje się miejsce słoneczne i suche, w miarę możliwości osłonięte przed wiatrem. Może to być teren lekko piaszczysty. Najlepiej, aby gleba była łatwo przepuszczalna, lekka i próchniczna. Jej odczyn powinien być kwaśny, o ph wynoszącym 4 – 5,5. Jeśli uważamy, ze gleba na danym terenie jest niskiej jakości, warto przekopać ją materiałem organicznym – może to być nieodkwaszony torf wysoki, lub przekompostowana kora sosnowa. Starajmy się unikać stanowisk zbyt wilgotnych.

Sadzenie wrzosów i wrzośców możemy przeprowadzić na wiosnę, lub od początku sierpnia do połowy września. Sadzonki zazwyczaj sprzedawane są w doniczkach – na około dwie godziny przed wysadzeniem, zarówno doniczkę, jak i sadzonkę należy zanurzyć w wodzie. Niższe krzewinki sadzimy w odległości 25-30 cm od siebie, zaś wyższe – w odległości 50-60 cm od siebie. Gdy zakończymy sadzenie, powierzchnię ziemi wyściełamy korą sosnową. Dzięki temu korzenie wrzosów i wrzośców nie będą przemarzały zimą, a woda nie będzie zbyt intensywnie parować z gleby.

Wrzosy najlepiej sadzić w dużych grupach na rozległej przestrzeni.

Wrzosy najlepiej sadzić w dużych grupach na rozległej przestrzeni.

Jeśli wrzośce nie rosną zbyt okazale, możemy pobudzić ich wzrost przycinając je, gdy zakończą kwitnienie. W wypadku wrzosów natomiast kwitnienie zalecane jest nawet, gdy rosną dobrze. Pomaga to je zagęścić i poprawić wygląd kwiatów. Pamiętajmy, żeby ciąć u podstawy kwiatostanu – nigdy pędu.

Zarówno wrzosy, jak i wrzośce są niezwykle odporne na choroby i działanie szkodników. Może się jednak zdarzyć, że zaatakuje tzw. szara pleśń. Jest to częste zjawisko zwłaszcza latem, gdy wilgotność powietrza jest duża, a temperatury wysokie. Gdy lato się zaczyna, warto zatem przeprowadzić oprysk preparatem grzybobójczym.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 21, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty