Start Arrow Budowa domuArrow Kable grzejne w rynnach

Kable grzejne w rynnach

Zamarznięta woda w rynnie może uszkodzić system orynnowania i konstrukcje dachu, z której woda nie będzie prawidłowo odprowadzana.

Sposobem na zabezpieczenie rynny przed zamarzającą w niej wodą są systemy przeciwoblodzeniowe, składające się z kabli grzejnych lub kabli samoregulujących oraz zamontowanych do nich termostatów, regulujących automatycznie ich pracę, dostosowując się do panujących warunków atmosferycznych.

Najtańszym sposobem jest montaż kabli grzejnych, regulowanych termostatem za każdym razem, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera. Bardziej zaawansowane, przez co droższe, systemy oblodzeniowe wykorzystują kable samoregulujące, których zaletą jest fakt pobierania mniejszej ilości energii, uzależniony od temperatury na zewnątrz. Im jest niższa, tym kabel mocniej się nagrzewa, by znów zmniejszyć swą moc, gdy temperatura się podniesie.

(fot. Tyco Thermal)

Moc kabli grzejnych powinna wynosić 30-50 W na metr długości rynny, przy czym należy wziąć pod uwagę z jakiego materiału rynna jest wykonana.

Kable grzejne montowane są we wnętrzu rynny lub rury spustowej za pomocą specjalnych uchwytów, w odległości co 30-50 cm lub taśmy montażowej (w przypadku kabli samoregulujących). W rejonach o dużych opadach śniegu specjaliści zalecają również ogrzewanie krawędzi dachu przylegającego do rynny.

Odpowiednio dobrane systemy przeciwoblodzeniowe zapewnią drożność rynien i rur spustowych, a także skontrolują spływ wody z powierzchni dachu. Dlatego dobór długości, mocy i urządzenia powinniśmy powierzyć specjaliście, który dokona go pod względem materiału, z którego wykonane są rynny, ich długości, średnicy oraz długości i liczby rur spustowych. Weźmie również pod uwagę strefę klimatyczną, w której leży budynek.

Montaż kabli grzejnych eliminuje gromadzenie śniegu i lodu na dachach, powstawanie zacieków na elewacji domu, a także powstawanie niebezpiecznych sopli.

Jak każdy system grzewczy, również system przeciwoblodzeniowy powinien być odpowiednio konserwowany i przygotowywany do sezonu. Przede wszystkim należy sprawdzić jego skuteczność pracy, a także oczyścić rynny i rury spustowe z liści i innych zanieczyszczeń, które obniżają jakość ogrzewania i mogą prowadzić do przegrzania się przewodów.

Zobacz także Jak wyczyścić rynny?

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty