Start Arrow OgródArrow Kaktus bożonarodzeniowy: pielęgnacja. Co zrobić, by grudnik zakwitł ponownie?

Kaktus bożonarodzeniowy: pielęgnacja. Co zrobić, by grudnik zakwitł ponownie?

Schlumbergera, zwana również „kaktusem bożonarodzeniowym” bądź „grudnikiem”, to roślina, która kwitnie w grudniu. Zastanawiasz się, jak ją uprawiać i pielęgnować, aby zakwitła ponownie? Oto nasze wskazówki. Sprawdź i zainspiruj się!

Schlumbergera to roślina wieloletnia. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, możesz cieszyć się jej pięknym wyglądem przez wiele lat.

Nie każdy o tym wie, ale roślina ta w naturalnych warunkach porasta korony drzew lasów tropikalnych.

Wygląd rośliny

Schlumbergera posiada ciemnozielone pędy, o owalnych bądź ząbkowanych brzegach. Na jej wierzchołkach późną jesienią pojawiają się kwiaty, przypominające kształt dzwonka. Rosną w różnych odcieniach, takich jak: róż lub czerwień.

Uprawa grudnika

Stanowisko

Grudnik wymaga odpowiedniego miejsca. Nie lubi miejsc w pełni nasłonecznionych, gdyż pod wpływem silnego słońca jego liście żółkną. Co ważne, nie toleruje również cienia. Doskonale rozwijać się będzie w miejscu, gdzie jest rozproszone światło oraz w półcieniu.

Podłoże

Roślinie należy zapewnić dobrze przepuszczalne podłoże, które będzie chłonąć wodę. Pamiętaj, aby doniczka była wyposażona w drenaż. Dzięki temu nadmiar wody zostanie odprowadzony.

Temperatura

Temperatura dla tej rośliny powinna być pokojowa. Zimą należy trzymać grudnika z dala od urządzeń grzewczych.

Pielęgnacja rośliny

Podlewanie

Roślinę należy podlewać regularnie. Nie zaleca się jednak przelania rośliny. Pamiętaj, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Nawożenie

Idealnym nawozem dla grudnika będzie nawóz do kaktusów. Należy go używać raz w miesiącu.

Grudnik: okres spoczynku

W okresie spoczynku rośliny, czyli od sierpnia do października nie należy nawozić rośliny. Jej podlewanie ograniczamy jedynie do delikatnego zwilżenia podłoża, wówczas, kiedy całkowicie wyschnie. W tym okresie przenosimy roślinę w chłodniejsze miejsce, gdzie temperatura wahać się będzie od 10 do 12 stopni Celsjusza.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 14, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Irenka Odpowiedz 2017-12-19 18:52:22

na pierwszym zdjęciu jest Ripsalidopsis kaktus wielkanocny, nie bożonarodzeniowy - proszę spojrzeć na kwiaty na pierwszym zdjęciu i na następnych ( Epiphyllum - zygokaktus), po pędach trudno rozróżnić. Zygokaktus i Ripsalidopsis pochodzą z Brazylii, ale z różnych rejonów klimatycznych. Zygokaktusi jest epifitem lasu tropikalnego. dlatego nie należy go sadzić w ziemi dla kaktusów tylko w próchniczej ziemi kompostowej z domieszką torfowca. co do dwóch okresów spoczynku, rzeczywiście wzmaga kwitnienie. mam okaz 20- letni. średnicy ok 50 cm, jasnoróżowy. jak zakwita jest zjawiskowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty