Start Arrow OgródArrow Kaktus bożonarodzeniowy: uprawa i pielęgnacja…

Kaktus bożonarodzeniowy: uprawa i pielęgnacja…

Kaktus bożonarodzeniowy to wieloletnia roślina, która kwitnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pięknie dekoruje świąteczne wnętrze. Zastanawiasz się, jak ją uprawiać i pielęgnować? Oto nasze wskazówki! Sprawdź i zainspiruj się!

Pochodzenie i wygląd rośliny 

Kaktus bożonarodzeniowy, zwany również „grudnikiem” bądź „schlumbergerą”, pochodzi z Brazylii i wywodzi się z rodziny kaktusowatych. Posiada ciemnozielone pędy, o owalnych lub ząbkowanych brzegach. Późną jesienią na wierzchołkach pędów pojawiają się piękne kwiaty, w kształcie dzwonków o barwach, takich jak: czerwień lub róż. 

Uprawa i pielęgnacja 

Stanowisko

Roślina lubi jasne miejsca. Dobrze też czuje się w półcieniu. Zaleca się więc postawić ją na parapecie o wystawie południowo-wschodniej lub zachodniej. Doskonale rozwija się w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza. 

Podłoże

Podłoże grudnika powinno być stale wilgotne oraz przepuszczalne. Zaleca się posadzić roślinę w ziemi, przeznaczonej dla kaktusów. 

Podlewanie

Roślinę należy podlewać systematycznie. Mimo że wywodzi się z rodziny kaktusowatych, potrzebuje więcej wody niż większość kaktusów, bowiem pochodzi z tropików. 

Nawożenie 

Nie zapomnijmy też o regularnym nawożeniu grudnika. Roślinę warto zasilać nawozem do sukulentów. 

Okres wegetacji 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kaktus bożonarodzeniowy to roślina wieloletnia. Warto więc odpowiednio ją pielęgnować podczas wegetacji. W tym czasie zaleca się przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce, gdzie temperatura wynosić będzie około 12 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby w okresie wegetacji nie nawozić rośliny oraz ograniczyć jej podlewanie do minimum. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 30, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty