Start Arrow Budowa domuArrow Kalenica prostopadła do drogi: jaki projekt będzie najlepszy?

Kalenica prostopadła do drogi: jaki projekt będzie najlepszy?

W naszych artykułach niejednokrotnie podkreślamy, że przed wyborem projektu należy zapoznać się z zapisami dotyczącymi możliwości zabudowy działki, które dostępne są w gminie. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego znajdują się istotne informacje dotyczące tego, jaki dom można budować na danym terenie. Jeżeli gmina nie ma uchwalonego planu, przed wyborem projektu należy wystąpić z wnioskiem o wydanie Warunków Zabudowy.

Zapisy Miejscowego Planu – lub w przypadku jego braku – w Warunkach Zabudowy znajdziemy wiele informacji determinujących wybór projektu. Dokumenty te określają m.in. przeznaczenie działki (budownictwo mieszkalne, usługowe), maksymalną powierzchnię zabudowy, liczbę kondygnacji czy kąt nachylenia dachu. Narzucona może być także maksymalna wysokość budynku, mierzona od poziomu terenu do najwyższego punktu budynku, którym jest kalenica.

Kalenica to najwyżej położona linia dachu, gdzie zbiegają się przeciwległe połacie dachowe.  Jej prawidłowy projekt gwarantuje odpowiednią wentylację dachu i pomieszczeń na poddaszu, a także trwałość i estetykę dachu.

Zdarza się, że MPZP lub WZ określa także wymagane położenie kalenicy względem drogi. Jeżeli gminne przepisy narzucają projekty domów z kalenicą prostopadła do drogi, w naszej największej bazie gotowych projektów warto zwrócić uwagę na domy z dwuspadowym dachem, gdzie najłatwiej jest określić usytuowanie kalenicy. Jeżeli elewacja frontowa zakończona jest tzw. szczytem, kalenica zwrócona jest prostopadle do drogi. W dachach wielospadowych należy natomiast brać pod uwagę kalenicę główną, czyli tę, która położona jest najwyżej.

Projekty domów z kalenicą prostopadłą do drogi

Jeżeli w warunkach zabudowy znajduje się wymóg zastosowania kalenicy prostopadłej do drogi, warto zwrócić uwagę na dostępny w naszej pracowni bardzo efektowny i komfortowy projekt domu HP Indiana A. Jest to dom z poddaszem użytkowym, garażem jednostanowiskowym w bryle budynku i wygodnym rozkładem wnętrza dla kilkuosobowej rodziny.

Projekt domu HP Indiana A

Projekt domu HP Indiana A

Na powierzchni użytkowej wynoszącej 158,72 mkw zaplanowano strefę dzienną na parterze i nocną na poddaszu. Parter to przede wszystkim duża przestrzeń, łącząca rodzinną jadalnię z salonem z wyjściem na taras. Kuchnia z praktyczną spiżarką oddzielona jest od strefy wypoczynkowej ścianką z kominkiem. Oprócz pomieszczeń gospodarczych i technicznych (w tym kotłowni) na parterze znajduje się także dodatkowy pokój, który można zaadaptować na domowy gabinet czy pokój gościnny. Poddasze stanowi prywatna strefa nocna mieszkańców z czterema sypialniami i rodzinną łazienką.

Projekt domu HP Indiana A

Projekt domu HP Indiana A

Projekt domu z kalenicą prostopadłą do drogi wygląda niezwykle przytulnie i rodzinnie. Elewacja frontowa zakończona szczytem została urozmaicona i ocieplona drewnianymi panelami, korygującymi kształt strzelistej ściany. Drewniane elementy powtarzają się na wszystkich elewacjach, nadając całości harmonii i doskonale komponując budynek z otoczeniem. Ciemny dach kontrastuje z jasną elewacją, podkreślając nowoczesny charakter architektury. Taras na tyle budynku łączy dom z ogrodem sprawiając, że latem stanowi on przedłużenie rodzinnej strefy wypoczynkowej.

Projekt domu HP Indiana A

Projekt domu HP Indiana A

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników