Start Arrow Budowa domuArrow Kamień i drewno na elewacji. Modne elewacje domów jednorodzinnych

Kamień i drewno na elewacji. Modne elewacje domów jednorodzinnych

Jak wykończyć elewację domu jednorodzinnego zgodnie z najnowszymi trendami? Wystarczy zastosować naturalne materiały elewacyjne, by nie tylko wyróżnić dom z otoczenia, ale także poprawić jego proporcje. Tradycyjne rozwiązania, jak kamień i drewno na elewacji mogą podkreślać również współczesną architekturę, sprawiając, że budynek jest modny i przyjazny dla środowiska.

Kamień i drewno – modne elewacje domów

1. Kamień i drewno na elewacji doskonale integrują budynek z otaczającym terenem. Drewno komponuje się z przyrodą, kamień natomiast doskonale odzwierciedla miejską zabudowę. Dom wykończony okładzinami kamiennymi i drewnianymi świetnie wygląda zatem i w mieście, i na wiejskich terenach. Oba te naturalne materiały elewacyjne ocieplają wygląd domu i nadają mu szlachetności i elegancji.

Projekt domu ZA Dom w ALABAMIE 3

Projekt domu ZA Dom w ALABAMIE 3

2. Połączenie drewna z kamieniem daje nieograniczone możliwości aranżacji fasady budynku. Dzięki zastosowaniu kilku materiałów możemy korygować kształt budynku lub powiększać go optycznie, bardziej eksponując mały dom z otoczenia. Jeśli prostą i zwartą bryłę małego domu parterowego urozmaicimy drewnem i ozdobnym kamieniem elewacyjnym, wyda się ona większa i bardziej rozbudowana niż w rzeczywistości.

Projekt domu ARN Daktyl 4

Projekt domu ARN Daktyl 4

3. Kamień elewacyjny może jednak przytłaczać małe domy, dlatego warto stosować go tylko na wybranych fragmentach elewacji. Dobrym rozwiązaniem są np. kamienne cokoły, zapewniające stabilną podstawę ścian zewnętrznych budynków. Oblicówka drewniana natomiast ociepli i uszlachetni wygląd małego domu.

Projekt domu AC Basia G1

Projekt domu AC Basia G1

4. Kombinacja różnych materiałów elewacyjnych poprawi proporcje domu przeznaczonego na wąską działkę. Zbyt długa fasada budynku może zostać optycznie podzielona dzięki nieregularnemu kształtowi okładzin kamiennych. Długie deski elewacyjne natomiast zastosowane na krótkich ścianach wydłużą je i skorygują kształt budynku.

Projekt Dom przy Alabastrowej 4

Projekt Dom przy Alabastrowej 4

5. Jeżeli budujemy duży dom parterowy okładziny kamienne i drewniane pozwolą na zmianę jego proporcji, optycznie go podwyższając. Tu również możemy dzielić zbyt szeroką fasadę, zaznaczać charakterystyczne elementy architektury, jak wykusze czy podcienie, by urozmaicić wygląd dużego domu.

Projekt domu MT Aster 3

Projekt domu MT Aster 3

6. Kamień i drewno uatrakcyjnią również zbyt wysoki dom piętrowy. Jeżeli w jasnych kolorach pozostawimy parter domu, dekorując go tylko kamieniem na fragmentach ścian, a piętro wykończymy ciemnymi deskami drewnianymi, nadamy budynkowi bardziej przytulny wygląd, charakterystyczny bardziej dla domów z poddaszem. Obniżając piętro poprawiamy proporcję domu piętrowego.

Projekt domu DZW WYJĄTKOWY 2

Projekt domu DZW WYJĄTKOWY 2

7. Mocno zaakcentowany parter domu z poddaszem wyodrębni budynek z otoczenia i wskaże główną dzienną strefę wnętrza. To dobre rozwiązanie w przypadku domu z dużymi przeszkleniami, które naturalnie łączą dom z ogrodem. Subtelnie wykończona część poddasza pozostanie prywatną strefą domowników.

Projekt Mój Dom Kinga IV CE

Projekt Mój Dom Kinga IV CE

8. Panoramiczne okna, charakterystyczne dla domów nowoczesnych, nadają prostym bryłom lekkości. Duże przeszklenia świetnie komponują się z naturalnymi materiałami elewacyjnymi, jak drewno i kamień. Wykończenie ściany wokół okien i kominka zewnętrznego kamieniem sprawia, że wyjście na taras stanowi naturalne połączenie z ogrodem. Drewniana posadzka jest jego przedłużeniem.

Projekt domu AC Simon (mały) G2 ENERGO

Projekt domu AC Simon (mały) G2 ENERGO

9. Choć okładziny kamienne i drewniane są naturalne i wykorzystywane od wieków na elewacji, dobrze również wyglądają na domach zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi trendami. Nowoczesne domy mają proste i regularne kształty, sprzyjające energooszczędności, a drewno i kamień urozmaicają je, będąc jednocześnie wyznacznikiem zamiłowania do eko-przyjaznych rozwiązań, które również są charakterystyczne dla współczesnej architektury.

Projekt domu FA Nela

Projekt domu FA Nela

10. O nowoczesnej stylistyce świadczy także ciemny dach w kolorze grafitowym, będącym najmodniejszym rozwiązaniem ostatnich sezonów. Ciemna dachówka świetnie komponuje się z drewnem i kamieniem oraz dużymi przeszkleniami. Ciekawie rozplanowana elewacja kamienna na prostej bryle sprzyjającej energooszczędności oraz reprezentacyjny taras wykończony drewnem to atrakcyjny sposób na wykończenie domów miłośników naturalnego środowiska.

Projekt domu AC Magnus II G2

Projekt domu AC Magnus II G2

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia projektów: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 28, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Patryk Odpowiedz 2017-03-17 15:59:30

kamien w elewacji ladnie wyglada, ale znacznie bardziej podoba mi sie drewno, a raczej jego imitacja tak jak przy desce elewacyjnej tabulo z kosbud. zastosowalem te forme elewacji i jestem pod wrazeniem jakosci tego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...