Start Arrow OgródArrow Kamienie do ogrodu – jakie wybrać?

Kamienie do ogrodu – jakie wybrać?

Kamienie doskonale wyglądają w ogrodzie. Podkreślają jego naturalny charakter oraz piękno zasadzonych roślin. Jednak nie wszystkie rodzaje kamieni projekt ogrodu powinien przewidywać, nie wszystkie mogą być bezpieczne dla roślinności. Podpowiadamy, jak wybrać kamienie do ogrodu i co można utworzyć z danego ich rodzaju.

To, jaki kamień wybierzemy, zależy od tego, co przewiduje aranżacja ogrodu. Czy planowany jest skalniak, zakładane jest oczko wodne czy też kaskady wodne.

Kamień może być również materiałem wykończeniowym. Często stosowany jest jako okładzina zewnętrzna na tarasy czy też schody zewnętrzne. Wykorzystuje się go również na podjazdy, nawierzchnie czy ścieżki ogrodowe.

Kamienie do ogrodu, oprócz wyglądu, różnią się twardością i porowatością, co ma wpływ na ich wytrzymałość, ścieralność oraz stopień nasiąkliwości. Miękkie kamienie wymagają zdecydowanie większej pielęgnacji i impregnacji, a i tak nie mamy pewności, że nie będą one niszczeć. Twarde kamienie do ogrodu są odporne na czynniki atmosferyczne, wodę, nie nasiąkają i wolno się starzeją. Zobaczmy, jakie właściwości mają poszczególne rodzaje kamieni.

Granit

Granit to bardzo twardy i wytrzymały kamień. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych: promieni UV, wysokiej temperatury, mrozu, nie wchłania tłuszczów, jest odporny na kwasy i zasady. Charakteryzuje się niską ścieralnością i nasiąkliwością.

Może mieć jasno- lub ciemnoszarą barwę, bywa czerwony, żółtawy czy nawet różowy. Jego powierzchnia nie wymaga szczególnej pielęgnacji, łatwo się go szlifuje i poleruje.

Jego gruba ustrukturowana powierzchnia jest odpowiednia do budowy ogrodzeń, murków, cokołów, nawierzchni ogrodowej: dróżek i podjazdów. Twarde granity stosuje się również w najbardziej uczęszczanych miejscach w ogrodzie, wokół basenu, tarasu, przy ogrodowych grillach. Wykonuje się z nich również schody zewnętrzne.

Piaskowiec

Piaskowiec zaś zalicza się raczej do miękkich kamieni, jednak właściwości poszczególnych rodzajów piaskowców mogą się różnić – ich nasiąkliwość może się wahać od 1,2 do 9%.

Występuje w wielu barwach: białej, kremowej, czerwonej, czerwonobrązowej, jasnoróżowej, jasnoszarej, szaroniebieskiej czy szarozielonej. Łatwo się go obrabia, szlifuje, nie można go polerować. Wymagają dość starannej impregnacji.

Piaskowce wykorzystuje się w różnych elementach ogrodu, w zależności od właściwości materiału. Piaskowce twarde nadają się na nawierzchnie ogrodów czy tarasów, schody zewnętrzne, czy jako kamienie na skalniak lub na budowę innych elementów w ogrodzie. Piaskowce miękkie znajdują zastosowanie głównie jako ozdoby do ogrodu.

Wapień

Poszczególne rodzaje wapieni mogą mieć różne właściwości. Stosuje się dwie odmiany miękką (lekką) i twardą (zbitą).

Wapień charakteryzuje się dużą ścieralnością i małą odpornością na warunki atmosferyczne. Jego powierzchnia wymaga więc specjalnej impregnacji.

Wapienie mają zazwyczaj białą lub jasnoszarą barwę, z charakterystycznymi „żyłkami”.

Lekkie wapienie stosowane są najczęściej do budowy ogrodzeń czy jako ozdoby do ogrodu. Wapienie zbite są zdecydowanie mniej odporne na czynniki atmosferyczne, wykorzystywane są więc głównie we wnętrzach.

Bazalt

Bazalt ma wyjątkowo korzystne właściwości fizyczne, jest wytrzymały na ściskanie i ścieralność. Jest również odporny na działanie kwasów.

Występuje najczęściej w kolorze czarnym lub ciemnoszarym. Jest trudny w obróbce, ale można go polerować.

Bazalt, z uwagi na swoje właściwości, to doskonały kamień na schody zewnętrzne, nawierzchnie w ogrodzie czy podjazdy.

Kamienie na skalniak i oczko wodne

Skalniaki, oczka czy kaskady wodne dają niewątpliwie dekoracyjne aranżacje ogrodów.

Mamy wielkie możliwości pod względem zarówno rodzaju kamienia, jak i jego wielkości. Powinniśmy tylko zwrócić uwagę na to, że kamienie mają różne odczyny: zasadowe, naturalne czy kwasowe, co może przesądzać o odpowiednim doborze roślin.

Najefektowniej wygląda w ogrodzie ciekawa barwa wapieni lub tufów wapiennych, przypominających gąbkę. Gorzej piaskowiec, który z czasem może po prostu wyblaknąć. Miejsca między roślinami możemy wypełnić pokruszonymi skałami, np. żwirem. Powinien być on jednak traktowany jako dopełnienie, gdyż aranżacje ogrodów najlepiej wyglądają udekorowane dużymi elementami kamiennymi.

Inne kamienie, możliwe do stosowania w oczkach wodnych czy na skalniaki, to kamienie polne (otoczaki), gnejs, serpentynit, kwarcyt czy porfir.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

waldekk Odpowiedz 2015-05-18 16:29:34

jak nie wiesz które kamienie do ogrodu wybrać to sprawdź ofertę firmy kosd.pl/. Oni mają duży wybór kamieni dekoracyjnych do ogrodu, oraz kamieni budowlanych do wysypania na ścieżkę. Kamienie są wydobywane z kopalni w Nasławicach koło Wrocławia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród