Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Kamienne blaty – trwałość i estetyka

Kamienne blaty – trwałość i estetyka

Kamień coraz częściej stosowany jest w wykończeniu kuchni. Kamienne blaty są odporne, wytrzymałe, a wystrój kuchni wygląda bardzo efektownie.

Mimo dość wysokiej ceny, kamienne blaty są chętnie wybierane przez osoby urządzające nowe domy jednorodzinne czy mieszkania. Blaty kamienne są bardzo trwałe, nie pękną, jeśli spadnie na nie garnek czy talerz, a mniejsze rysy materiału można samemu usunąć stosując pastę polerską lub polerując blat kamieniem szlifierskim.

Mam dużą kuchnię w kształcie „U”. Czy na blaty robocze na trzech ścianach mogę wybrać marmur? – pyta nasz czytelnik.

Na kamienne blaty nie należy stosować popularnego marmuru. Kamień bardzo łatwo można poplamić kolorowymi płynami, o które w kuchni nie trudno. Sok z cytryny, wino, ocet mogą na stałe przebarwić materiał.

Najlepszym kamieniem na blaty kuchenne jest granit lub konglomerat kwarcowy, który występuje również w jasnych kolorach i jednolitej fakturze (doskonale zastępuje korian). Są to materiały bardzo twarde i wytrzymałe na wszelkie zarysowania – polecają eksperci z firmy Prodmar, producenta elementów wykończeniowych z kamieni naturalnych.

(Kamienny blat kuchenny może być również w jasnych kolorach, idealnie komponującymi się z ciemnymi frontami mebli)

Producenci elementów wykończeniowych z kamienia deklarują możliwość wykonania pod zamówienie blatu w każdym kształcie. Jeżeli projekt kuchni wymaga zastosowania półokrągłych czy narożnych blatów, nowoczesne technologie obróbki umożliwiają precyzyjne wycięcia otworów pod zlewy, krany czy płyty grzewcze. Możliwe jest również wykonanie blatu z jednego kawałka.

W przypadku zabudowy kuchennej w kształcie literu „U” czy „L” nie proponujemy jednak takiego rozwiązania ze względu na bezpieczeństwo użytkowania – radzą eksperci Prodmar. – Taki projekt kuchni wymaga raczej blatu z kawałków (przy jak najmniejszym podziale) na tzw. styk, co powoduje minimalizację widocznej szczeliny (przy niektórych fakturach łączenie jest prawie niewidoczne), lub wykonane w miejscu niewidocznym np. tuż pod rantem płyty kuchennej.

(Nowoczesne technologie obróbki umożliwiają precyzyjne wycięcia otworów pod zlewy, krany czy płyty grzewcze.)

Aby długo cieszyć się z trwałości i piękna kamienia, należy zwrócić szczególną uwagę na impregnację i późniejszą pielęgnację blatów. Impregnacja czyli ochrona kamienia przed tłuszczami, wodą czy plamami, pozwala na zachowanie walorów kamienia przez wiele lat. Nie wszystkie materiały wymagają zastosowania dodatkowej impregnacji:

My proponujemy impregnację blatów granitowych – dodają eksperci z firmy Prodmar. – Jeżeli zaopatrzymy się w dobry impregnat czynność tę będziemy musieli wykonać raz. Później zostanie nam jedynie zwykła pielęgnacja.

Do czyszczenia kamienia, szczególnie w koniecznie do utrzymania w czystości pomieszczeniach, jak kuchnia, warto używać specjalnych środków do czyszczenia kamienia naturalnego. Zabezpieczą one powierzchnię przed plamami, a ich skład chemiczny jest odpowiednio dobrany do właściwości materiału, nie grożą więc przebarwienia czy zarysowania czyszczonej powierzchni.

Prawidłowo pielęgnowany kamienny blat zachowuje swoje walory estetyczne i wytrzymałościowe przez wiele lat.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

venus-meble-eu Odpowiedz 2012-09-19 06:46:55

piekne!

stonoga Odpowiedz 2011-03-25 14:51:17

nie tylko blaty z kamienia- ostatnio trafiłam na cykl artykułów i galerii zdjęć blatów laminowanych. z tego co tam napisali sa na prawde swietnie - nie dosc ze ładne, to coraz trwalsze :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty