Start Arrow Budowa domuArrow Kąt nachylenia a pokrycie dachu

Kąt nachylenia a pokrycie dachu

Wybór pokrycia dachowego w dużej mierze uzależnione jest od kształtu i kąta nachylenia połaci dachowej. Chodzi tu zarówno o konieczność zagwarantowania szczelności poszycia, odpowiedniego odprowadzania wody, jak i o względy estetyczne. Jakie są zasady doboru pokrycia dachu do kąta jego nachylenia?

Projekty domów, dostępne w naszej bazie, najczęściej mają kąt nachylenia dachu mieszczący się w przedziale od 30 do 40 stopni. Jest to optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o domy jednorodzinne budowane w Polsce. Dachy spadziste o takim kącie są odpowiednie na nasze warunki klimatyczne. Woda opadowa jest szybko odprowadzana z dachu, a podczas zimy nie zalega na nim gruba powłoka śniegu.

Większy kąt nachylenia dachu w naszym klimacie nie jest wymagany, wręcz przeciwnie, w niektórych sytuacjach może jedynie niepotrzebnie zwiększać koszty budowy, poprzez konieczność zastosowania dodatkowych mocowań, chroniących pokrycie przed zerwaniem.

Zobacz także: 

Im większy kąt nachylenia dachu, tym oczywiście są mniejsze wymagania co do szczelności pokrycia dachowego. Dachy płaskie lub z kątem nachylenia ok. 10-15 stopni, z uwagi na trudności z odprowadzaniem wody opadowej, wymagają szczelnego podkładu pod poszyciem, np. z papy na deskowaniu. Zwykle nie stosuje się również na nich dachówek, tylko papę, która układana warstwowo może szczelnie zabezpieczyć dach o kącie nachylenia już od 3 stopni.

(Papy termozgrzewalne stanowią bardzo dobry materiał do krycia dachu płaskiego. fot. Swisspor)

Dachówki ceramiczne montujemy na dachach o kącie nachylenia od 16 stopni. Oczywiście, można zastosować dodatkowe zabezpieczenia i ułożyć je na dachach o mniejszym kącie nachylenia, np. poprzez zastosowanie spodniej warstwy membrany uszczelniającej. Dachówki na dachach bardzo stromych muszą być mocowane do łaty, gdyż mogą być narażone na zerwanie.

Jeśli chodzi o blachodachówki to można je montować na dachach o kącie nachylenia od 9-10 stopni. Dachówki blaszane z posypką – od 12 stopni. Jeżeli mamy dom z dachem płaskim, blachy płaskie można stosować jedynie na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych, które zapewnią szczelne pokrycie i odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem.

(Bogata oferta blaszanych dachówek pozwala na stworzenie niemalże dowolnej estetyki dachu. fot. Plannja)

Pokrycie dachów płaskich lub o niewielkim nachyleniu musi być w pełni szczelne, co gwarantują materiały łączone ze sobą przez klejenie, lutowanie lub szczelne szwy, zaginane na tzw. rąbki stojące. Materiały takie jak papy dachowe nie stosuje się natomiast na dachy strome. Po pierwsze nie są zbyt estetyczne, a w przypadku stromej połaci pokrycie jest bardzo widoczne. Po drugie papa się nagrzewa, a w przypadku dużego przegrzania warstwa bitumiczna może spływać po połaci ku dołowi.

(Dachówki bitumiczne są elastyczne, można je dopasować nawet do skomplikowanego kształtu dachu. fot. Onduline)

Dachówki bitumiczne natomiast, które montuje się na tzw. pełne klejenie, zapewniające szczelność dachu o małym kącie nachylenia, mogą być stosowane na dachy spadziste o kącie nachylenia do ok. 45 stopni, z tym, że należy zwrócić uwagę, by fragmenty dachówek wystawione na działanie czynników atmosferycznych – z uwagi na możliwość zerwania przez wiatr, miały dobrą warstwę samoprzylepną.

Wciąż popularnym sposobem na pokrycie dachu o kącie nachylenia 30-45 stopni są dachówki. Jednak kształt dachu może determinować rodzaj: dachówki czy blachodachówki.

Domy z dachem dwuspadowym można pokryć zarówno dachówkami ceramicznymi, cementowymi jak i z blachy. Dachy o konstrukcji czteropołaciowej są relatywnie tańsze jeżeli zamontujemy dachówki cementowe lub ceramiczne. Arkusze z blachy będzie trzeba docinać do oczekiwanego kształt, przez co zwiększy się ilość odpadków materiałów. Blachodachówka najczęściej stosowana jest podczas remontów lub na dachy ( najczęściej dwuspadowe), gdzie praktycznie nie ma odpadu.

(Im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym mniejszą dachówkę powinniśmy wybrać, fot. Röben)

A co wybrać: dachówkę ceramiczną czy cementową? Obie mają podobne właściwości, nie ustępują sobie pod względem jakości. Dachówka cementowa jest lżejsza od ceramicznej, jednak projekty dachów planowanych do budowy w Polsce mają zaplanowane takie obciążenie, które wytrzyma oba materiały. Dachówka ceramiczna jest jednak bardziej estetyczna, dachy ceramiczne wyglądają imponująco i bardzo ładnie komponują się z otoczeniem.

(Dachy wielospadowe o skomplikowanych kształtach najlepiej pokrywać małymi arkuszami blachy, które łatwiej dopasować do konkretnego wymiaru. fot. Blachy Pruszyński)

Najdroższy w budowie dach to dach wielospadowy. Tutaj zastosowanie zarówno dachówki, jak i blachodachówki wiąże się z koniecznością przycinania materiału i kosztownymi obróbkami.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

moskwaT Odpowiedz 2017-10-06 01:52:02

Pokrycie dachowe musi być dostosowane do konstrukcji dachu, my mamy gont bitumiczny bp dokładnie manoir, on jest elastyczny, łatwo jest go ułożyć. Takie pokrycie dachowe jest wytrzymałe, dach jest szczelny i niedrogi. Zastanawiałem się między owens corning a bp, dekarz doradził drugie rozwiązanie, jesteśmy zadowoleni.

Konstrukcje dachu | Budowa dachu dwuspadowego | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-16 12:53:47

[...] Kąt nachylenia a pokrycie dachu Wybór pokrycia dachowego w dużej mierze uzależnione jest od kształtu i kąta nachylenia połaci dachow...więcej     [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu