Start Arrow Budowa domuArrow Keramzyt jako izolacja. Ocieplenie podłogi na gruncie keramzytem

Keramzyt jako izolacja. Ocieplenie podłogi na gruncie keramzytem

Podłoga na parterze w domu niepodpiwniczonym, mająca kontakt bezpośrednio z gruntem, wymaga starannej izolacji, która ochroni wnętrza przed ucieczką ciepła, wilgocią, a także będzie tłumiła drgania. Najczęściej izolację podłogi na gruncie wykonuje się z płyt styropianowych, układanych na warstwie betonu. Aby jednak ograniczyć liczbę warstw, coraz popularniejsze staje się ocieplanie podłogi na gruncie keramzytem.

Podłoga na gruncie

W domach niepodpiwniczonych około 15-20% całkowitych strat ciepła w budynku to ciepło „uciekające” do gruntu.

Keramzyt jako materiał izolacyjny

Keramzyt to kruszywo ceramiczne, wypalane w wysokiej temperaturze z gliny. Otrzymany w kształcie okrągłych lub owalnych brył materiał jest odporny na wodę (znakomicie zatrzymuje wilgoć) i ogień, na działanie pleśni i grzybów. Co istotne, jako materiał ceramiczny keramzyt akumuluje ciepło „oddając” je wnętrzu przez długi czas.

Warto wiedzieć, że zastosowanie keramzytu jako ocieplenia podłogi na gruncie zmniejsza liczbę warstw izolacji. Tradycyjna podłoga na gruncie ocieplona styropianem składa się z pięciu warstw: podsypka piaskowa, podkład betonowy, izolacja przeciwwilgociowa z folii, podkład betonowy stabilizujący podłoże, posadzka. Keramzyt jest kruszywem, które łatwo równomiernie rozłożyć na podłożu, a także stanowi stabilne podłoże, dlatego izolacja nie wymaga ani podsypki piaskowej, ani podłoża betonowego.

Warstwy ocieplenia podłogi na gruncie z użyciem keramzytu. rys. DOM.pl

Warstwy ocieplenia podłogi na gruncie z użyciem keramzytu. rys. DOM.pl

Ocieplenie podłogi na gruncie keramzytem jest nieco tańsze niż budowa podłogi betonowej ocieplanej styropianem. Tyle samo za obie technologie zapłacimy, wybierając keramzyt impregnowany. Kruszywo jest dodatkowo impregnowane w celu ograniczenia kapilarnego podciągania wilgoci z gruntu.

Izolacja podłogi keramzytem na dwa sposoby

Ocieplenie keramzytem można wykonać na dwa sposoby: układanie keramzytu luzem i w workach.

Układanie keramzytu luzem zaczynamy od usunięcia humusu i mechanicznego zagęszczenia podłoża. Następnie na wyrównanym podłożu wysypujemy keramzyt. Zwykle grubość izolacji z keramzytu wynosi ok. 40-50 cm z uwagi na to, że materiał ten ma 2,5 większą przewodność cieplną niż styropian, czyli ma nieco gorsze właściwości izolacyjne. W przypadku jednak keramzytu impregnowanego wystarczy warstwa o grubości ok. 20 cm. Dzięki impregnacji kapilarne podciąganie wody z podłoża gruntowego ograniczone jest jedynie do 5 cm, dalej keramzyt nie zmienia swojej wilgotności, dzięki czemu zachowuje dobre parametry termoizolacyjne.

Na wyrównanym i zagęszczonym keramzycie wykonuje się szpryc cementowy, który spowoduje, że wierzchnia warstwa kruszywa będzie ustabilizowana i wyrównana. Po wymaganej przerwie technologicznej (ok. 24 godziny) na warstwie keramzytu układamy izolację przeciwwilgociową w postaci dwóch warstw folii izolacyjnej, a następnie kilkucentymetrową warstwę wyrównującą z betonu bądź wzmocnionego siatkami stalowymi jastrychu.

Układanie keramzytu w workach jest znacznie szybszą metodą, gdyż ułożony w workach keramzyt nie musi być zagęszczany i pokryty szprycem, tylko bezpośrednio na workach układa się izolację i szlichtę. Należy pamiętać, by po ułożeniu worków sypkim kruszywem wypełnić przestrzenie między nimi i rozciąć je, by usunąć powietrze.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 25, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black