Start Arrow Budowa domuArrow Keramzyt – materiał nie tylko do izolacji

Keramzyt – materiał nie tylko do izolacji

Stosowanie keramzytu na podłogę na gruncie, w celu jej izolacji, nie jest popularną technologią, choć rozwiązanie to ma wiele zalet. Jednak nieznajomość technologii często jest przyczyną, że ekipy budowlane nie chcą ryzykować stosowania keramzytu w tak newralgicznym punkcie.

Keramzyt to lekkie, sztuczne kruszywo budowlane, wypalane z gliny ilastej w temperaturze ok. 1150°C. W procesie wypalania uzyskuje się materiał w kształcie okrągłych lub owalnych brył o zróżnicowanych frakcjach. Jest to bardzo lekki materiał, jednocześnie wytrzymały oraz ognio- i mrozoodporny. Jego odporność na wilgoć zmniejsza ryzyko występowania pleśni czy grzybów.

(Kulki keramzytu)

(Układanie keramzytu na podłodze na gruncie. fot.WEBER LECA®)

Keramzyt stanowi warstwę ocieplenia podłogi na gruncie, a dzięki swoim wysokim właściwościom zmniejsza konieczność stosowania dodatkowych warstw, jak to jest w przypadku izolacji styropianem. Najczęściej bowiem ocieplenie podłogi na gruncie składa się z: podsypki piaskowej, podłoża betonowego, izolacji przeciwwilgociowej, styropianu i szlichty betonowej, stanowiącej podłoże pod warstwę wykończeniową, czyli posadzkę.

Tymczasem keramzyt zastępuje aż trzy standardowe warstwy ocieplenia. Jako kruszywo równomiernie rozkłada się nawet na nierównym podłożu, nie jest potrzebna więc podsypka piaskowa. Zagęszczenie keramzytu stanowi wystarczająco stabilne podłoże pod posadzkę, można więc zrezygnować z podłoża betonowego. Głównym jego zadaniem jest izolacja termiczna, którą w tradycyjnej budowie zastępuje 5-10 cm grubości styropian. Do rozwiązania podłogi na gruncie należy stosować kruszywo impregnowane o ograniczonej kapilarności (zdolności podciągania wilgoci z gruntu).

(Podłoga na gruncie z zastosowaniem izolacji termicznej z keramzytu)

Keramzyt jako materiał ceramiczny ma zdolność akumulowania ciepła z pomieszczenia oraz niwelowania niekorzystnego oddziaływania cieków wodnych. Zdaniem radiestetów keramzyt eliminuje szkodliwy wpływ pól promieniowania magnetycznego podziemnych żył, znacząco poprawiając komfort stałego przebywania w mieszkaniu.

Oprócz podłogi na gruncie, keramzytem można ocieplać stropy, stropodachy, „dachy zielone”, sklepienia, ściany fundamentowe i piwniczne, kanały instalacyjne.

Nie jest stosowany jednak tylko jako materiał izolacyjny. W gazotechnice wykorzystywany jest jako alternatywa do wymiany gruntów, wzmacniając słabe podłoże. Keramzyt jest wyjątkowo dobrym materiałem wspomagającym uprawę roślin w ogrodach, szklarniach i doniczkach. Bardzo często stosowany przy hodowli roślin owadożernych.

Używany jest także do produkcji lekkich betonów, zapraw ciepłochronnych, wyrobu pustaków ściennych i stropowych oraz innych elementów wielko i drobnowymiarowych (prefabrykowane domy keramzytowe) i wykonywania drenaży.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu