Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Kiedy budynek gospodarczy wymaga pozwolenia na budowę?

Kiedy budynek gospodarczy wymaga pozwolenia na budowę?

Dodatkowy budynek gospodarczy obok domu to miejsce, w którym przechowywać możemy narzędzia do prac ogrodowych czy domowego warsztatu, sezonowe wyposażenie ogrodu czy sprzęt sportowy. Budowa magazynu wymaga jednak przeprowadzenia formalności, niekiedy nie wystarczy samo jej zgłoszenie.

(Usytuowanie budynku obok domu jednorodzinnego wymaga przeprowadzenia formalności w starostwie.)

Budynki gospodarcze nie zaliczają się do małej architektury ogrodowej, ich budowa wymaga więc zgłoszenia do starosty. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy również dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, szkice lub rysunki.

Do budowy możemy przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, pamiętając że na rozpoczęcie robót mamy 2 lata.

Uwaga!

Budowa budynku gospodarczego na podstawie tylko zgłoszenia jest możliwa jeżeli:

  • budynek jest parterowy
  • powierzchnia budynku nie przekracza 25 mkw.

Jeżeli budynek nie spełnia powyższych założeń, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kiedy jeszcze pozwolenie będzie potrzebne?

Jeżeli na działce znajdują się już inne budynki gospodarcze, jak np. oranżerie, altany ogrodowe czy nawet wiaty, a łączna liczba tych obiektów na działce z planowanym budynkiem przekroczy dwa na każde 500 m2 powierzchni działki, również potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę planując budowę budynku gospodarczego?

Pamiętajmy, że budynek gospodarczy musi być zgodny z tym, co wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z decyzją o warunkach zabudowy. Musi również uwzględniać minimalne odległości od granicy działki i sąsiednich zabudowań. Budynek nie może być usytuowany w odległości bliższej od granicy działki niż:

  • 4 m ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi,
  • 3 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych

Bliższe usytuowanie budynku jest możliwe, ale tylko przy spełnieniu następujących warunków:

  • w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy – 1,5 m
  • w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli działka ma szerokość mniejszą niż 16 m – 1,5 do 3 m
  • w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli długość tego budynku jest mniejsza niż 5,5 m, a wysokość mniejsza niż 3 m – bezpośrednio przy granicy lub w odległości 1,5 m

Jeżeli na sąsiedniej działce stoi budynek mieszkalny, budynek zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej bądź wydane jest pozwolenie na budowę, budynek gospodarczy możemy usytuować w odległości nie mniejszej niż 8 m ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi.

Uwaga!

Pamiętajmy także, że planowany budynek gospodarczy nie może rzucać cienia na stojący już na naszej działce dom jednorodzinny i ograniczać dostęp do naturalnego światła.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 21, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Legalizacje samowoli budowlanych w 2013 roku | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-06 12:02:53

[...] Zobacz: Budynek gospodarczy – pozwolenie czy zgłoszenie? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty